دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند • در این مقاله سعی ما بر این است که شما را بیشتر با شرایط اخذ ویزای تحصیلی فنلاند ،  شرایط تحصیل در فنلاند ، چگونگی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فنلاند، چگونگی اخذ ویزای تحصیلی فنلاند و امور مرتبط با تحصیل در فنلاند آشنا کنیم ، باشد که کمکی هر چند کوچک در راستای رسیدن شما به اهدافتان کرده باشیم، موسسه حقوقی ملک پور معتبر ترین موسسه حقوقی- مهاجرتی در خاورمیانه است که با داشتن مشاورین و وکلای برجسته خود به این مهم دست یافته است. شما می توانید برای کسب اطلاع از چگونگی اخذ ویزای تحصیلی فنلاند و شرایط تحصیل در کشور فنلاند به دفاتر همکار موسسه حقوقی ملک پور مراجعه فرمایید.
  تحصیل رایگان در کشور فنلاند، کشور هزار دریاچه و بسیار زیبا و رویایی، با پوشش هشتاد درصدی از بافت جنگلی شاید آرزوی خیلی از افراد علاقمند به تحصیلات عالیه باشد، سالانه تعداد زیادی از افراد به جهت برخورداری از امکانات دانشگاهی با سطحی نسبتآ بالا و همینطور تحصیلات رایگان جذب فنلاند میشوند. فنلاند از شرق با روسیه و از غرب با سوئد همسایه می باشد و پنجمین کشور پهناور اروپایی محسوب می گردد. زمستانی بسیار تاریک و تابستانی بسیار نورانی دارد و تابستانش گرم و کوتاه و زمستانش سرد و تاریک و بسیار بلند دارد. بدلیل نامساعد بودن آب و هوای قسمت شمالی فنلاند ، بیشتر مردم آن در جنوب این کشور زندگی میکنند و شغل ماهیگیری از منابع مهم درآمد بحساب می آید.

  اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای فنلاند

  شروع سال تحصیلی در دو ترم پاییز و بهار می باشد ،دانشگاه ها در بیشتر رشته های تحصیلی در ترم پاییز دانشجو می پذیرند و فقط تعداد کمی از رشته ها هستند که بخاطر شرایط خاص  بطور جداگانه در ترم بهار هم دانشجو می پذیرند،

   

  :The academic year in Finland can be divided into two terms

  (Autumn term(the start of the academic year; from late August/early September to mid-December approximately

  (Spring term(from early January to the end of May

  Mostdegree programmes only offer admission to the autumn term intake, but there may be individual exceptions for example in some UAS Bachelor’s programmes

  فاصله بین سالهای تحصیل در مقطع لیسانس تا فوق لیسانس نباید بیشتر از ۵ سال باشد ، و جهت ادامه تحصیل در کشور فنلاند و در مقطع فوق لیسانس داشتن نمرۀ ۶٫۵ در آزمون IELTS الزامی می باشد، و حداقل معدل جهت ادامه تحصیل در فوق لیسانس ۱۳ می باشد. و همچنین جهت تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند شما نیاز به نمرۀ آیلتس آکادمیک ۷و در بعضی مواقع GREدارید و حداقل معدل در دورۀ دکترا ۱۵ می باشد.

  زمان شروع کلاس ها در فصل پاییز و در آخر تابستان ،تقریبآ اواخر شهریور و اوایل مهرماه است،  امکان گرفتن خوابگاه نیز برای دانشجویان با هزینه ایی کم در حدود ۲۵۰ یورو و به بالا در فنلاند موجود می باشد ، کلیۀ هزینه های زندگی یک دانشجو در دورۀ تحصیل و زندگی خود در کشور فنلاند در حدود ۷۰۰۰ یورو در سال می باشد که این مبلغ در مقابل هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان و یا زندگی و تحصیل در آلمان و یا زندگی و تحصیل در آمریکا و زندگی و تحصیل در کانادا بسیار پایین تر و مقرون بصرفه تر می باشد. پیشنهاد می شود جهت مخارج ماهانه خود به ازای هرماه ۷۰۰-۹۰۰ یورو مد نظر داشته باشند. دانشجو بهنگام تحصیل در فنلاند از بیمه تحصیلی دانشجویی برخوردار می باشد ، زبان تحصیل در فنلاند انگلیسی می باشد و دانشجو نیازی به یادگیری زبان دیگری به جز انگلیسی ندارد. دانشجویان در دورۀ تحصیل در فنلاند اجازۀ ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند.

  حداقل معدل در مقطع کارشناسی در فنلاند ۱۳ می باشد ، طول دورۀ کارشناسی در فنلاند تقریبآ ۳ تا ۴ سال می باشد ،حداقل معدل در دورۀ کارشناسی ارشد ۱۳ و حداقل معدل در دورۀ دکترا در فنلاند ۱۵ می باشد، طول دورۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند ۲ سال و طول دورۀ تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند حدود ۳ تا ۵ سال میباشد.

  امکان بورسیه  بطور خاص فقط در مقطع دکترا وجود دارد و برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسختی می توان بورسیه گرفت، این بدین خاطر است که دولت تمامی هزینه های تحصیلی را پوشش می دهد و دانشجو کاملآ رایگان در حال تحصیل می باشد و شما متقاضی عزیز باید آمادگی مدیریت هزینه های زندگی در فنلاند بهنگام تحصیل در فنلاند را داشته باشید و توانایی پرداخت هزینه های مسکن و خورد و خوراک و رفت و آمد و پوشاک خود را داشته باشید. همچنین امکان بورسیه جهت Post-Docهم فعلآ وجود ندارد. در حال حاضر امکان تحصیل رایگان برای همۀ رشته ها به جز پزشکی و هنر در فنلاند وجود  دارد.

  امکان کار بصورت پاره وقت برای دانشجویان وجود  دارد، ولیکن  پیدا کردن کار برای کسانی که زبان فنلاندی و یا سوئدی نمی دانند خیلی دشوار است .به همین خاطر است که نمی توانید برای درآمد داشتن جهت مخارج زندگی در فنلاند روی داشتن شغل حساب باز کنید و حتمآ باید از قبل پس انداز به همراه خود داشته باشید.

  تحصیل در دورۀ دکترا در کشور فنلاند کاملآ رقابتی است و بدلیل داشتن شرایط خوبی همچون رایگان بودن تحصیل متقاضیان تحصیل در دورۀ دکترا در دانشگاه های فنلاند باید از شرایط بسیار خوبی برخوردار باشند. و تمامی دروس در این مقطع به زبان انگلیسی می باشد.

  اخذ ویزای تحصیلی فنلاند

  در هنگام اخذ ویزای تحصیلی فنلاند ، ابتدا به شما یک ویزای موقت می دهند که وارد فنلاند شوید ، و پس از انجام امور مرتبط با دانشگاه باید به اداره مهاجرت رجوع  کرده و درخواست کارت اقامت را بدهید ، اقامت شما موقت یکساله می باشد و بنا به لزوم  هرساله تمدید می گردد. از سال ۲۰۱۲ به بعد کارت اقامت بطور مسقیم در خود سفارت فنلاند در تهران صادر و به متقاضی داده می شود.

  مدارک مورد نیاز :

  ارائۀ پذیرش از دانشگاه و یا فایل آن بهمراه دو نسخه کپی.

  مدرک زبان بهمراه دو نسخه کپی از آن.

  بیمه یکساله با اعتبار ۳۰۰۰۰ یورو که باید آنرا از سایت swiss careبه مبلغ ۲۱۹ یورو خریداری کرده            باشید بهمراه دو نسخه کپی از آن.

  پاسپورت و دو نسخه کپی از آن ، اگر کمتر از یکسال از اعتبار پاسپورت شما گذشته است پیشنهاد می شود حتمآ آنرا تعویض نمایید.

  اصل شناسنامه و دو نسخه کپی از آن .

  دو قطعه عکس رنگی ۶*۴

  نامه تمکن مالی از بانک به میزان ۱۰۰۰۰ یورو و دو نسخه کپی از آن .

  مدارک فارغ التحصیلی از دبیرستان ببعد به مراه ریز نمرات.

  حتمآ CVداشته باشید و اگر ندارید تنظیم کنید.

  بطور کلی از همۀ مدارک بالا یک اصل بهمراه دو کپی ارائه شود.

  دانشگاه ها در فنلاند به دو دستۀ پلی تکنیک universities of applied scienceو دانشگاههای معمولی تقسیم می شوند.

  دانشگاه های پلی تکنیک از معدود دانشگاه هایی هستند که در دورۀ  لیسانس دانشجو می گیرند و تحصیل در آنها به زبان انگلیسی می باشد. در این دانشگاهها بیشتر به مسائل حرفه ایی و عملی می پردازند و بسیاری از دانشجویان این دانشگاهها دارای سن بالا نیز هستند و اغلب شاغل می باشند . مدرک این دانشگاه ها اغلب جهت پیدا کردن کار در فنلاند مناسب می باشند.و مدرکی که از این دانشگاه دریافت می کنید معادل لیسانس است که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز می باشد ولیکن اگر بخواهید در دانشگاههای دیگر فنلاند ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشید مدرک شما مورد تایید نمی باشد و شما ملزم به گذراندن یک سری واحدهای اضافی، تقریبآ ۵ درس هستید تا مدرکتان جهت ادامه تحصیل در دانشگاههای عادی فنلاند مورد تایید قرار گیرد ،در دانشگاههای معمولی فنلاند نیز دروس در دورۀ کارشناسی به زبان انگلیسی نمیباشند .

  چنانچه در قبل هم آوردیم ، بخاطر رایگان بودن تحصیل در فنلاند ، تحصیل در فنلاند متقاضیان زیادی را دارا می باشد و به همین دلیل رقابت سنگین است و زمان ثبت نام و ارسال مدارک از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و چنانچه در زمان معین شده اقدام نفرمایید ،پروندۀ شما رد می شود.

  برای دانشجویان بین المللی نیز امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی نیز موجود می باشد.  پس از پایان دورۀ تحصیل در فنلاند ،امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری نیز وجود دارد. دانشجویان بین المللی می توانند بعد از اتمام تحصیلات در فنلاند درخواست تمدید ویزای موقت خود را بدهند و یکسال اقامتشان تمدید خواهد شد به جهت پیدا کردن شغل در کشور فنلاند و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری.

  فارغ التحصیل بودن از دانشگاه هایی همانند پیام نور و یا علمی کاربردی نیز خدشه ایی به روند اخذ پذیرش و ویزای شما وارد نمی کند و در این روند ، اخذ پذیرش و ویزای شما بستگی به تمامی عوامل و شرایط شما همچون نمرۀ زبان و معدل دانشگاهی و ظرفیت دانشگاه در رشتۀ خاص مد نظرتان ، مدرک تحصیلی ، ریزنمرات و … دارد .

  تحصیل در دورۀ دکترا در کشور فنلاند تاریخ پایان خاصی ندارد و در همۀ اوقات از سال می توان وارد این مقطع شد و پذیرش شما در دورۀ دکترا مبتنی بر اینست که مدرک فوق لیسانس تان را اخذ نموده باشید و بتوانید نظر مثبت یک استاد دانشگاه را جهت راهیابی به پروژه های مختلف جلب کنید . و جهت اینکار می بایست پروپوزال خود را به آدرس اساتید دانشگاههای مختلف ایمیل نمایید.

  چنانچه  دارای تابعیت یکی از کشورهای اسکاندیناوی هستید نیازی به اجازۀ اقامت ندارید. ولی اگر تحصیل شما بیشتر از ۶ ماه بطول می انجامد شما موظف هستید خود را به ادارۀ ثبت احوال محل خود معرفی کرده و در آنجا ثبت نام نمایید. در صورتیکه دارای تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید نیزاجازۀ اقامت را نیاز ندارید ولیکن اگر تحصیل شما بیش از ۳ ماه بطول می انجامد باید در ادارۀ پلیس شهر محل سکونت خود ثبت نام نمایید. چنانچه دارای تابعیت از کشورهای اسکاندیناوی و اتحادیه اروپا نمی باشید  و در صورتیکه متقاضی تحصیل در فنلاند باشید نیاز به اجازۀ اقامت خواهید داشت .

  در اینجا لیست مهمترین دانشگاههای فنلاند را برایتان فراهم آورده ایم:

   

  Finland Universities

  Åbo Akademi University

  University of Helsinki

  University of Joensuu

  University of Jyväskylä

  University of Kuopio

  University of Lapland

   

  University of Oulu

  University of Tampere

  University of Turku

  University of Vaasa

  Åland Polytechnic

  Arcada

  Central Ostrobothnia University of Applied Sciences

  Diaconia University of Applied Sciences

  EVTEK University of Applied Sciences

  HAMK University of Applied Sciences

  Helsinki Polytechnic Stadia

  HUMAK University of Applied Sciences

  Jyväskylä University of Applied Sciences

  Kajaani University of Applied Sciences

  Kemi-Tornio University of Applied Sciences

  Kymenlaakso University of Applied Sciences

  Lahti University of Applied Sciences

  Laurea University of Applied Sciences

  Mikkeli University of Applied Sciences

  North Karelia University of Applied Sciences

   

  u Polytechnic – University of Applied Sciences

  Pirkanmaa Polytechnic – University of Applied Sciences

  Rovaniemi University of Applied Sciences

  Satakunta University of Applied Sciences

  Savonia University of Applied Sciences

  South Carelia Polytechnic

  Svenska Yrkeshögskolan

  Sydväst Polytechnic

  Tampere Polytechnic – University of Applied Sciences

  Helsinki University of Technology

  Lappeenranta University of Technology

  Tampere University of Technology

  Hanken Swedish School of Economics and Business Administration

  Helsinki School of Economics (HSE)

  Turku School of Economics (TSE)

  Finnish Academy of Fine ArtsSibelius Academy

  Theatre Academy

  University of Art and Design Helsinki UIAH

  HAAGA-HELIA University of Applied Sciences

   

  پیشنهاد موسسۀ حقوقی ملک پور در این مورد:

  قابل توجه است که مدتی است کشورهای اسکاندیناوی به ایرانی ها و افغانی ها و عراقی ها و پاکستانی و هندی ها به سختی ویزا می دهند و شانس ویزا حتی برای کسانی که از رزومه های قوی برخوردارند کمی پایین آمده و همچنین خطر رد شدن نیز ویزا وجود دارد و همانطورکه مطلع هستید کسانی که یکبار ریجکتی در پاسپورت خود دارند از شانس کمتری برای اخذ ویزای کشورهای دیگر برخوردارند، بهمین جهت موسسۀ حقوقی ملک پور انتخاب راههای جایگزین را از طریق کشورهای دیگر و بطریق پل زدن را  برای رسیدن به هدفتان به شما پیشنهاد می نماید.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع راههای مهاجرت و بهرمندی از مشاورۀ تلفنی رایگان ما با تلفن های موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل بفرمایید.