دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • تحصیل در بلژیک

 • منبع:malekpour.ir


  کشور بلژیک یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی است و همواره علاقمندان زیادی جهت تحصیل در این کشور اقدام می نمایند.

  تحصیل در بلژیک فرصت بسیار خوبی برای اخذ اقامت این کشور و مهاجرت به این کشور است.

  با توجه به این تحصیل در بلژیک با صرف هزینه بسیار کم امکانپذیر می باشد و راهی بسیار هموار جهت اخذ اقامت کاری بلژیک است افراد زیادی این راه را جهت مهاجرت به بلژیک انتخاب می نمایند.

  در این مقاله اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه تحصیل در بلژیک، شرایط تحصیل در بلژیک، مدارک لازم جهت تحصیل در بلژیک و بسیاری اطلاعات دیگر خدمت شما علاقمندان عزیز ارائه می شود.

  مؤسسه حقوقی ملک پور با سابقه ترین مؤسسه حقوقی در ایران آماده پاسخگویی به سؤالات علاقمندان به تحصیل در بلژیک و سایر کشورهای اروپایی است.
  تحصیل در بلژیک

  بلژیک

  سیستم آموزشی بلژیک قبل از ورود به دانشگاه شامل سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان می شود.

  آموزش و پرورش در سنین ۶ تا ۱۸ سال در کشور بلژیک اجباری می باشد و پس از اخذ مدرک دیپلم امکان تصمیم گیری و ورود به دانشگاه برای دانش آموزان وجود دارد. تحصیل در کودکستان رایگان است و خدمات دوره پیش دبستانی به کودکان ۲ تا ۶ ارائه می شود.

  آموزش در مدارش و مؤسسات آموزش عالی به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی انجام می شود.

  دوره کارشناسی در دانشگاههای بلژیک ۳ تا ۴ سال است و معمولأ تدریس در اکثر دانشگاههای دولتی به زبان فرنسوی انجام می شود.

  البته امکان تحصیل در دانشگاههای خصوصی و انگلیسی زبان وجود دارد اما هزینه تحصیل دانشگاههای خصوصی بسیار بالا می باشد در حالیکه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای دولتی برخی کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، اسپانیا و سوئد به زبان انگلیسی امکانپذیر است.

  دوره کارشناسی ارشد در دانشگاههای بلژیک ۱ تا ۲ سال است و مدارک لازم جهت ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات همچنین مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ یا ۵/۶ می باشد.

  پذیرش در اکثر رشته های تحصیلی امکانپذیر است و دانشجویان خارجی نیز می توانند می توانند با ارائه مدرک زبان انگلیسی از دانشگاههای انگلیسی زبان پذیرش اخذ نمایند اما با توجه به اینکه کشور بلژیک به طور کلی مهاجر پذیر نمی باشد .

  جذب دانشجویان خارجی به سختی انجام می شود و اگر شما متقاضیان عزیز نیز قصد تحصیل در دانشگاههای رایگان اروپا را دارید کشورهایی نظیر اتریش و آلمان به شما عزیزان توصیه می شود.

  و با توجه به اینکه پذیرش از دانشگاه رایگان اتریش بدون مدرک زبان امکانپذیر است توصیه می شود دانشجویان متقاضی شانس خود را برای این دانشگاهها امتحان کنند.

  لیست دانشگاههای بلژیک:

  Universiteit Antwerpen, Antwerp

  Hogeschool-Universiteit Brussel, Brussels

  Vrije Universiteit Brussel, Brussels

  Universiteit Gent, Ghent

  Universiteit Hasselt, Hasselt

  Katholieke Universiteit Leuven

  Transnational University Limburg, Hasselt
  تحصیل در بلژیک

  بلژیک

  مؤسسه حقوقی ملکپور با تجربه چندین و چند ساله در زمینه حقوق خصوصی و حقوق بین الملل مشاور بسیار خوبی برای شما متقاضیان خواهد بود و در صورت تمایل می توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملکپور تماس بگیرید و اطلاعات کاملی در زمینه تحصیل در بلژیک اخذ نمایید.

  دوره دکترا ۳ سال می باشد و جهت پذیرش در این دوره دانشجو می بایست با ارائه پروپوزال به استاد راهنما و اخذ تأییدیه از استاد راهنما پذیرش دانشگاه را اخذ نماید.

  به طور معمول تحصیل در مقطع دکترا به عنوال شغل در نظر گرفته می شود و دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند می توانند پروسه اخذ اقامت خود را تسریع نمایند.

  دانشجویان در مقطع دکترا می توانند به عنوان دستیار استاد (RA) مشغول به کار شوند و حقوق دریافت نمایند. همچنین دانشجویان مقطع دکترا می توانند پروژه های تحقیقاتی داشته باشند(RA).

  همانطور که در ابتدا بیان شد دانشگاههای دولتی بلژیک رایگان هستند و دانشجویان هزینه ای در باب شهریه دانشگاه نخواهند داشت و تنها ممکن است بابت خدمات ارائه شده دانشگاه مبلغ ناچیزی پرداخت شد.

  هزینه زندگی در بلژیک نیز ماهیانه در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد.

  البته دانشجویان می توانند از خوابگاههای دانشجویی نیز استفاده نمایند که در این صورت هزینه خوابگاه کمتر از هزینه اجاره مسکن خواهد بود.

  دانشجویان در هنگام تحصیل امکان کار نیز خواهند داشت.

  در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت در هفته، در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته و در مقطع دکترا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار به دانشجویان داده شده است.

  در صورت انجام این کار دانشجویی درآمد دانشجو در حدود ۷ تا ۹ یورو در هر ساعت خواهد بود که این درآمد نیمی از هزینه زندگی دانشجو را تأمین خواهد نمود.

  یکی از راههای مهاجرت و اخذ اقامت دائم اخذ ویزای تحصیلی است .

  لذا تحصیل در بلژیک و اخذ ویزای تحصیلی یکی از بهترین راه های مهاجرت به بلژیک و اخذ اقامت دائم بلژیک است البته شرط اخذ اقامت دائم کار در کشور بلژیک و گذراندن پروسه اقامتی، کار در این کشور است.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کار در بلژیک می توانید به مقاله دیگری در همین سایت با این عنوان مراجعه نمایید.

  شما متقاضیان عزیز می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید و مشاوره رایگان با کارشناسان با تجربه این مجموعه در زمینه تحصیل در بلژیک داشته باشید.