دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه • آیا به دنبال پذیرش تحصیلی در ترکیه هستید ؟ آیا دنبال راهی برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه می باشید ؟ آیا قصد پذیرش دانشگاه های ترکیه را دارید ؟ آیا نمی دانید برای تهیه مدارک و شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی ترکیه به کجا مراجعه نمایید ؟ آیا می خواهید بدانید چه مدارکی برای پذیرش ترکیه مورد نیاز است ؟ آیا در مورد هزینه های اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه سوالاتی دارید ؟ آیا از طریق الکترونیکی هم می شود مدارک را برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه ارسال نمود ؟ آیا می توان به صورت غیر حضوری پذیرش تحصیلی در ترکیه را کسب نمود ؟ آیا درباره دانشگاه های مورد تأیید ترکیه و نحوه اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه اطلاعاتی ندارید ؟ راهی آسان برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه وجود دارد ؟

  در ابتدای امر برای ورود به امر پذیرش دانشگاه در ترکیه یا به اصطلاح applay  باید مدارک تحصیلی خود را معادل سازی نماید . لذا در ذیل معادل مدارک تحصیلی در ایران و معادل آن در ترکیه را بیان می نماییم .

  *در صورت تحصیل در مقطع کاردانی با دوسال تحصیل و تحصیلات نیمه دانشگاهی و دو تا سه سال تحصیل پس از تحصیل دیپلم می توانید مدرک معادل Ön Lisans Diplomasi را به دست آورید .

  *مدرک کارشناسی و یا لیسانس در صورتی که بعد از دیپلم باشد معادل آن ، Lisans Diplomasi = Bachelor می باشد .

  *در صورت کسب مدرک کارشناسی مدرک معادل Yuksek Lisans Diplomasi = Master می باشد .

  **در صورتی که فرد دوره متمادی تحصیلی پنج ساله را بگذراند به طور مثال ادوار پزشکی مدرک معادل Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi را کسب می نمایید .

  *مدرک معادل مقطع دکتری در ترکیه برابر با ، phd می باشد .

  در کشور ترکیه در حدود صد دانشگاه وجود دارد که در این میان هم دانشگاه خصوصی و هم دولتی وجود خواهد داشت . در ترکیه شما باید برای ورود به دانشگاه باید یک آزمون ورودی را شرکت نمایید و مفاد این آزمون از ریاضیات تا حتی رشته فلسفه نیز در بر خواهد گرفت .

  مدارک مورد نیاز برای پذیرش ترکیه :

  *ارائه اصل مدارک هویتی

  *ارائه اصل پاسپورت

  *شرکت در آزمون (YÖS) در کشور ترکیه و کسب نمره مورد نظر

  *ترجمه و اصل مدارک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات

  *ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی

  *ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا (TÖMER) ترکی

  برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت http://malekpour.ir/immigration/countries/turkey/%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C/ مراجعه نمایید .

  مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در ترکیه :

  در مرحله اول باید پس از مشخص نمودن دانشگاه خود در ترکیه می بایست فرم پذیرش دانشگاه را تکمیل نموده و ارسال می نمایید .
  2.در این قدم شما پس از تکمیل نمودن فرم پذیرش دانشگاه ، در خواست خود را ارائه نموده و مدارک تحصیلی کورد نیاز دانشگاه را به دانشگاه تسلیم نمایید . در صورتی که چند مورد را دز پذیرش بخواهید اعم از خوابگاه ، زبان و.. باید در فرم پذیرش اعلام نمایید .

  *شما می توانید در پرسه پذیرش از چند دانشگاه هم زمان پذیرش خود را در خواست نمایید .

  قبل از اتمام زمان مورد نیاز ترجمه مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه نمایید .
  4.در صورت پذیرفته شدن شما توسط دانشگاه برای شما نامه پذیرش صادر خواهد شد .

  اخذ پذیرش در دوره های تخصص و فوق تخصص :

  دانشگاه هاي  معتبر ترکیه همواره به دلیل جایگاه  علمی و تخصصی بالای خود در رنکینگ جهانی در رشته های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی ودندان پزشکی و  … سالانه تعدادی دانشجوی خارجی را از طریق آزمون توس(TUS/DUS) پذیرش می شوند .  معمولا  این دوره ها در محل دانشگاه هاي  به نام پزشکی ترکیه مثل جراح پاشا و حاجت تپه و…. برقرار می شود .  تومرپل با مشارکت استاد های به نام در  دانشگاه هاي  ترکیه و ثبت نام شما در دوره های آمادگی این آزمون در ترکیه و معرفی و تهیه ی این منابع همراه شما خواهد بود .

  دانشگاه‌های ترکیه‌‌ :

  سیستم آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه کاملاً بر اساس  استانداردهای سیستم آموزشی  کشور آمریکا بوده و دروس به‌صورت ترمی- واحدی ارائه می‌شود . زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته می تواند به زبان های انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و ترکی برگزار شود.
  برنامه زمانی آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه معمولا شبیه دانشگاه‌های ایران می باشد به این شکل که شروع ترم از پائیز و ماه اکتبر و انتهای ژانویه و یعنی بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود  .

  برای کسب اطلاعات بیشتر به https://legalmalekpour.com/%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87/ مراجعه نمایید و یا با مشاورین حاذق موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید .

   

  منابع

  https://www.justlanded.com/english/Turkey/Education

  http://www.studyinturkey.com/content/sub/how_to_apply.aspx

  http://www.studyinturkey.com.ng/en/

  http://www.studyinturkey.gov.tr/pages/admission

  http://en.ankara.edu.tr/iso/application-and-admission/

   

   

  نگارنده: مرجان فراهانی