دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • سرمایه گذاری کارافرینی و ثبت شرکت در اسلواکی
 •     راه سرمایه گذاری در اسلواکی چیست؟ آیا از طریق ثبت شرکت در اسلواکی امکان اخذ اقامت وجود دارد؟ چگونه در اسلواکی کار آفرینی کنیم؟ اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری راهی مطمئن است؟

      در تماس های مکرر و فراوان  با موسسه حقوقی ملک پور مشخص گردید سوالات بسیاری از علاقه مندان به مهاجرت در زمینه ی کارآفرینی ثبت شرکت و سرمایه گذاری در اسلواکی است.لذا مشاورین زبده ی موسسه حقوقی ملک پور بر آن شدند تا با نگارش مقاله ی حاضر به سوالات کثیر این عزیزان پاسخ در خوری داده باشند.

      یکی از طرق معمول در اکثر کشورهای دنیا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است.

      بر همین اساس و با توجه قوانین داخلی کشور اسلواکی سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اسلواکی نیز  یکی از راه های اخذ اقامت اسلواکی می باشد.  این راه معمولا برای کسانی مناسب است نمی خواهند که حجم گسترده ای از سرمایه های خویش را هزینه نموده و تنها قصد دارند تا با وارد نمودن بخش کوچکی از سرمایه ی خود به خاک این کشور اقامت اسلواکی را اخذ و نهایتا پس از سپری نمودن مدت های مشخصی برای اخذ تابعیت اقدام کنند.  در بدو این نکته نیز باید اشاره گردد که اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری عموما راه امنی برای ورود والنهایه اخذ اقامت یک کشور تلقی نمی شود. چرا که ممکن است با برداشتن یک گام اشتباه حجم عمده ای از سرمایه ی شخص از میان رفته و نتایج جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. تجربه به دست آمده از بسیاری از علاقه مندان به مهاجرت این امر را مسلم نموده که بهتر است برای سرمایه گذاری در یک کشور ابتدایا با تیمی حاذق و کارکشته که تسلطی کامل نسبته به زیر و بم مسایل حقوقی آن کشور دارند اقدام به این امر نمایند.موسسه حقوقی ملک پور به عنوان بزرگترین موسسه حقوقی خاورمیانه با افتخار در این رابطه اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما سروران عزیز قرار می دهد.

      به عنوان اولین قدم باید اظهار داشت که متقاضیان امر  سرمایه گذاری و همچنین ثبت شرکت و کار آفرینی در اسلواکی می توانند با پرداختن مبالغی مجموعا به میزان ۲۵۰۰۰ هزار یورو در کشور اسلواکی ثبت شرکت نمایند.

       نکته ای که می بایست به آن توجهی ویژه داشت این است که مبلغ فوق به هیچ وجه به عنوان هزینه تلقی نشده و شخص تنها می بایست این مبلغ را در حساب شرکت خود قرار داده تا به وسیله آن اعتبار اولیه شرکت تامین گردد و بایت این امر اخذ ویزا نماید. پس از اخذ ویزا شخص با حضور در کشور اسلواکی اقدامات اولیه جهت راه اندازی تجارت مورد نظر خویش را آغاز خواهد نمود.

      با نگاهی گذرا به پروسه حقوقی ثبت شرکت می توان با آگاهی بیشتری نسبت به این امر اقدام کرد. به منظور فهم بیشتر این مطلب بهتر است تعریف مختصری از ثبت شرکت و اینکه اساسا شرکت چیست و چگونه تشکیل می شود صورت گیرد.

       بدین منظور بایستی بیان داشت شخص از نظر قانونی به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شود. مطابق قوانین اشخاص حقوقی یعنی شرکت ها و موسسات نیز متمتع و بهره مند از برخی حقوق می باشند. هر چند بعضی حقوق که مختص ذات و طبیعت انسان ها یعنی همان اشخاص حقیقی است به آن ها تعلق نمی گیرد.  کسانی که اقدام به  ثبت شرکت در کشور اسلواکی می کنند در حقیقت یک ماهیت حقوقی اسلواکیایی را خلق می کنند و با این امر حقوقی اولیه برای شرکت ثبت شده ایجاد شده و  از این طریق می توانند برای خود و خانواده خویش در ابتدا در خواست اقامت  موقت نموده و پس از آن نیز در خواست اقامت دایم اسلواکی را مطرح نمایند.

      همانطورکه بیان گردید اقامتی که از این طریق به اشخاص داده می شود در ابتدا یک اقامت موقت ۵ ساله است که هر سال با درامدزایی در تجارت مربوطه و پرداخت مالیات و احراز این امر که اشخاص از این طریق استطاعت و تمکن لازم به منظور اعاشه خود در کشور اسلواکی را دارند تمدیدمی گردد و پس از پنج سال افراد می توانند برای اخذ اقامت دایم خویش اقدام نمایند.

      نکته ی حایز اهمیت در این رابطه اینکه اشخاص به هیچ عنوان ملزم به حفظ و نگهداری شرکت خود نبوده و حتی با انحلال شرکت نیز بازهم اقامت دایم قابل اخذ است و دولت حتی پس از انحلال شرکت نیز به شرط اتمام دوره پنج ساله و پرداخت مالیات ملزم به اعطای اقامت دایم خواهد بود. امری که میل و رغبت افراد برای سرمایه گذاری در این کشو ر را بیشتر می نماید. از لحاظ حقوقی هم این امر کاملا بلا اشکال و صحیح است. چرا که مطابق قانون کافی استافراد در یک بازه ی زمانی مشخص دراند زایی نموده و مالیات مورد نظر را در این راستا به دولت اسلواکی پرداخت نمایند و هیچ شرط اضافی دیگری برای اعطای اقامت در نظر گرفته نشده است. همچنین امکان دارد افراد با حضور در بازار های کشور اسلواکی شرایط را برای انجام تجارتی بهتر و با سود بیشتر مهیا ببینند و مطابق اصول حقوقی اجبار افراد به پرداختن به تجارتی مشخص و تحدید اراده ی آن ها امری است قبیح که در قوانین اساسی نیز به شدت مورد انکار واقع شده است.

      در مقایسه ی راهی همچون سرمایه گذاری و کارافرینی در اسلواکی با راه های دیگر اخذ اقامت در اکثر نقاط اروپا بسیار پر واضح است که این راه می تواند یکی از امن ترین راه ها برای تحصیل اقامت اروپا تلقی گردد چراکه افراد مجبور نیستند هزینه های گزافی را برای اخذ اقامت بپردازند و عملا با پرداخت هزینه ای منطقی و معقول می توانند برای خود و خانواده ی خود اقامت دایم اخذ نموده و پس از اخذ پاسپورت این کشور از مزایای آن یعنی حضور و حتی سکونت در هر منطقه ای از حوزه ی اتحادیه ی اروپا بهره مند گردد. برخلاف اکثر راه های سرمایه گذاری که شخص متقاضی می بایست برای ورود به یک کشور مبالغ هنگفتی را از کشور خود وارد خاک کشوری دیگر کند و در تجارتی که عمدتا در شرف ورشکستگی بوده و همچنین دارای ریسک بسیار بالایی است و اینکه شخص ملزم است آن را در مناطق محروم راه اندازی نماید، پیشنهاد می شود بااندکی تامل و با میزان اندکی هزینه، فرد در تجارت دلخواه خویش و در فضایی امن اقدام به سرمایه گذاری نماید. ملاحظه می شود این راه در مقایسه با راه های پرریسک که خوف از میان رفتن سرمایه برای اشخاص در آن ها فراوان وجود دارد بسیار ارزشمند تر است.

      در پایای می بایست اشاره نمود نکته ای که قبل از سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اسلواکی می بایست از سوی اشخاص متقاضی در این زمینه رعایت گردد ارایه ی یک طرح تجاری قوی و متناسب با شرایط عرضه و تقاضای و همچنین توجه به نیاز های حال حاضر کشور اسلواکی است. به علاوه اینکه  طرح تجارتی مزبور می بایست در اتاق بازرگانی کشور اسلواکی قابل دفاع باشد. ارایه ی این طرح تجاری و توانایی راه اندازی و ادامه ی آن در اسلواکی امری تخصصی است که بدون شک نیازمند برخورداری از دانش بالا از بازارهای داخلی کشور اسلواکی و قوانین و قواعد حقوقی این کشور می باشد. شما می توانید در تماس با مشاورین زبده و متخصصین موسسه حقوقی ملک پور از آن ها مشاوره لازم در زمینه ارایه ی طرح های تجاری مناسب جهت راه اندازی و ادامه کار در این زمینه را جویا شوید و آن ها با افتخار در خدمت شما عزیزان جهت ارایه توضیح در رابطه با این موارد خواهند بود و شما می توانید طی تماس تلفنی از آنها مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.