دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • تحصیل پزشکی در بلاروس

 • امروزه اشخاص زیادی مایل به تحصیل پزشکی می باشند و در خصوص تحصیل پزشکی در بلاروس سوالات زیادی می پرسند .

  در این مقاله به سوالات شما عزیزان در خصوص تحصیل پزشکی در بلاروس، هزینه های تحصیل پزشکی در بلاروس و شرایط تحصیل پزشکی در بلاروس پاسخ داده می شود. بلاروس کشوری درقاره اروپاست که با کشورهای روسیه ،اوکراین ،لهستان ،لیتوانی و لتونی هم مرز میباشد. جمهوری بلاروس یا (روسیه سفید) یکی از کشورهای اروپای شرقی میباشد که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ تشکیل شد و تا پیش از آن جزو شوروی سابق بود.پایتخت آن شهر زیبای مینسک با قدمت ۹۵۰ سال است و شهر های مهم دیگر آن برست، گرودنو ، گومل، موگیلف و ویتبسک هستند.

  کشوربلاروس از نظر دانشگاهی درشاخه های  پزشکی،مهندسی و هنر هر ساله پذیرای عده زیادی طالب علم و تحصیل از اروپا،کشور های سابق شوری،ایران و کشور های امریکای جنوبی است. علت آن را میتوان در هزینه  پایین دانشگاه ها و زندگی دانست که بسیار به صرفه برای دانشجویان نسبت به تحصیل در کشور خودشان است.

  بلاروس فاقد دریا میباشد ولی رودخانه های پر آب بسیاری در بلاروس وجود دارد که طبیعت بسیار زیبایی به آن هدیه داده است.بلاروس به لحاظ امتیازات و ویژگیهای خاصی که دارد و تعدادی از آنها درپایین  آمده است مقصد بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا شده است:

  ۱)  پذیرش آسان در کلیه رشته های فنی مهندسی و باقی رشته ها در کلیه مقاطع تحصیلی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس.)

  ۲)  دانشگاه دولتی بلاروس دارای رتبه علمی ۵۹۶ در جهان و قدمت ۹۰ ساله میباشد.)

  ۳)  کشور بلاروس دارای ۲۰ دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران)

  ۴)  پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورها در کشور بلاروس.)

  ۵)  محیطی بسیار امن برای تحصیل و زندگی بدون تبعیض نژادی در کشور بلاروس)

  ۶)برای ورود به دانشکده های پزشکی بلاروس نمره آیلس یا تافل نیاز نمی باشد.)

  ۷)تحصیل پزشکی در بلاروس در رشته های پزشکی و دندان پزشکی به زبان انگلیسی میباشد.)

  ۸)برای گرفتن ویزای تحصیل پزشکی بلاروس برخلاف کشور انگلستان نیاز به نشان دادن هیچگونه ساپورت وپشتوانه مالی نیست.)

  نکته۱:کسانی که به زبان روسی تحصیل نمایند ،در بلاروس موقعیت بهتری خواهند داشت و در ایران هم در مراکزی خاص از دانشجویان فارغ التحصیل و آشنا به زبان روسی استفاده میکنند.

   

  نکته۲:( شرایط ارزشیابی رشته های علوم پزشکی برای تحصیل پزشکی بلاروس: داشتن دیپلم علوم تجربی و یا ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها کمتر از ۱۶نباشد  و برای شروع دوره های دانشگاهی، مدرک پیش دانشگاهی حتما نیاز می باشد. (ضمنا هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضی نباید کمتر از ۱۴باشد.)

   

  نکته۳: در گروه پزشکی در رشته های عمومی / تخصصی گروه پزشکی / دندانپزشکی /مدارک دانشگاه های پزشکی بلاروس یا (روسیه سفید ) مورد تایید کشورهای مختلف بوده به صورت مشروط، مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و مشابه بیشتر کشورهای دنیا باید در ایران دوره تکمیلی گذرانده شود. دوره های تکمیلی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایران ۱۸ماه و هم اکنون در دانشگاههای تبریز، کرمانشاه، رشت، تهران و اصفهان برگزار میشود.

   

  تحصیل در رشته های پزشکی/دندانپزشکی در بلاروس،تعدادی از رشته های تخصص پزشکی / ۴رشته در زمینه کامپیوتر و تعدادی از رشته ها در مقطع دکترا((فقط استاد راهنما) )به زبان انگلیسی یا روسی است. ((بدون نیاز به مدرک آیلتس یا تافل) )و برای باقی رشته ها به زبان روسی است. (برای رشته های روسی زبان،آشنایی به زبان روسی و یا گذراندن دوره های کالج روسی ۴تا ۹ماهه الزامی است.)

   
  رشته های علوم پزشکی عمومی:

  طول دوره تحصیل پزشکی در بلاروس (۶ ساله)و تحصیل دندانپزشکی در بلاروس (۵ ساله) به زبان روسی و یا انگلیسی وطول دوره تحصیل داروسازی در بلاروسفقط به زبان روسی ( ۵ساله)

   
  پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی در بلاروس از دانشگاههای زیر اخذ می گردد:

   
  –آکادمی پزشکی مینسک
  –آکادمی تخصصی پزشکی مینسک
  –دانشگاه پزشکی دولتی مینسک (رشته های پزشکی ، دندانپزشکی، داروسازی)

   

  جهت تعیین وضعیت پایه علمی متقاضیان، فقط از متقاضیان تحصیل رشته های پزشکی بلاروس(انگلیسی)و تحصیل دندان پزشکی در بلاروس ( انگلیسی ) ،معمولا یک امتحان ورودی از دروس زیست، شیمی و زبان انگلیسی به گرفته میشود. در صورت عدم آمادگی و یا عدم تسلط به زبان، بهتر است اینگونه دانشجویان در دوره ی ۹ماهه کالج روسی یا انگلیسی شرکت کنند.

   

  دانشجویان بعد از گذراندن دوره ۹ماهه کالج زبان (پاتفک) در بلاروس و انجام امتحان پایان دوره در شهریور ماه و با  یک امتحان ورودی (مشابه دانشجویان انگلیسی زبان) و در صورت قبولی وارد رشته مورد نظر خود می شوند.

   
  هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در بلاروس به زبان روسی:

   

  تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس به زبان روسی ۳۵۰۰ دلار سالیانه

   

  تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلاروس به زبان روسی ۳۸۰۰ دلار سالیانه

   

  تحصیل در رشته داروسازی در بلاروس به زبان روسی ۳۵۰۰ دلار سالیانه

   

  هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی :

   

  تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۲۰۰ دلار به صورت سالیانه

   

  تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۸۰۰ دلار به صورت سالیانه

   
  هزینه دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروس:

   

  هزینه دوره پیش دانشگاهیپزشکی در بلاروس در کالج های مورد تایید دانشگاه های علوم پزشکی بلاروس سالیانه بین ۲۸۰۰ الی ۳۵۰۰ دلار بسته به نوع کالج و زبان تحصیل متغیر است.

   

  هزینه خوابگاه برای کالج های دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروسبا کیفیت خیلی خوب و دو تخته و سه تخته ماهیانه بین ۶۰ دلار الی ۱۰۰ دلار است.

   

  هزینه زندگی متوسط دانشجویی  شامل خورد و خوراک و خوابگاه در بلاروس ماهانه ؛ به طور متوسط ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار میباشد .البته زندگی در خوابگاه و در صورت اجاره مسکن بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ دلار اضافه میشود. برای ثبت نام رشته های عمومی علوم پزشکی در بلاروس فقط دانش آموزان رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک که شرایط ذیل را دارند میتوانند اقدام کنند:

  داشتن دیپلم تجربی یا ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی کمتر از ۱۶ نباشد.

  داشتن مدرک پیش دانشگاهی قبل از شروع  شدن دوره دانشگاهی (ضمنا هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد ، کمتر از ۱۴ نباشد.)

  نکته۲: شرایط ارزشیابی رشته های علوم پزشکی برای تحصیل پزشکی بلاروس: داشتن دیپلم علوم تجربی و یا ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها کمتر از ۱۶نباشد  و برای شروع دوره های دانشگاهی، مدرک پیش دانشگاهی حتما نیاز می باشد. (ضمنا هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد نباید کمتر از ۱۴باشد.)

   

  نکته۳: در گروه پزشکی در رشته های عمومی ، تخصصی گروه پزشکی و دندانپزشکی ، مدارک دانشگاه های پزشکی بلاروس (روسیه سفید ) مورد تایید کشورهای مختلف بوده و به صورت مشروط، مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد و شبیه بیشتر کشورهای دنیا باید در ایران دوره تکمیلی گذرانده شود. دوره های تکمیلی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایران ۱۸ماه و فعلا در دانشگاههای تبریز، کرمانشاه، رشت، تهران و اصفهان برگزار میشود.

   

  تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی در بلاروس،تعدادی از رشته های تخصص پزشکی ، ۴رشته در زمینه کامپیوتر و تعدادی از رشته ها در مقطع دکترا((فقط استاد راهنما)) به زبان انگلیسی یا روسی میباشد. ((بدون نیاز به مدرک آیلتس یا تافل) )و برای باقی رشته ها به زبان روسی است. (برای رشته های روسی زبان/آشنایی به زبان روسی و گذراندن دوره های کالج روسی ۴تا ۹ماهه الزامی است.)

   
  رشته های علوم پزشکی عمومی:

  طول دوره تحصیل پزشکی در بلاروس (۶ ساله)و تحصیل دندانپزشکی در بلاروس (۵ ساله) به زبان روسی و یا انگلیسی وطول دوره تحصیل داروسازی در بلاروسفقط به زبان روسی ( ۵ساله)

   
  پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی در بلاروس از دانشگاههای زیر اخذ می گردد:

   

  -آکادمی پزشکی مینسک

   

  –آکادمی تخصصی پزشکی مینسک.

   

  –دانشگاه پزشکی دولتی مینسک (رشته های پزشکی /دندانپزشکی/داروسازی)

   

  جهت تعیین وضعیت پایه علمی متقاضیان، فقط از متقاضیان تحصیل رشته های پزشکی بلاروس(انگلیسی)و تحصیل دندان پزشکی در بلاروس ( انگلیسی ) ،معمولا یک امتحان ورودی از دروس زیست/شیمی و زبان انگلیسی به عمل می آید. در صورت عدم آمادگی و یا عدم تسلط به زبان، بهتر است اینگونه دانشجویان در دوره ی ۹ماهه کالج روسی یا انگلیسی شرکت کنند.

   

  دانشجویان بعد از گذراندن دوره ۹ماهه کالج زبان (پاتفک) در بلاروس و انجام امتحان پایان دوره در شهریور ماه و با انجام یک امتحان ورودی (مشابه دانشجویان انگلیسی زبان) ودر صورت قبولی، وارد رشته مورد نظرمی شوند.

   
  هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در بلاروس به زبان روسی:

   

  –تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس به زبان روسی ۳۵۰۰ دلار سالیانه

   

  –تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلاروس به زبان روسی ۳۸۰۰ دلار سالیانه

   

  –تحصیل در رشته داروسازی در بلاروس به زبان روسی ۳۵۰۰ دلار سالیانه

   
  هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی :

   

  تحصیل در رشته پزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۲۰۰ دلار به صورت سالیانه

   

  تحصیل در رشته دندانپزشکی در بلاروس به زبان انگلیسی ۴۸۰۰ دلار به صورت سالیانه

   
  هزینه دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروس:

  هزینه دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروس در کالج های مورد تایید دانشگاه های علوم پزشکی بلاروس سالیانه بین ۲۸۰۰ الی ۳۵۰۰ دلار بسته به نوع کالج و زبان تحصیل متغیر است.

   

  هزینه خوابگاه برای کالج های دوره پیش دانشگاهی پزشکی در بلاروس باکیفیت خیلی خوب و دو تخته و سه تخته ماهیانه بین ۶۰ دلار الی ۱۰۰ دلار است.

   

  هزینه زندگی متوسط دانشجو ، )شامل خورد و خوراک و خوابگاه) در بلاروس، ماهانه ؛ به طور متوسط ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار میباشد البته زندگی در خوابگاه و در صورت اجاره مسکن بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ دلار اضافه میشود.
  برای ثبت نام رشته های عمومی علوم پزشکی در بلاروس، فقط دانش آموزان رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک که شرایط ذیل را دارند میتوانند اقدام کنند:

  -داشتن دیپلم تجربی و ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی کمتر از ۱۶ نباشد.

  –داشتن مدرک پیش دانشگاهی قبل از شروع دوره دانشگاهی (هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد ، کمتر از ۱۴ نباشد.)

  شما عزیزان میتوانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور بصورت تلفنی رایگان و حضوری ارتباط برقرار کنید و اطاعات بیشتری در مورد دانشگاههای بلاروس و سایر کشورها کسب کنید.موسسه حقوقی ملک پور بابیش از دوازده سال سابقه اماده ی مشاوره ی حقوقی به شما عزیزان میباشد.