دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • ثبت شرکت در نروژ


 • یکی از راهای مهاجرت سرمایه گذاری است اما در حال حاضر ویزایی با عنوان سرمایه گذاری یا کارآفرینی در نروژ وجود ندارد به همین دلیل در این مقاله به ثبت شرکت در نروژ پرداخته ایم.ثبت شرکت در نروژ مانند هر کشور دیگری مراحل خود را دارد که به اجمال به آن می پردازیم.برای آشنایی با انواع شرکت و همین طور مراحل و مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در نروژ  با وکلایی که در این زمینه تجربه دارند مشورت نمایید. برای ورود به خاک کشور نروژ از طریق ثبت شرکت در نروژ می توانید با وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید تا وکلا و کارشناسان این موسسه معتبر بین المللی شما را در این خصوص یاری نمایند.

  این مقاله در خصوص ثبت شرکت در نروژ متعلق به موسسه حقوقی ملک پور است

  قبل از شروع

  برای ایجاد یک کسب و کار پایدار نیاز به آماده سازی و برنامه ریزی است. مهم ترین انتخاب های استراتژیک در همان ابتدا گرفته می شوند.

  آماده سازی خوب برای خود شما مهم است، و شاید حتی در ارتباط با تمام کسانی که شما در فاز ابتدایی به آنها نیاز دارید، و البته در عملیات روزمره نیز به آنها نیاز دارید، نیز مهم باشد. اگر درصدد ایجاد اعتماد هستید، باید بتوانید که برنامه های آماده سازی را بطور واقعی و کاملا، مستند نمایید.

   
  انتخاب نوع شرکت

  مرحله دوم بعد از آماده سازی و برنامه ریزی انتخاب نوع شرکت است.هفت نوع شرکت در نروژ وجود دارد:

      موسسه فردی
      شرکت با مسئولیت محدود (AS)
      شراکتی (سهامی) (ANS/DA)
      انجمن های تعاونی (SA)
      انجمن ها
      بنیاد
      شرکت عمومی محدود (ASA)
      بنگاه های خارجی ثبت شده در نروژ (NUF)

  بنگاه های خارجی ثبت شده در نروژ (NUF)

  یک بنگاه خارجی که تمایل به انجام کسب و کار در نروژ دارد، می تواند یک شعبه از خود را در نروژ ثبت کند. هیچ الزامات قانونی خاصی در مورد کسب و کار های خارجی وجود ندارد. هم کسب و کار های با مسئولیت محدود و هم غیرمحدود می توانند بعنوان یک NUF ثبت شوند.

  آن شعبه نروژی یک شخصیت قانونی مجزا محسوب نمی شود. بلکه یک کسب و کار خارجی است که از نظر قانونی مسئول فعالیت انجام شده در نروژ می باشد.

  اگر آن شعبه از یک مکان ثابت در نروژ ،  مطابق مفاد قانون  مالیات ارزش افزوده (VAT) عمل نکند ، باید یک نماینده نروژی برای VAT ثبت گردد. این شعبه بطور طبیعی مشمول مالیات نروژ خواهد بود، و باید مطابق با مقررات نروژ عمل نماید.

  تاسیس یک شعبه هیچ الزامات سرمایه ای ندارد. بنگاه های خارجی که تمایل به انجام کسب و کار در نروژ دارند، باید در اداره ثبت بنگاه های کسب و کاری (Register of Business Enterprises) ثبت شوند. آن موسسات خارجی که فعالیت آنها در نروژ برای کسب سود نیست، حق این را دارند که در اداره ثبت هماهنگ کننده مرکزی (Central Coordinating Register) برای موسسات قانونی، ثبت گردند.
  چگونگی ثبت یک بنگاه کسب و کاری خارجی ثبت شده در نروژ (NUF)
  برای ثبت یک بنگاه کسب و کاری خارجی ثبت شده در نروژ، شما فرم اعلام ثبت مشخصات، یعنی فرمی که برای بنگاه های کسب و کاری خارجی ثبت نروژ است را، به مرکز ثبت برونویسوند (Brønnøysund)، ارسال نمایید. این ثبت بصورت الکترونیکی قابل انجام نیست.
  برای ثبت نام در اداره ثبت بنگاه های کسب و کاری، این مدارک نیز باید به همراه فرم ارسال شوند:

      اساسنامه شرکت
      خلاصه مذاکرات جلسه ی یک هیئت صالحه که نشان دهنده اطلاعات ارائه شده باشد
      اثبات ثبت شرکت در یک اداره ثبت کسب و کار خارجی

  مدارک دیگری نیز ضروری هستند. شما می توانید این مدارک دیگر را در فهرست مدارک لازم برای ثبت، تغییرات یا حذف ها در راهنماهای تکمیل فرم اعلام (درخواست) ثبت هماهنگ برای یک NUF ببینید.

  اگر این موسسه باید در قسمت ثبت مالیات ارزش افزوده ثبت گردد، باید قسمت 2 از اعلام ثبت هماهنگ، یعنی مکمل ثبت مالیات بر ارزش افزوده، نیز تکمیل گردد.

  تمام مدارک پیوست (ارسال شده) باید به زبان نروژی باشند، اما ترجمه سوئدی، دانمارکی و انگلیسی نیز پذیرفته می شوند.

  فرم درخواست را باید امضاء نمایید. اینکه چه کسی باید امضاء کند بستگی دارد که آیا بنگاه قرار است در اداره ثبت هماهنگ کننده مرکزی (Central Coordinating Register) برای موسسات قانونی ثبت شود، یا در اداره ثبت بنگاه های کسب و کاری (Register of Business Enterprises). اطلاعات بیشتر در این مورد در راهنمای درخواست ثبت نام موجود است.

  هر شخصی که قرار است نقشی در این شعبه نروژی ایفا نماید، باید یک شماره ملی (ID) یا شماره D نروژی داشته باشد. می توانید با تکمیل فرم D درخواست یک شماره D را نمایید: «درخواست واگذاری یک شماره D». این فرم را می توانید همراه با درخواست ثبت هماهنگ ارسال کنید.

  تاسیس توسط ملیت های خارجی

  در کل، برای تاسیس یک کسب و کار در نروژ آزادی وجود دارد. یعنی اینکه برای مالکیت یک کسب و کار در نروژ، حتما نباید در اینجا زندگی نمایید.

  در مجموع، هر شخصی که به دنبال تاسیس یا اداره یک کسب و کار در نروژ است، باید یک شماره شناسایی نروژی (شماره ملی (ID) شخصی یا شماره D) داشته، و یک آدرس کسب و کاری نروژی داشته باشد.

  اما، ثبت یک کسب و کار در نروژ بطور خودکار به شما حق کار در اینجا را نمی دهد. قانون عمومی این است که تمام شهروندان خارجی برای کار در نروژ باید اجازه اقامت داشته باشند. کسب یک اجازه اقامت، بسته به کشور زادگاه شما، الزامات قانونی متفاوتی دارد.

  کشورهای اسکاندیناوی

  اگر شما یک شهروند اسکاندیناوی هستید، برای تایید ID و تغییر اعلام آدرس، فقط باید با اداره مالیات تماس بگیرید.

  کشورهای اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپایی (EU/EEA)

  اگر شما از کشوری از EU/EEA هستید، و به دنبال ایجاد یک کسب و کار در نروژ، باید ظرف سه ماه پس از ورود به نروژ از طریق برنامه ثبت برای شهروندان EU/EEA اقدام نمایید.

  کشورهای خارج از EU/EEA

  شهروندانی که از کشورهای خارج از EU/EEA می آیند، برای گرفتن اجازه اقامت برای کار در نروژ، باید به UDI درخواست دهند.

   
  شماره D

  شماره D به افراد خارجی داده می شود که شماره ملی ID نروژ (fødselsnummer) را ندارند، اما برای اعلام هویت خود به مقامات نروژی به آن نیاز دارند. این شماره D فقط توسط افرادی قابل درخواست است که قرار است کم تر از 6 ماه در نروژ بماند.

  فقط وقتی این درخواست مربوط به ثبت در یکی از مراکز ثبت ما است، مرکز ثبت برونویسوند Brønnøysund از مرکز ثبت جمعیت (Population Register) درخواست شماره D را می نماید.

  مطابق الزامات اوراق شناسایی و …، این درخواست برای تعیین یک نمره D، باید بصورت کتبی فرستاده شود. این درخواست باید همراه با اسناد ثبت برای آن ثبت مورد نظر ارسال گردد، مثلا همراه با درخواست ثبت هماهنگ. علاوه بر این درخواست، شما باید یک کپی رسمی (تایید شده) از مدرک معتبر شناسایی نیز، مثلا پاسپورتی با مهر و امضای کپی کننده، بفرستید. این کپی باید دارای امضاء و مهر اصلی باشد، وگرنه پذیرفته نمی شود

   
  عوارض

  عوارض استاندارد VAT مقدار 25% است. عوارض VAT بر فروش مواد غذایی 15% است. این عوارض برای حمل و نقل مسافر، اجاره اتاق توسط هتل ها یا کسب و کاری کمپ زنی و غیره، و اجاره اقتصادی منازل تعطیلات 10% است.

  ثبت در مرکز ثبت VAT‎

  کسب و کار های خارجی فروشنده خدمات یا کالاها در نروژ، وقتی ارزش فروش و رفع توقیف های مشمول VAT‎ در یک دوره 12 ماهه (نه لزوما سال تقویمی) فراتر از 50000 کرون نروژ است، باید در قسمت ثبت VAT‎، ثبت گردند. اعلام کتبی را باید به مرکز ثبت هماهنگ کننده مرکزی یا موسسات قانونی یا دفتر مالیاتی فرستاد که آن کسب و کار خارجی یا نماینده اش در آن منطقه، مکان کسب و کاری خود را دارند. این اعلام با استفاده از فرم اعلام ثبت هماهنگ  فرستاده می شود
  پیش نیاز ثبت در ثبت VAT‎، داشتن یک شماره سازمان نروژی است
  ثبت از طریق یک نماینده

  کسب و کار های خارجی فروشنده خدمات و اجناس در نروژ که مکان کسب و کاری یا مکان اقامت در اینجا ندارند، باید توسط یک نماینده ثبت شوند. در ثبت یک فرد خارجی از طریق یک نماینده، آن نماینده همان حقوق و تعهداتی را دارد که در ثبت معمولی در قسمت ثبت VAT‎ درج شده است. این نماینده باید یک مکان اقامت یا مکان کسب و کار در نروژ داشته باشد. هم آن کسب و کار خارجی و هم نماینده آن، باید اعلام (درخواست) ثبت هماهنگ (Coordinated Registration Notification) را امضاء نمایند.

  کسب و کار های خارجی باید حساب های فعالیتی کسب و کاری خود در نروژ را داشته باشند. هم نماینده و هم آن کسب و کار خارجی، مسئول اطمینان از این هستند که مقررات حسابداری رعایت می گردند.

  وقتی یک کسب و کار خارجی از طریق یک نماینده در ثبت VAT‎ ثبت می شود، اسناد فروش باید حداقل حاوی نام فروشنده و شماره سازمان باشند، که پس از حروف MVA قید می گردند، و البته درج آدرس و نام نماینده نیز الزامی است.

  فروشنده و نماینده، باید یک کپی از اسناد فروش را داشته باشند.

   
  تعهدات و حقوق ناشی از ثبت در ثبت VAT‎

  یک کسب و کار خارجی که در VAT‎ (مستقیم یا از طریق نماینده خود) ثبت شده، باید مطابق قوانین حسابداری نروژ حساب های فعالیت های کسب و کاری خود را داشته باشد. کسب و کار های ثبت شده خارجی باید پرداخت VAT‎ (خروجی VAT‎) بر فروش اجناس و خدمات در نروژ را محاسبه کنند. ملیت های خارجی نیز موظف به کسر VAT‎ پرداخت شده بر فروش اجناس و خدمات برای استفاده در فعالیت های کسب و کاری خود هستند که مشمول کسب و کار در نروژ (ورودی VAT‎) می گردند. این حق کسر به VAT‎ محاسبه شده به وسیله اداره گمرکات و مالیات نروژ () بر کالاهای وارد شده به نروژ و VAT‎ که خود کسب و کار وقتی که خدماتی را از خارج خریداری می کند، موظف به پرداخت است، نیز می شود.

  کسب و کار خارجی موظف به ارائه درآمدهای VAT‎ برای هر دوره گزارش، به دفتر مالیاتی است. سال تقویمی به دو دوره گزارش 6 ماهه تقسیم می شود، اما اول دوره کوتاه تر اعمال می گردد.

  کسب و کار هایی که در یک سال تقویمی فروشی کمتر از 1 میلیون کرون نروژ دارند، می توانند برای حق ارائه یک درآمد VAT‎ سالی یکبار (بازده VAT‎ سالیانه) درخواست دهند.

  این بازده VAT‎ باید ارائه شود، و مالک VAT‎ باید ظرف یک ماه و 10 روز از انتهای هر دوره گزارش آن را پرداخت کند (مثلا برای دوره گزارش ژانویه- فوریه تا 10 آوریل، در حالیکه زمان مقرر وقتی که بازده های سالیانه VAT‎ ارائه شده اند، 10 مارس است).

  اگر نروژ با کشور مبادله کننده در مورد تبادل اطلاعات و کمک دو جانبه در حل و فصل ادعاها، توافق نامه ندارد، نماینده بطور مشترک و قویا متعهد به پرداخت VAT‎ می باشد.

  تعهد مالیاتی- کارکنان و بنگاه های خارجی

  اداره مرکزی امور مالیات خارجی (Central Office – Foreign Tax Affairs) سرمایه و درآمد مشمول مالیات برای بنگاه های خارجی و کارکنان خارجی آنها را در ارتباط با وظایف- کار در نروژ یا بر فلات قاره نروژ، ارزیابی می کند. این اداره سرمایه و درآمد کارگران دریایی مقیم خارج، دریانوردان خارجی مشغول کار در کشتی های ثبت شده نروژ، و هنرمندان خارجی را نیز ارزیابی می کند.

   

  انتخاب نام

  مرحله سوم انتخاب نام است
  چه نامی را می توانید انتخاب کنید؟
  در کل، انتخاب نام برای بنگاه شما، شامل این الزامات است:

      حداقل سه حرف از الفبای نروژ
      فقط بعضی نمادهای تعریف شده مشخص را می توان علاوه بر حروف استفاده کرد
      این نام نمی تواند مطابق با نام کشور، استان یا شهرداری به تنهایی باشد
      این نام نمی تواند با یک نام ثبت شده یکسان باشد
      این نام نمی تواند بطور بالقوه گمراه کننده یا برخورننده باشد

  علاوه بر موارد بالا، نام کسب و کاری رسمی برای مورد موسسه فردی باید حاوی نام خانوادگی مالک باشد.

  علامت تجاری

  باید مطمئن شوید که نام مورد نظر برای کسب و کار شما، قبلا بعنوان یک علامت تجاری ثبت نشده است.

  باید آگاه باشید که لازم است نوع شرکت (AS, DA, SA و …) نیز در نام کسب و کار شما، اگر شرکتی به غیر از یک موسسه فردی را ثبت می کنید، مشهود باشد.

   
  اسناد

  شرکت های محدود و شرکت های محدود عمومی و شعبه های شرکت های خارجی، باید کلمه ‘Foretaksregisteret’ (ثبت بنگاه های کسب وکاری) را در ارتباط با شماره سازمان درج کنند، تا نشان دهند که در اداره ثبت بنگاه های خارجی، ثبت کرده اند. دیگر بنگاه های ثبت شده در اداره ثبت بنگاه های کسب و کاری  نیز می توانند این کار را بکنند، اما موظف به انجام آن نیستند. هدف این مقررات، که مطابق مقررات منطقه اقتصادی اروپا است، این است که برای همه ممکن باشد که ببینند کدام کسب و کار بنگاه خود را ثبت کرده است. این امر مشتریان و تامین کنندگان را قادر می سازد تا اعتبار شرکای کسب و کاری خود را بدانند.

   

   
  مزایای ثبت شرکت در نروژ

  همان طور که می دانید نروژ از کشورهای منطقه شنگن است که با اخذ اقامت آن می توان به راحتی به تمام نواحی اروپا  برای مسافرت، تجارت و اقامت طولانی مدت سفر کرد

  در خصوص اقامت باید گفت برای مدیر عامل و خانواده اش اقامت یکساله صادر می شود اما امکان درخواست اقامت دائم پس از ۳ سال وجود دارد و 5 سال بعد از اقامت دائم می توان درخواست پاسپورت تروژی نمود

  قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا خود یکی از عوامل تشویق کننده برای ثبت شرکت در این کشور است

   
  نتیجه گیری:

   

  اگرچه ثبت شرکت در نروژ یکی از عوامل تسهیل کننده در اخذ اقامت این کشور است اما عوامل زیادی سرمایه گذاری و تاسیس شرکت یا شعبه را در نروژ توجیه پذیر می کند عواملی مانندمحیط سیاسی باثبات،سازمان دهی خوب بخش عمومی و داشتن زیرساخت های با کیفیت،داشتن جمعیتی با قدرت خرید بالا،محیط کسب و کار پایدار و… لذا اگر قصد ثبت شرکت در این کشور فوق العاده اروپایی را دارید با بهترین موسسه حقوقی خاورمیانه یعنی موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید تا بهترین ها را در اختیارتان بگذرانند

   

   

  منابع:

  https://www.altinn.no/en/

   

   

  https://en.portal.santandertrade.com/establish-overseas/norway/foreign-investment