دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • بورسیه تحصیلی در بلژیک

 • منبع:malekpour.ir


  آیا به دنبال تحصیل رایگان در بلژیک هستید؟ آیا به بورسیه تحصیلی در بلژیک می اندیشید؟ آیا از بورسیه تحصیلی در بلژیک و سازمانهای ارائه کننده آنها آگاهید؟ آیا از شرایط برخورداری از این بورسیه ها واقفید؟ دولت بلژیک و دانشگاه های بلژیک برای دانشجویان خارجی(بین المللی) تعداد زیادی بورسیه را ارائه می نماید. در این مقاله لیستی از بورسیه های برتر در بلژیک را برای دانشجویان بین المللی بررسی می نماییم.

  در این مقاله به معرفی بورسیه تحصیلی در بلژیک پرداخته و شرایط اخذ این بورسیه ها را خدمت شریفتان ارائه می نماییم. امید است این مقاله گامی در ارتقا سطح آموزشی هموطنان عزیزمان باشد.

  موسسات و دانشگا های ملی و بین المللی متعددی در کشور بلژیک، بورسیه های تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری را ارائه می نماید. این بورسیه های تحصیلی موقعیت های مالی مناسبی را برای دانشجویان داخلی و خارجی که قصد ادامه تحصیل را دارند فراهم می نماید.

  درحال حاضر انواع متعددی از بورسیه ها در کشور بلژیک وجود دارد که در زیر لیستی از انها آورده شده است. در این مقاله سعی بر آن داریم تا شما دانشجویان عزیز را با انواع وشرایط اخذ بورسیه های تحصیلی آشنا سازیم.

  برنامه های Erasmus Mundus در والونیا بروکسل

  این برنامه توسط اتحادیه اروپا حمایت مالی شده و هدفش ارتقا سطح کیفی تحصیلات دانشگاهی از طریق تشویق همکاری های آکادمیک و تبادلات دانشجو در سطج جهانی می باشد.

  این برنامه در سه نوع فعالیت زیر موجود می باشد:

      فوق لیسانس و دکتری پیوسته:

  این برنامه که Erasmus Mundus Joint Doctorate نام دارد بدین معناست که در این برنامه امکان تحصیل در دو یا سه دوره تحصیلی به صورت همزمان مقدور می باشد.

  بورسیه های تحصیلی فقط در فوق لیسانس و دکتری تحت برنامه ERASMUS MUNDUS مقدور می باشد. بورسیه ها در این برنامه به دو نوع A وB دسته بندی می شوند.

      نوع A

  اولین دسته مختص دانشجویانی است که به عنوان “کشورهای سوم” تعریف شده اند. این دانشجویان آنانی هستند که تبعه اروپا نبوده واز کشورهای واقع در خارج از محدوده اروپا می باشند و تحصیلات ویا حرفه آنهادر طی 5 سال گذشته، بیش از 12 ماه درداخل یکی از 27 کشور اروپایی نبوده است. این دانشجویان می توانند برای نوع A از برنامه ERASMUS MUNDUS اقدام نمایند.

  توجه: این 12 ماه از تاریخ ددلاین به عقب توسط کنسرسیوم محاسبه می شود.

      نوع B

  دومین دسته آنانی هستند که در نوع A قرار نمی گیرند. فی الواقع آنانی که از کشورهای اروپایی و یا غیر اروپایی بوده و در طی 12 ماه متوالی در 5 سال گذشته عمده ای از تحصیلات ویا فعالیت های حرفه ای خود را در یکی از این 27 کشور گذرانده باشند. این دانشجویان می توانند برای نوع B از برنامه های ERASMUS MUNDUS اقدام نمایند.

  توجه: دانشجویان امکان برخورداری از دو یا چند نوع برنامه را نداشته و حداکثر می توانند از 3 نوع برنامه برنامه در این دسته استفاده نمایند.

  تعداد پیشنهادات و فلوشیپ های موجود:

      5 فلوشیپ نوع A
      1 فلوشیپ نوع B

  قوانین و نیازمندیهای این فلوشیپ ها:

      دانشجویان دکتری در این برنامه می باید طول تحصیل خود را در حداقل 2 تا از کشورهای عضو کنسرسیوم بگذرانند. توجه داشته باشید که این 2 کشور بجز کشوری بوده که متقاضی مدرک تحصیلی خود را اخذ نموده است. امکان جابجایی دانشجویان نیز محدود به بعضی از پروژه های تحقیقاتی دکتری خواهد بود.
      دانشجیان باید در برنامه های دکتر منطبق با شرایط ویژه تعریف شده توسط “موافقتنامه متقاضیان دکتری” شرکت نمایند. نمونه این موافقت نامه در لینک زیر آورده شده است.
      بورسیه ها برای ثبت نام در یک دوره تحصیلی تمام وقت موجود می باشد و شامل تحصیل در یک دوره پاره وقت نمی شود.

  وسعت فلوشیپ:

  این فلوشیپ ها به صورت مجوزهای ماهانه در قالب قراردادهای استخدام ارائه می شوند که برمبنای قوانین هر دانشگاه بوده و برای تمامی متقاضیانی است که موفق به اخذ بورسیه در طول 3 ویا4 سال برنامه دکتری شده اند. این موضوع برای متقاضیان هر دو نوع A و  B قابل اقدام می باشد.

  مبنای این قراردادهای استخدامی انست که تمامی دانشجویانی که موفق به اخذ این بورسیه شده اند باید بتوانند به صورت تمام وقت در دوره شرکت نمایند و این موضوع فارغ از وضعیت مالی آنها می باشد.

  شرایط مالی به شرح زیر می باشد:

      7500 یورو برای هزینه های سفر و تمامی هزینه ها نوع A
      درامد ناخالص 2800 یورو در ماه که مساوی با درامد خالص 13 تا 16 هزار یورو در سال می باشد. این عدد برای “موافقت نامه متقاضی دکتری” ثابت بوده و بسته به قوانین و مقررات ملی باشد.
      تمامی هزینه های ثبت نام در دوره تحصیلی و سوپرویژن و بیمه در این فلوشیپ گنجانده می شوند. همچنین هزینه به عنوان مثال سفر به ورکشاپ ها نیز تا سقف مشخصی پرداخت می شود.

  جزئیات بیشتر در فایل راهنما به آدرس زیر موجود می باشد.

  http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/programme/programme_guide_en.php

  [صفحه 37 در باب دکتری پیوسته]

  نحوه اقدام برای شرکت در EMJD به همراه دریافت فلوشیپ

  دانشجویان می باید به صورت الکترونیکی برای کنسرسیوم مورد نظر اقدام نمایند. تصمیم گیری و انتخاب بر اساس اپلیکیشن های الکترونیکی بوده و دانشجویان در شرایط رقابتی ممکن است که مصاحبه نیز بشوند.

  مراحل ارزشیابی برای فلوشیپ ها

  دانشجویانی که حداقل شرایط راداشته باشند بر مبنای موارد زیر نمره دهی می شوند:

      ریز نمرات 40%
      سطح دانش زبان انگلیسی 10%
      کیفیت دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اند 20%
      پیشینه تحقیقاتی (وهر نوع انتشار مقالات و کتاب و…) %10
      انگیزه نامه 10%
      معرفی نامه از اساتید 10%

  آنانی که به این نوع بورسیه EMJD تمایل دارند می باید مستقیما از طریق کنسرسیومی که ERASMUS MUNDUS را برگزار می نماید اقدام نموده و فرایندهایی راکه سازمانهای دخیل در این برنامه برگزار می نمایند طی نمایند. هر کنسرسیوم اولویت های خاص خود را بسته به شرایط دانشجویان دارا می باشد.

  برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مسئول کنسرسیوم مورد نظر ارتباط برقرار نمایید.

  Useful links

  Site of the European Commission(link is external)

  Site of the Education, Audiovisual and Culture Executive Agency responsible for the management of the Erasmus Mundus program(link is external)

      همکاری بین موسسات آموزش عالی اروپایی و غیر اروپایی

  این نوع برنامه به دنبال توسعه همکاری های آکادمیک و جابجایی دانشجو و محققین غیر اروپایی و اروپایی می باشد. مشارکت در توسعه و گسترش اجتماعی اقتصادی کشورهای غیر اروپایی از اهداف این برنامه می باشد. کنسرسیوم ها می باید خداقل 5 موسسه آموزشی از حداقل 3 کشور اروپایی و موسسات آموزش عالی غیر اروپایی را شامل شود. توجه خاص این برنامه به گروه ها و جمعیت های محروم و آسیب پذیر می باشد.

  در جدول زیر دو نوع بورسیه Erasmus Mundus آورده شده است:
  Action 1

  ·         Erasmus Mundus Joint Masters Degrees (EMJMD)

  ·         Erasmus Mundus Joint Doctorates (EMJD)

  برنامه های پیشنهادی از سوی کنسرسیوم های آموزش عالی به همراه دوره های تحقیقاتی و مطالعاتی در حداقل 2 کشور اروپایی
  چه کسانی می توانند اقدام نمایند:

  ·         دانشجویان و متقاضیان دکتری از تمام دنیا
            
  Action 2

  ·         Erasmus Mundus Partnerships

   

  از سوی موسسات آموزش عالی اروپا و از کشورهای بسیاری از سرتاسر دنیا
   
   
  چه کسانی می توانند اقدام نمایند:

  ·         دانشجویان از لیسانس تا فوق دکتری

  ·         کارمندان اداری و آکادمیک
  Review all the ارشد and دکتری offering scholarships for next academic year.

   

  بررسی بورسیه های موجود در سال آکادمیک بعدی
      Step 1     انتخاب کشوری که متقاضی ملیت آنجا را دارد:
  currently offering scholarships for nationals of your country: Afghanistan Albania Algeria Angola Antigua and Barbuda Argentina Armenia Australia Austria Azerbaijan Bahrein Bangladesh Barbados Belarus Belgium Belize Benin Bhutan Bolivia Bosnia and Herzegovina Botswana Brazil Brunei Bulgaria Burkina Faso Burundi Cambodia Cameroon Canada Cape Verde Central African Republic Chad Chile China Colombia Commonwealth of Dominica Comoros Cook Islands Costa Rica Croatia Cuba Cyprus Czech Republic Democratic Republic of Congo Denmark Djibouti Dominican Republic Ecuador Egypt El Salvador Equatorial Guinea Eritrea Estonia Ethiopia Federated States of Micronesia Fiji Finland Former Yugoslav Republic of Macedonia France Gabon Gambia Georgia Germany Ghana Greece Grenada Guatemala Guinea Guinea Bissau Guyana Haiti Honduras Hong Kong Hungary India Indonesia Iran Iraq Ireland Israel Italy Ivory Coast Jamaica Japan Jordan Kazakhstan Kenya Kiribati Kosovo Kuwait Kyrgyzstan Laos Latvia Lebanon Lesotho Liberia Libya Lithuania Luxembourg Macao Macau Madagascar Malawi Malaysia Maldives Mali Malta Mauritania Mauritius Mexico Moldova Mongolia Montenegro Morocco Mozambique Myanmar Namibia Nauru Nepal Netherlands New Zealand Nicaragua Niger Nigeria Niue North Korea Occupied Palestinian territories Oman Pakistan Palau Palestine Panama Papua New Guinea Paraguay Peru Philippines Poland Portugal Qatar Republic of Congo (Brazzaville) Republic of Korea Republic of the Marshall Islands Romania Russian Federation Rwanda Saint Lucia Samoa Sao Tome and Principe Saudi Arabia Senegal Serbia Seychelles Sierra Leone Singapore Slovakia Slovenia Solomon Islands Somalia South Africa South Sudan Spain Sri Lanka St. Kitts and Nevis St. Vincent and the Grenadines Sudan Suriname Swaziland Sweden Switzerland Syria Taiwan Tajikistan Tanzania Thailand The Bahamas Timor-Leste Togo Tonga Trinidad and Tobago Tunisia Turkey Turkmenistan Tuvalu USA Uganda Ukraine United Arab Emirates United Kingdom Uruguay Uzbekistan Vanautu Venezuela Vietnam Yemen Zambia Zimbabwe
  انتخاب بورسیه مورد نظر     Step 2     بررسی پارتنرهایی که دوره ها و بورسیه ها را ارائه می نمایند
  اقدام برای کنسرسیوم ها از طریق وب سایت انها     Step 3     مستقیما برای پارتنرشیپ مورد نظر اقدام شود. اگر در یکی از این پرتنرشیپ ها اقدام نموده اید، با واحد بین الملل آنها تماس بگیرید.
  ·         درخواست های بورسیه برای سال آکادمیک بعدی به کنسرسیوم ها بین اکتبر تا ژانویه ارائه شود     When?     ·         زمان درخواست در این بورسیه بسته به پارتنرشیپ ها می باشد

  ·         پارتنرشیپ های جدید در 2014 اضافه گردیده اند وممکن است تا بورسیه ها را تا سال تحصیلی 2017 ارائه نمایند که شامل 2018 نیز می باشد.

  لیست پارتنرشیپ های این برنامه در زیر آورده شده است:

  http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/results_compendia/selected_projects_action_2_en.php

   

  برنامه های  Wallonia-Brussels

  برنامه های فوق لیسانس :

  بورسیه های موجود برای فوق لیسانس در برنامه والونیا-بروکسل به شرح زیر می باشد:

   

  فوق لیسانس فلسفه فرانسه و آلمان در محدوده اروپا-دانشگاه کاتولیک لوواین

      Partenaire EMMC (Master) EUROPHILOSOPHIE Philosophies allemande et française dans l’espace européen(link is external)– Université Catholique de Louvain

  فوق لیسانس فناوری اطلاعات برای مدیریت هوشمند-دانشگاه لیبر بروکسل

      Coordinateur EMMC (Master) European Master’s Programme in Information Technologies for Business Intelligence (IT4BI)(link is external)– Université libre de Bruxelles

  فوق لیسانس آموزش اروپایی در طراحی کشتی پیشرفته-دانشگاه لیگ

      Coordinateur EMMC (Master) EMSHIP European Education in Advanced Ship Design(link is external)– Université de Liège

  فوق لیسانس مهندسی مواد پیشرفته کارکردگرا-دانشگاه لیگ و کاتولیک لوواین

      Partenaire EMMC (Master) FAME Functionalised Advanced Materials and Engineering(link is external)– Université de Liège/Université Catholique de Louvain

  فوق لیسانس در تنوع زیستی حاره ای و اکوسیستم-دانشکاه لیبر بروکسل

      Coordinateur EMMC (Master) TROPIMUNDO Erasmus Mundus Course in Tropical Biodiversity and Ecosystems(link is external)– Université Libre de Bruxelles

  فوق لیسانس مطالعات شهری-دانشگاه لیبر بروکسل

      Partenaire EMMC (Master) 4CITIES-UNICA Erasmus Mundus in Urban Studies(link is external)– Université Libre de Bruxelles

  فوق لیسانس مهندسی منابع جغرافیایی  EMERALD در دانشگاه لیگ

      Coordinateur EMMC (Master) EMERALD Erasmus Mundus Master Course in Georesources Engineering(link is external)– Université de Liège

  فوق لیسانس منابع و محیط زیست دریاییMEREMMC- دانشگاه لیگ

      Partenaire EMMC (Master) MEREMMC Erasmus Mundus Master Course in Marine Environment and Resources(link is external)– Université de Liège

  فوق لیسانس سلامت عمومی در بلایای طبیعی-دانشگاه کاتولیک لوواین

      Partenaire EMMC (Master) EMPHID erasmus Mundus Master Course in Public Health in Disasters(link is external)– Université Catholique de Louvain

   

  برنامه های دکتری :

   

  Erasmus Mundus PhD programmes in Wallonia-Brussels :

  دکتری در رشته های نانوپزشکی و ابداعات داروسازی در دانشگاه های لیگ و دانشگاه کاتولیک لوواین

      Partenaire EMJD (Doctorat) Nanofar : European Doctorate in nanomedicine and pharmaceutical innovation(link is external)-Université de Liège/Université Catholique de Louvain

  دکتری پیوسته در Distributed Computing در دانشگاه کاتولیک لوواین

      Partenaire EMJD-DC : Joint Doctorate in Distributed Computing(link is external)– Université Catholique de Louvain

  دکتری پیوسته مدیریت هوشمند در دانشگاه لیبر بروکسل

      Coordinateur EMJD (Doctorat) ITABIDC Erasmus Mundus Joint Doctorate Information technologies for Business Intelligence-Doctoral College(link is external)– Université Libre de Bruxelles

  دکتری شبیه سازی در کارآفرینی و مهندسی در  دانشگاه لیبر بروکسل

      Simulation in Engineering and Entrepreneurship Doctorate(link is external)– Université Libre de Bruxelles (Partenaires EMJD-SEED)

   

  بورسیه عالی بین المللی والونیا-بروکسل(فوق دکتری)

  Wallonia-Brussels International excellence grants (Post-doctorate)

   

  WBI  نام سازمانی بوده با مسئولیت دولتی که مورد تایید دولت فدرال والونیا-بروکسل می باشد. این نوع برنامه سالهاست که جهت جذب محققین خارجی به دانشگاه های والونیا و بروکسل در راستای جهانی سازی تحصیلات تکمیلی طراحی شده است. این نوع بورسیه در WBI قصد دارد تا دارندگان مدرک دکتری از کشورهای خارجی را جذب نماید.

   

  این نوع بورسیه:

      فوق دکتری به مدت حداقل یکسال که برای یک مرتبه قابل تجدید می باشد
      دوره کوتاه مدت تحقیقاتی که به مدت 1 تا 3 ماه می باشد

  رشته هایی که در اولویت این بورسیه قرار دارند:

      حمل ونقل و لوجستیک
      مهندسی مکانیک
      علوم زندگی
      صنعت کشاورزی
      هوا فضا
      تکنولوژی های محیط زیست

   

  تمامی اطلاعات مورد نیاز و فرم های درخواست در آدرس زیر موجود می باشد:

  site http://wbi.be/en/services/service/obtaining-grant-excellence-pursue-high-level-education-wallonia-brussels-0#.U15Ff1RV3AU (link is external)

  توجه: در ضمیمه این تحقیق، یک نمونه از فایل اپلیکیشن مربوط به بورسیه WBI ارائه گردیده است.

  بورسیه تحصیلی AUF درمقاطع اینترنشیپ، فوق لیسانس، دکتری و فوق دکتری

  AUF (Agence Universitaire de la Francophonie) grants: internship, Master’s, Doctorate, Post-doctorate

  انواع متعددی از این بورسیه برای جابجایی محققین و دانشجویان قابل دسترس می باشد:

      بورسیه فوق لیسانس
      اینترنشیپ حرفه ای,
      اینترنشیپ فرهنکی,
      دکتری و تحقیقات تخصصی(فوق دکتری)
      تحقیقات تخصصی(شامل فوق دکتری)
      تخصص اموزشی
      ماموریت های پشتیبانی و آموزش

  تمامی متقاضیان می باید در یک دوره تحصیلات تکمیلی در یک موسسه آموزشی که عضو AUF (Agency Universitaire de la Francophonie) بوده و از لحاظ جغرافیایی نیز به آنها نزدیک تر باشد، ثبت نام نمایند. تمامی اطلاعات در مورد این آژانس در آدرس  www.auf.orgو همچنین لیست آفبس های منطقه ای نیز در آدرس www.auf.org/regions/ و لیست موسساتی که عضو AUF باشند در آدرس www.auf.org/l-auf/nos-membres/ موجود می باشد.

   

  بورسیه های سازمانهای بین المللی

  سازمان های بین المللی (UNESCO، UNHCHR، ILO و…) برای دوره های دکتری در برخی رشته های خاص و با سفرهای تحقیقاتی، بورسیه هایی را ارائه می نماید. برای اطلاعات بیشتر به آدرس http://www.unsystem.org/ مراجعه فرمایید.

   

  بورسیه هایی که توسط کشور خود شخص متقاضی ارائه می شود.

  جامعه والونیا-بروکسل بورسیه هایی را که از کشور شخص متقاضی ارائه می گردد مورد قبول واقع می نماید.

   

  بورسیه های آژانس توسعه بلژیک(BDA)-فوق لیسانس و دکتری

  بورسیه های تحصیلی که توسط این سازمان ارائه می گردد، عموما مختص ملیت هایی است که از کشورهای متحد اقدام می نمایند. این بورسیه ها برای فوق لیسانس ودکتری ارائه می شوند:

      فوق لیسانس: طول این نوع بورسیه عموما 1 یا 2 سال آکادمیک می باشد.
      دکتری: مختص دانشجویانی که در حال آمادگی برای دکتری می باشند. این نوع از بورسیه هزینه های 16 ماه اقامت راپوشش داده که دانشجویان می توانند در این مدت در بلژیک کارهای تحقیقاتی خود را انجام دهند.

   

  این بورسیه هزینه های اینترنشیپ و سفرهای تحصیلی را که در محدوده خدمات همکاری می باشند را شامل می شود. برای اطلاعات بیشتر به آدرس www.btcctb.org/en/scholarships مراجعه فرمایید.

   

  بورسیه کمک هزینه های تحقیقات علمی(FRS – FNRS) – دکتری

  Grants awarded by the Scientific Research Fund (FRS – FNRS) – Doctorate

  بورسیه های دکتری در این نوع، برای آمادگی و ارائه تز دکتری تعبیه شده اند. این بورسیه ها به مدت 2 سال و قابل تجدید برای یک مرتبه ارائه می گردند. متقاضیان می باید تقاضای خود را حداکثر 3 سال پس از اخذ مدرک فوق لیسانس خود به صورت انلاین اقدام نمایند. چنانچه مدرک فوق لیسانس متقاضی از دانشگاه های فرانسوی زبان بلژیک اخذ نشده باشند، می باید معادل سازی گردند. این تقاضا می باید توسط یک استاد سوپروایزر(Tutor) تایید گردد.

  توجه: ددلاین اقدام برای این نوع بورسیه حدودا ژانویه-فوریه برای دوره های که در اکتبر شروع می شوند می باشد. http://www.fnrs.be

  یونسکو بین المللی- بورسیه L’OREAL برای بانوانی که قصد تحصیل در دکتری علوم زندگی را دارند

  این نوع بورسیه در راستای افزایش مشارکت بانوان در توسعه تحقیقات در موضوع علوم زندگی را دارند ارائه می گردد. این برنامه جهت تشخیص 15 خانم که در حیطه علوم زندگی شاغل می باشند طراحی گردیده است. برای توزیع متقاضیان از هر قاره 3 متقاضی جذب می گردد. جهت اطلاعت بیشتر به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

  http://portal.unesco.org/fr/ev.php-URL_ID=44170&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECT…(link is external)

  در پایان شایان ذکر است که اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های کشور بلژیک نیاز به ارائه فایل آموزشی به احسن وجه بوده که کوچکترین اشتباه در آن، شانس شما را در اخذ بورسیه موردنظر بسیار کاهش می دهد.

  موسسه حقوقی ملک پور با بهره مندی از کادری مجرب مشتمل از کارشناسان و وکلای امر مهاجرت شما را در این مسیر یاری می نماید.

  موفق و پیروز باشید

  مرتضی گوی آبادی

   

   

   

  نمونه فایل اپلیکیشن مربوط به بورسیه WBI

  Wallonia-Brussels International (WBI)

  Service des bourses d’études, formateurs et lecteurs

  Place Sainctelette, 2 – 1080 Brussels (Belgium)

  Phone: 0032 (0)2 421 85 91 – Fax: 0032 (0)2 421 86 55

  E-mail: [email protected]

  لطفا بر روی مثلث سمت چپ لینک زیر کلیک نموده تا فایل نمایش داده شود.
  Internet site: http://www.wbi.be/fr/inwbi

   
  Scholarships for Excellence IN.WBI

   
      

  – Scholarships for a duration of 1 year minimum: YES – NO

   

  – Scholarships for a duration of 1 to 3 months: YES – NO
  Total planned duration:     Period of use     Country of origin     Domain (as provided in the Decree of 31 March 2004

  on higher education)

  click here and go to Article

  31 (p.14-15) to select an

  area (Important)
  … months or … year(s)     From … to …     …………………………     …………………………

  Name: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  First Name: ……………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Place and date of birth: ……………………………………………………………………………………………………………………..

  Nationality: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Sex: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Civil status and dependents: ………………………………………………………………………………………………………………

  Current residence: ……………………………………………………………………………………………………………………………

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Permanent domicile (address): …………………………………………………………………………………………………………..

  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Landline phone no.: ……………………………………………. Mobile phone no.: ………………………………………………………….

  E-Mail address: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………
  Current positions or employment: ……………………………………………………………………………………………………….

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Positions or employment you will continue when you return: ……………………………………………………………………

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

   

   

   

   

  SCHOLARSHIPS OR GRANTS OBTAINED PREVIOUSLY

   
  Organisations that sponsored

  or granted the scholarship
      Countries where the studies took place     Duration of the scholarship

   
  1. ………………………………………………………………………

  2. ………………………………………………………………………

  3.  ………………………………………………………………………

  4.  ………………………………………………………………………
      ……………………….

  ……………………….

  ……………………….

  ……………………….
      ……………………………

  ……………………………

  ………………….

   

  Have you submitted other applications for scholarships or grants for the period of this scholarship application? Please complete the declaration of complementary financing attached to the application and of which it is an integral part.

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

   

  If the scholarship is granted, will any salary you receive be maintained or not?

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

   

  DESCRIPTOR FIELDS RELATING TO THE THEME OF YOUR PROGRAM

   
  Choose up to 8 FNRS descriptor fields matching the theme of your research in order of importance with the first indication of the descriptor on your scientific discipline, possibly complete free keywords of your choice.
  The list of descriptor fields can be downloaded at http://www.fnrs.be/docs/Reglement-et-documents/FRS-FNRS_Champs_descripteurs.pdf
  Fields descriptors

  1………………………………………………

  2………………………………………………

  3………………………………………………

  4………………………………………………

  5………………………………………………

  6………………………………………………

  7………………………………………………

  8………………………………………………
      Keywords (optional)

  1………………………………………………

  2………………………………………………

  3………………………………………………

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  STUDIES

   
  Type of studies     Institutions of study     University year:     Diplomas obtained     Grades
  Higher education     

   

   
                  
  (specify

  for each

  academic year)

   
      

   

   
                  
   

   

   
                  
   

   
      

   

   
                  
        

   

   
                  
  Post-university studies

   
                        

   

   

  LANGUAGE SKILLS (self-evaluation based on the CECR)

   
  Language     Comprehension     Spoken     Written
  (enter the languages after 1, 2,  3, 4 or 5)

   

  1. ………………..

  2. ………………..

  3. ………………..

  4. ………………..

  5. ………………..
      Listening     Reading     Taking part in a conversation     Continuous oral expression     
  E     E     E     E     E
  1.                       
  2.                       
  3.                       
  4.                       
  5.                       

   

  E   according to the European reference framework (CEFR) that can be found at

  http://europass.cedefop.europa.eu/fr/resources/european-language-levels-cefr

   

  E    The relevant CEFR documents are included in the appendices of this form for information purposes and should not be attached to the form as you complete the table “Language skills” above.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  PROFESSIONAL EXPERIENCE

   
  (start with the most recent)
  Name of employer     Sector of activity     Position occupied     Period (from .. to ..)

   
                    
                    
                    
                    

   

   

   

  PUBLICATIONS

   
  Any publications with full references (co-authors, journal name, year, pages). With regard to the • communications at conferences, give the publisher and the full reference; • for preprints, whether they are accepted and which newspaper. Copies of documents may, but need not, be attached in Annex 7 (see page 3) provided that they are not too large.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  PROGRAMME PLAN

   
  In which institution of the French Community of Belgium do you want to follow your programme?

   

   

   

  With which professor(s) or expert(s)?

  Name:

  E-mail:

   

   

   

  Have you already contacted the institutions or professors? Do not forget to include a copy of the invitation.

   

   

   

  Does your program fit as part of a project approved by one of the Competitiveness strands of the Marshall Plan 4.0 ? In other words, is your program financed or supported by one of the projects selected within, Competitiveness strands? If so, which one?

  (Please refer to the table at page 28)

   

   

   

  Is your programme part of the framework for inter-university co-operation? If yes, which one? (specify the identification of the partners)?

   

   

   
  Explain in detail the programme or research that you intend to carry out.

   

   

   
  What is the impact of this programme on your professional career or its preparation?

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  NOTICE TO APPLICANTS

   

  The letters of recommendation included in this form must be prepared by persons who know the applicant personally and who are able to appreciate the value of the study or research programme.

   

  This document must by no means be prepared by a person who is related to the applicant up to the fourth degree.

   

  These letters must be sent directly by the respondents at the latest by the date established for the submitting applications.

   

  DECLARATION OF THE APPLICANT

   

  I, the undersigned ……………………………………………………………………………………………………………………

  – declare that I am aware of the terms and conditions for granting the scholarships and agree

  to comply with them in full;

  – declare on my honour that the information provided is true and correct;

  – agree to provide WBI a report as described above.

   

   
  Done at ……………………., on …………………………….

  (Signature of the applicant)