دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • تحصیل در چین و معرفی دانشگاه های چین

 • منبع:malekpour.ir


  تا به حال به تحصیل در چین فکر کرده اید؟ به عنوان یک دانشجو در چین از چه مزایایی می توانید بهره مند شوید؟آیا دانشگاه های چین از اعتبار و رتبه جهانی برخوردار هستند؟ آیا امکان اشتغال برای دانشجویان در طول تحصیل و پس از فارغ التحصیلی میسر است؟ دانشگاههای چین در کدام زمینه های تحصیلی دارای قوت هستند؟ تمرکز دانشگاههای چین در کدام شهر چین است؟
  شاید برای برخی اشخاص تحصیل در کشور چین مقوله ای ناشناخته باشد و بعضی دیگر که آشنایی با مزایا و کیفیت های تحصیلی در کشور چین را دارند بسیار مشتاق بوده و آن کشور را به عنوان مقصدی جذاب و پر سود انتخاب می نمایند . موسسه حقوقی ملک پور علاوه بر منافعی که سطح بالای کیفیت در دانشگاههای چین به دست دانشجو می دهد فضای فرهنگی خاص و متفاوت چین که به طور معجزه آسایی آرامش را به همراه داردو پیشرفت علوم در زمینه سلامت و طب سنتی نحوه ای جدید و سالم از زندگی را برای مقیمان آن کشور نمایان می سازد.
  علاوه بر آنچه گفته شد یک دلیل قانع کننده برای تحصیل در چین افزایش سرمایه گذاری در حیطه آموزش عالی در کشور چین است .
  از سال 2014 چین 4 درصد از سود ناخالص داخلی و خارجی خود را به تحصیلات در این کشور اختصاص داده است .کشور چین طبق گزارش NEW YORK TIMES 250 میلیارد دلار آمریکا را به نیروی انسانی خود در یکسال اختصاص داده است
  هزینه هایی از قبیل رفت و آمد دانش آموزان از روستا به شهر و کم کردن فاصله ی بین کارگران و نخبگان کشور است.
  تعداد کالج ها و دانشگاهها در چین در دهه ی گذشته دوبرابر شده و به 2409 عدد رسیده است بسیاری از دانشگاههای چین تمرکز خود را بر توسعه فن آوری قرارداده و رقابت بسیاری با غرب دارند .
  کشور چین دارای 33 دانشگاه و مرکز آموزشی مطرح در QS می باشد و دارای رتبه است .با توجه به رشد چشمگیر کشور چین در توریسم ، تجارت و آموزش و پرورش محبوبیت این کشور به مراتب افزایش یافته است .
  هدف گذاری کشور چین بدین صورت است که تا سال 2020 تعداد دانش آموزان بین المللی خود را به 000/500 دانشجو برساند و برای تحقق این هدف کمک هزینه های تحصیلی فراوانی را مدنظر قرار داده است .
  جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بورسیه های تحصیلی به لینک زیر مراجعه نمایید:
  http://www.topuniversities.com/student-info/scholarship-advice/scholarships-study-brics-countries

   
  اسامی برترین دانشگاههای چین

  • Tsinghua University (5th in Asia; joint 24th in the world)
  • Peking University (9th in Asia; 39th in the world)
  • Fudan University (11th in Asia; 43rd in the world)
  • Shanghai Jiao Tong University (22nd in Asia; 61st in the world)
  • Zhejiang University (24th in Asia; joint 110th in the world)
  • University of Science and Technology of China (25th in Asia; joint 104th in the world)
  • Nanjing University (23rd in Asia; joint 115th in the world)
  • Beijing Normal University (40th in Asia; 257th in the world)
  • Wuhan University (44th in Asia; 275th in the world).
  • Harbin Institute of Technology (59th in Asia; joint 278th in the world).
  نمایی از مطرح ترین دانشگاههای چین

  TSINGHUA UNIVERSITY

  این دانشگاه در مرکز بیجینگ قرار گرفته و عضو دانشگاههای هیئت نخبگان قراردارد .تاسیس آن در سال 1911 صورت گرفته و بیش از 46000 دانش آموز دارد ، که بیش از 700/2 نفر آنان از خارج از چین به دانشگاهها ورود کرده اند . همچنین رنک جهانی آن 33 از 42 بر اساس رنکیکنگ موضوعی می باشد . مهارت و شهرت این دانشگاه در رشته هایی مانند معماری داخلی ، مهندسی و علوم مواد می باشد که از این بابت در رده 10 دانشگاه تاپ جهان از نظر موضوع قرار گرفته است.
  PEKING UNIVERSITU

  این دانشگاه نیز در بیجینگ چین واقع شده و عضو انجمن نخبگان چین قرار دارد رنک این دانشگاه 35 ار 42 براساس موضوع می باشد و در رشته هایی مانند زبان های مدرن ،شیمی ، دندان پزشکی، پلیس امنیت و مهندسی مطرح می باشد این دانشگاه بسیار مورد علاقه اتباع چین است .اما در عین حال بالاترین آمار در پرورش دانشجویان بین المللی در چین را دارد .و با دانشگاه آزاد برلین از سال 1981 همکاری دارد .
  FUDAN UNIVERSITY

  دانشگاه فودان طبق آخرین رتبه بندی ها سومین دانشگاه برتر و توسعه یافته در شانگهای چین است و یکی از بزرکترین مراکز مالی و تجاری.این دانشگاه دانش آموزانی نزدیک به 32000 نفر را تحت پو شش قرار می دهد . و در رشته های علوم مواد ، سیاست ، شیمی، زبان های مدرن دارای رنک جهانی 50 می باشد.
  همچنین سایر دانشگاههای کشور چین در سایر علوم مانند طب و حقوق ، انواع مهندسی ها ، هنر و غیره فعالیتی چشمگیر دارد ومرکز توجه است .
  دوره ی لیسانی در کشور چین 4 ساله است اما شرط تحصیل در دوره ی لیسانس تحصیل به زبان چینی است . دوره ی فوق لیسانس یا مستر در کشور چین 2 ساله است و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این مقطع وجود دارد . هزینه تحصیل در کشور چین به طور جداگانه عبارتند از :
  هزینه ی درخواست پذیرش : 120 دلار آمریکا
  هزینه ی ویزا : 140 دلارآمریکا
  شهریه ی دانشگاه : 3500 دلارآمریکا
  هزینه های زندگی: 2000 دلار آمریکا
  و در مجموع هزینه های یک زندگی دانشجویی با احتساب شهریه 5560 دلار آمریکا در سال است .
  لازم به ذکر است این هزینه ها قاعدتا در شهر های کوچک تر کشور چین به مراتب پائین تر است و از شهری به شهر دیگر تفاوت دارد .البته تحصیل به زبان چینی در دانشگاهها بسیار ارزان قیمت تر خواهد بود

  متقاضیان ورود به رشته ی پزشکی در دانشگاههای چین می بایست در آزمون ورودی پزشکی که هزینه آن از شهری به شهر دیگر در این کشور متفاوت است و به طور تقریبی معادل 100 دلار آمریکا می باشد شرکت کنند
  .
  وضعیت اشتغال در چین

  دانشجویان در کشور چین اجازه و حق اشتغال به کار در طول مدت دانشجویی به طور نیمه وقت و و بعد از اتمام تحصیل به طور تمام وقت را نیز دارند .شهر شانگهای چین بهترین بستر را برای یافتن شغل نیمه وقت و تمام وقت فراهم کرده است چرا که با وجود بزرگترین شرکت ها و بازه وسیع و متفاوت فعالیت های اقتصادی و صنعت توریسم فرصت های شغلی متعددی پدید آمده است .اما نکته قابل توجه آن که شهر شانگهای یکی از بزرگترین و گران ترین شهرهای کشور چین است پس به همان اندازه که فرصت شغلی بیشتر است هزینه ی زندگی و خوراک و مسکن نیز بالاتر خواهد بود البته سقف هزینه ها با نحوه زندگی اشخاص بسیار ارتباط نزدیکی دارد .
  شرح مختصری من باب نحوه و هزینه ها و اسامی دانشگاهها در کشور چین در بالا آورده شد .اما به شدت توصیه می شود که در چنین امر خطیری یعنی مهاجرت اعم از تحصیلی و سایر طرق از اشخاص کاردان و موسسات حقوقی معتبر در راس همه آنها موسسه حقوقی ملک پور مشورت گرفته با تکمیل اطلاعات خود گامی مستحکم بردارید.