دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • ثبت شرکت در چین

 • منبع:malekpour.ir


  در این مقاله بر آنیم که در خصوص ثبت شرکت در چین اطلاعات مفید و جامعی برای شما علاقه مندان به این فرایند حقوقی ارائه دهیم. پس از ورود کشور چین به سازمان تجارت جهانی ، بسیاری از افراد در چین ، از سرمایه گذاران خارجی حمایت کرده و سرمایه گذاری خارجی مورد استقبال قرار گرفته است. ایجاد شرکت WOFE شرکت با مسئولیت محدود در چین ، اولین گزینه برای سرمایه گذاران خارجی در چین می باشد. موسسه حقوقی ملک پور ضمن مقاله فوق برای شما علاقه مندان و متقاضیان ثبت شرکت در چین ، کلیه سوالات حقوقی تان را پاسخگو می باشد.
  روند پروسه حقوقی ثبت شرکت در چین به چه صورتی می باشد ؟ آیا ثبت شرکت در کشور چین منجر به اخذ اقامت برای سرمایه گذاران خارجی است ؟ طرق ثبت شرکت چین کدام اند ؟ دفتر نمایندگی شرکت واقع در چین ، چه خدمات و وظایفی دارد ؟ شرکت تماما خارجی و یا با مسئولیت محدود در چین به چه فعالیت هایی می پردازد ؟ احتساب مالیات شرکت های ثبت شده در چین بر چه مبنایی است ؟ آیا نماینده دفتر نمایندگی در چین از بین افراد مقیم و افراد دارای تابعیت چین گزینش می شوند و یا خارج از کشور چین نیز به نمایندگی شرکت ثبت شده در چین انتخاب خواهند شد ؟ آیا می دانید اساسنامه و اعضای شرکت های ثبت شده در چین قابل تغییر هستند ؟
  چین ارائه دهنده فرصت های بسیار بزرگی برای سرمایه گذاران در اقصی نقاط جهان می باشد و حتی می توان گفت هیچگونه کشوری برای کارآفرینی در قیاس با کشور چین وجود ندارد. مناطق آزاد تجاری هنگ کنگ و شانگهای که در کشور وسیع چین واقع گردیده اند ، فرصتی ست استثنایی برای سرمایه گذاران خارجی که در این بازار تجارت و رقابت جهانی حضور یابند و جالب است که بدانید دولت چین به استقبال و جذب سرمایه گذارن خارجی در این مناطق تجاری می پردازد. قبل از شروع به کسب و کار در چین ، متقاضیان سرمایه گذاری باید بدانند که چه گزینه هایی برای ثبت شرکت و سرمایه گذاران خارجی در چین ارجحیت دارد. در حال حاضر پنج راه در ایجاد کسب و کار در چین وجود دارد که به آن ها اشاره می نماییم ؛
  1. شرکت متعلق ثبت شده در چینف که تماما و کامل خارجی می باشد و یا WOFE
  2. مشارکت شرکت در چین و یا PE
  3. سرمایه گزاری مشترک در چین
  4. شرکت هنگ کنگ
  5. دفتر نمایندگی

  شما می توانید با تماس با وکلا و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور اطلاعات لازم را در خصوص بازار رقابت تجارت جهانی در کشور چین در مناطق آزاد تجاری شانگهای و هنگ کنگ به دست آورید. موسسه حقوقی ملک پور کلیه اطلاعات لازم در خصوص قوانین و قواعد حقوقی کشور چین و همچنین روند ثبت شرکت و مدارک لازم در این پروسه حقوقی شما را آگاه خواهد نمود.

  دفتر نمایندگی ثبت شده در چین و یا REPRESENTATIVE OFFICE

  دفتر نمایندگی ثبت شده در چین ، پل ارتباطی فی مابین شرکت اصلی ( مادر ) و دفاتر نمایندگی می باشد که در حقیقت مدیریت ارتباطات آن ها را دنبال می نماید. دفتر نمایندگی که در کشور چین ثبت شده است سازمانی جدا و مستقل نیست که هرگونه درآمدی را متعلق حق خویش قرار دهد و کلیه هزینه های این شرکت توسط شعبه مادر تامین می شود. دفتر نمایندگی در چین در جهت هزینه های شخصی دفتر خود من باب ، حقوق و دستمزد کارمندان دفتر می تواند اقدام به افتتاح حساب مستقل نماید.

  دفاتر نمایندگی ، ارتباط بین تجار و مصرف کنندگان و شعبه مادر را تسهیل نموده و وظیفه ارائه خدمات فروش و بازاریابی و کنترل کیفیت حسابرسی های شعبه ، تحقیقات علمی در سطح بازار را انجام خواهد داد.
  دفتر نماینده ثبت شده در چین ، جهت شروع به فعالیت نیازی به هیچگونه سرمایه ایی ندارد و زمانی می تواند این دفتر نمایندگی به ثبت برسد که شعبه مادر و اصلی حداقل دو سال از سابقه ثبتی اش بگذرد و کلیه مدارک ثبتی شرکت مادر و کلیه تائیدیه های مالی و حسابداری شرکت با مهر تائید و رسمی دارالترجمه ارائه و در نهایت به تائید سفارت چین در ایران برسد .

  موقعیت دفاتر تجاری شده در چین

  دفاتر نمایندگی در چین جهت تاسیس خود بایستی آدرسی را معرفی نمایند که قانونا مجاز به اجاره ملک فوق جهت انجام امور تجاری دفاتر را داشته باشند و قرارداد اجاره نامه آن باید مورد تائید دولت چین باشد .تمامی دفاتر تجاری بایستی آدرس ثبت شده مختص به خود را دارا باشند و دفاتر از ارائه اجاره نامه های صوری بایستی امتناع نمایند چراکه این عمل غیر قانونی می باشد.

  نماینده و عضو ارشد دفاتر تجاری چین

  به شخصی اطلاق می شود که ، از طرف شرکت اصلی یا مادر به این سمت انتخاب می شود . این شخص از حق امضاء و حق برداشت از حساب شرکت را دارد و درحقیقت وکیل قانونی و نماینده تام الاختیار شرکت می باشد. موسسه حقوقی ملک پور به شما سفارش می کند که ترجیحا شخصی را بعنوان نماینده انتخاب نمایید که به کلیه امور تجاری در کشور چین آشنایی و آگاهی دارد ، چراکه نماینده ارشد باید به حسابرسی های دفاتر و مالیات آشنایی دارد و بحث مالیات در کشور چین از مسائل بسیار مهم در چین است.

  بخش حسابداری دفاتر نمایندگی و مالیات و معافیت از پرداخت مالیات

  به جهت اینکه دفاتر نمایندگی حق تولید درامد برای شرکت را ندارند ، اساس مالیاتی آن ها براساس سود سهام شرکت احتساب می گردد.بهتر است که دفاتر نمایندگی تمامی صورت ها و فاکتورهای لازم برای مالیات را برای خود نگهداری نمایند، زیرا در زمان بررسی پرونده مالیاتی بکار می اید.

  شرایط شرکت با مسئولیت محدود جهت ثبت برای سرمایه گزاران خارجی
  شرکت های با مسئولیت محدود سه نوع می باشند ( 1. شرکت هایی که به طور کامل تحت مالکیت سرمایه گذار خارجی هستند 2.شرکت سرمایه گزاری از نوع تجاری و خارجی 3.سرمایه گذاری از نوع مشترک )

  شرکت های فوق ، سرمایه گذاران خارجی را مجاز می داند بدون اینکه شریک چینی را وارد شرکت نمایند به اعمال تجاری تولید ، توزیع ، خدمات تجاری و … بپردازند . شرکت های با مسئولیت محدود و تماما خارجی ، با توجه به نیاز دولت چین ، مشغول به فعالیت هستند و فعالیت این نوع از شرکت ها بایستی به تائید مقامات دولتی چین رسده باشد و یا اینکه فعالیت تجاری فوق را مجاز بدانند. نهاد قوانین مرتبط با فعالیت های تجاری چین ، در مورد فعالیت شرکت های با مسئولیت محدود ، حداقل سرمایه را جهت تاسیس و شروع شرکت به فعالیت تجاری ، حدود سی هزار یوان چین که معادل چهارهزار و هفتصد دلار می باشد در نظر گرفته است. میزان سرمایه ایی که جهت سرمایه گذاری برای شرکت های با مسئولیت محدود ، تحت مالکیت کامل سرمایه گذار خارجی مورد نیاز است بستگی به نوع سازمان و فعالیت تجاری دارد. به طور معمول برای شرکت های تجاری ، از نوع تولید ،توزیع وتجارتی حدود یک میلیون یوان سرمایه گزاری در نظر گرفته شده است. زمانی که موسسین شروع به ثبت شرکت می نمایند ، در همان ابتدا بایستی سرمایه اولیه را دارا باشند.
  گستره فعالیت این نوع شرکت های با مسئولیت محدود کاملا خارجی در چین ، مشمول مشاوره ، بازرگانی ، خرده فروشی ،فن آوری اطلاعات و… می باشد و لازم به ذکر است برای ثبت شرکت در خصوص برخی از مشاغل مثل بانکداری ، حمل و نقل و .. حداقل سرمایه مورد نیاز است.
  از آنجائیکه کشور چین همچنان ، ورود و خروج ارز را در دولت چین کنترل می نماید ، لذا به سرمایه گذارن خارجی توصیه می شود که حداقل سرمایه برای ثبت شرکت را لحاظ نمایند که از 500000 تا 100000 RMB بعنوان حداقل سرمایه بایستی در نظر گرفته شود ، که در هرکدام از شهرستان های کشور چین مانند : شانگهای، پکن، شنژن، تیانجین، گوانگژو، هانگزو، نینگبو، سوژو متفاوت می باشد و ذکر این نکته لازم است که سرمایه گذار خارجی می تواند سرمایه فوق را ظرف دو سال از زمان ثبت شرکت اضافه نماید.
  از سال 2008 میلادی ، نرخ مصوبه مالیاتی برای مودیان و صاحبان سهام این نوع شرکت های خارجی 25% در نظر گرفته شده است که بصورت اقساط در 4 قسط قابل پرداخت می باشد.

  حداقل سرمایه برای تشکیل شرکت WOFE در چین

  حداقل سرمایه پیشنهادی برای ثبت شرکت WOFE ، جهت مشاوره و ارائه خدمات ؛ 100000 تا 300000 RMB تقریبا معادل 50000 $ USD و یا 35000 یورو می باشد . که از این مبلغ 20% بعنوان سرمایه اولیه پرداخت می شود و 80% مابقی آن در طول دو سال به شرکت توسط سرمایه گذار تزریق خواهد شد.
  حداقل سرمایه پیشنهادی برای ثبت شرت WOFE ، جهت تجارت و تولید ، 80000 USD یا 58000 یورو است که از مبلغ فوق 20% سرمایه اولیه جهت ثبت شرکت توسط سرمایه گذار پرداخت می شود و مابقی در طول دو سال تکمیل خواهد شد.
  برای ثبت شرکت در زمینه فعالیت محصولات غذایی و آشامیدنی ، حداقل سرمایه بین 300000_ 500000 RMB است که این مورد نیز 20%سرمایه اولیه و 80% مابقی در طول زمانی دو سال پرداخت خواهد شد.

  مدارک مورد نیاز و روش ثبت نام شرکت WOFE

  1. گواهی INCORPORATION و یا مقالات سازنده و یا سند معادل تائید شده توسط سفارت چین و یا کنسولگری چین در خارج از کشور ( بریتانیا ، هنگ کنگ ، آمریکا ، استرالیا ، ISL ، SWE ، GER و …. ) و برای فرد سرمایه گزار :دو سری کپی گذرنامه که توسط سفارت چین و یا کنسولگری آن تائید شده است
  2. نامه بانکی از بانک مرجع سرمایه گزار
  3. کپی پاسپورت سه عضو اعم از : مدیرعامل شرکت مادر / نماینده قانونی شرکت چینی /سرپرست شرکت چین
  4. شش قطعه عکس در اندازه اعلامی نماینده قانونی شرکت ، همراه بارزومه مختصر نمایند ه شرکت
  5. حداقل سرمایه شرکت در حدود حوزه فعالیت شرکت
  6. پیشنهاد چند نام برای شرکت
  7. اعلام آدرس شرکت ، همراه با قرارداد اجاره شرکت و مدارک مالکیت و اسناد مالک ملک
  8. نامه مجوز ثبت شرکت
  9. آخرین گزارش سالانه شرکت مادر توسط حسابرس

  مدارک فوق الذکر در جهت ثبت شرکت WOFE بسیار عالی و مناسب می باشند و ضمن اینکه باید بدانید علاوه بر موارد بالا ، یک سرمایه گذار خارجی باید حداقل سرمایه برای ثبت شرکت را مهیا نماید و ساختار عملیاتی و تعداد کارمندان شرکت را مشخص کند. همچنین برای استفاده از زمین ، گزارش ارزیابی محیط زیست را آماده نماید و لیست مفصل و جامعی از تجهیزات و طرح کسب و کار فراهم آورد

  سرمایه گذاری یک شرکت با مسئولیت محدود ، زیر نظر و سرمایه گذاری یک شریک چینی

  در این ردیف شرکت ها ی فعال در چین ، دو نوع شرکت وجود دارد : ( در حقیقت شرکت های ذیل از لحظ ساختار و ظاهر به یکدیگر شباهت دارند ولیکن از نظر نوع فعالیت تجاری و مفاهیم تشکل سازمانی شان با یکدیگر متفاوت می باشند ) :
  1. سرمایه گذاری مشترک متساوی
  2. شرکت تعاونی و سرمایه گذاری مشترک قراردادی
  در این نوع شرکت ها ، بیشترین سرمایه گذاری توسط شریک چینی صورت می پذیرد و به شریک خارجی تنها درصدی از سهام جهت سرمایه گذاری اختصاص می یابد .نوع فعالیت این نوع از شرکت ها بایستی توسط مقامات دولتی کشور چین به تائید برسد.

  کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی ملک پور ، در صدد هستند اطلاعات جامع تری در خصوص ثبت شرکت چین و سرمایه گذاری در چین به شما ارائه دهند . شما می توانید با تماس با شعب همکار موسسه حقوقی ملک پور ، بزرگترین موسسه حقوقی در خاورمیانه اطلاعات لازم در خصوص ثبت شرکت و اخذ اقامت را به دست آورید.