دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • درباره جمهوری آذربایجان
 • درباره جمهوری آذربایجان
  جمعیت قالب جمهوری آذربایجان را آذری ها تشکیل می دهند ، آذربایجانی ها اکثرا شیعه مذهب می باشند و دارای فرهنگی ایرانی هستند براساس مطالعات ژنتیکی که برروی مردم جمهوری آذربایجان صورت گرفته، مشخص شده است که مردم جمهوری آذربایجان شباهت بیشتری به اقوام قفقازی دارند تا نسبت به اقوام ترک زبان دنیا.

  در کشور جمهوری آذربایجان اقوامی همچون آذری ،تالش ، ارمنی ، اوکراینی ،تاتار ،ترک و روس سکونت دارند. حدود  نیمی از جمعیت جمهوری آذربایجان شهری و نیم دیگر روستایی می باشند. نزدیک به85  درصد از جمعیت کشور جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند و نیز مذاهب و ادیان دیگری نیز وجود دارند که به عنوان اقلیت شناخته می شوند.

  موقعیت جغرافیایی

  جمهوری آذربایجان در منظقه قفقاز قرار گرفته است. جمهوری آذربایجان در شمال غربی ایران واقع شده است و درکنار سواحل دریا خزر میباشد . رشته کوه های قفقاز و کوه های تالش کشور  جمهوری آذربایجان را به طور کامل احاطه کرده اند و نزدیک به نیمی از مساحت خاک کشور جمهوری آذربایجان  را تشکیل می دهند . تنوع زیستی در کشور جمهوری آذر بایجان متنوع می باشد به گونه ای که حدود 4000 گونه ای گیاهی در این کشور دیده می شود.

  این کشور دارای یازده نوع آب وهوا می باشد که مناطق شمالی و شرقی جمهوری آذربایجان دارای آب و هوای سرد خشک و مناطق جنوبی و غربی جمهوری آذربایجان دارای آب و هوایی خنک و مرطوب می باشد . بیشترین بارندگی در مناطق لنکران رخ می دهد که میانگین 1700 میلمتر و کمترین میزان حدود 250 میلیمتر بارندگی در مناطق آبشوران می باشد . مناطق مرکزی جمهوری آذربایجان به دلیل جلگه ای و حاصل خیز بودن مناطق مناسبی برای کشاورزی می باشد.

  کشور جمهوری آذربایجان به شصد و شش بخش و نیز به ده بخش اقتصادی تقسیم شده است که از جمله بخش های مهم اقتصادی جمهوری آذربایجان می توان به لنکران-آستارا و شکی-زاکا تالا و کورای مرکزی و گنجه-کوراخ اشاره کرد.

  تاریخ جمهوری آذربایجان

  سابقه حضور بشریت در جمهوری آذربایجان به هزاران سال قبل برمی گردد . سنگ نبشته های 12000ساله این موضوع را تایید می کنند. سکاها حدود نه قرن پیش از میلاد در آنجا سکنی گزیدن و به دنبال آن ها مادها و سپس هخامنشیان بر منطقه جمهوری آذربایجان تسلط پیدا کردند.

  در فاصله میان قرن اول تا سوم میلادی مناطق جمهوری آذربایجان تحت سلطه رومیان بوده است اما از قرن سوم به بعد به دست شاپور اول ساسانی فتح  شد . به طور کلی منطقه آذربایجان محل کشمکش رومیان و ایرانیان بوده است. در دوره ظهور اسلام منطقه آذربایجان بدست حاکمان محلی اداره می شد اما با شکست رومیان و ایرانیان بدست مسلمانان عرب زمینه حمله به آذربایجان فراهم شد و در قرن هفتم آذربایجان بدست مسلمانان فتح شد.

  در قرن پنجم شمسی غزنویان بر بخشی  از مناطق آذربایجان مسلط شدند . غزنویان اولین حکومت ترک تبار در منطقه بوده اند که نقش مهمی در  تغییر زبان مناطق جمهوری آذربایجان داشته است این روند در دوره سلجوقیان نیز ادامه یافت . از طرفی دیگر این دوران را ، دوران طلایی ادبیات فارسی نیز می توان یاد کرد زیرا شاعرانی همچون نظامی گنجوی خاقانی حاصل همین دوران می باشند. (موسسه حقوقی ملک پور)

  در قرن سیزده و چهاردم میلادی مناطق آذربایجان مورد تهاجم مغولان و تاتار ها قرار گرفت و باعث تغییر در بافت جمعیت منطقه آذربایجان نیز شد اما نقطه تاریک تاریخ  سرزمین آذربایجان  در دوره قاجاره می باشد که با حمله روسیه تزاری و انعقاد دو معاهده گلستان و ترکمنچای منطقه آذربایجان برای همیشه از ایران جدا و ضمیمه خاک روسیه تزاری شد . بعد از تصرف منطقه آذربایجان بازهم نفوذ فرهنگی ایرانی بر فرهنگی روسی غلبه داشت اما با اکتشاف نفت منطقه آذربایجان مورد توجه روسیه تزاری قرار گرفت به گونه ای که یک سوم از جمعیت باکو را روس های مهاجر تشکیل می دادند.

  در قرن بیستم با رشد صنعت و روزنامه تفکرات استقلال طلبانه شکل گرفت که نتیجه آن تشکیل جمهوری آذربایجان در سال 2018 بود اما این استقلال ظرف دوسال با حمله شوروی با شکست مواجه شد. در سال 1992 میلادی با تجزیه شوروی ، آذربایجان اعلام استقلال و خود را جمهوری آذربایجان نام نهاد این استقلال تا به امروز پا برجا بوده است.

  اقتصاد

  کشور  جمهوری آذربایجان به دلیل استخراج نفت و سرمایه گذاری های خارجی از رونق خوبی برخورد  بوده است اما به دلیل جنگ قره باغ با تورم شدید روبرو شد و به تبع آن قدرت خرید مردم جمهوری آذربایجان کاهش چشم گیری پیدا کرده اما با دو برنامه اقتصادی که با کمک صندوق بین المللی پول درکشور جمهوری آذر بایجان به اجرا در آمد با عث شد که تورم 411 درصد در سال 1995 به صفر درصد در سال  2000 برسد.

  فرهنگ و هنر

  فرهنگ جمهوری آذربایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی متاثر از فرهنگ اقوام مختلف می باشد و گوناگونی فرهنگی در طول تاریخ به زیبای به چشم می خورد و امروزه نیز  فرهنگ غرب با شدت بیشتری نسبت به سایر فرهنگ ها در حال رواج در کشور جمهوری آذربایجان است. نرخ سواد در جمهوری آذربایجان براساس امار رسمی 98درصد می باشد . برگزاری جشن نوروز یکی از نشانه های قرابت و تاثیر فرهنگ ایرانی بر جمهوری آذربایجان می باشد. (موسسه حقوقی ملک پور)

  جمهوری آذربایجان اولین کشوری می باشد که در آن سینما شکل گرفت. از طرف دیگر در جمهوری آذربایجان موسیقی رونق بسیاری دارد و انواع موسیقی در کشور جمهوری آذربایجان رایج می باشد که عبارت اند از: موسقی عاشیق، موسیقی جاز ، موسیقی خلق، موسیقی میخانه ای می توان نام برد.

  سیاست

  بعد از استقلال جمهوری آذربایجان فعالیت های سیاسی زیادی شکل گرفت. یکی از بزرگترین سازمان های سیاسی جبهه خلق آذربایجان بوده است که با هدف ملی گرایی و مقابله با حملات ارمنستان تشکیل شد. در سازمان جبهه خلق آذربایجان بعد از مدتی اندیشه های پان ترکیسم پدید آمد که حاصل این اندیشه نظریه تشکیل ترکیه بزرگ بوده است که شامل تمام نواحی شمال ایران می باشد این تفکر هنوز هم در بین سیاست مداران جهوری آذربایجان رواج دارد به گونه ای که خود را آذربایجان شمالی و مناطق شمالی ایران را آذربایجان جنوبی می نامند این تفکر در زمان ایلچی بیگ اولین رییس جمهوری آذربایجان به اوج خود رسید. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  حیدر علی اف در یک کودتای بدون خونریزی توانست ایلچی بیگ را از مسند قدرت کنار بزند. بعد از ظهور حیدر علی اف روابط ایران و  جمهوری آذربایجان رونق بسیار زیادی یافت و این وضع در زمان پسر حیدر علی اف نیز ادامه یافت که نتیجه آن بسته شدن توافقات تجاری و سیاسی زیاد بود است. اما امروزه با به قدرت رسیدن الهام علی اف تفکرات ضد ایرانی دوباره شکل گرفته است.

  به طور کلی می توان گفت کشور جمهوری آذربایجان در طول تاریخ حوادث زیادی را به چشم خود دیده است و دلیل این امر موقعیت ژیوپلوتیک جمهوری آذربایجان  می باشد که گاهی به سود و گاهی به زیان مردمش تمام شده است و این حوادث عاملی بر تنوع قومی و فرهنگی جمهوری آذر بایجان بوده است.

  **در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته از مشاوران حقوقی بین المللی اطلاعات بیشتری دریافت کنید.***

   

  رضا (امید) محمدی