دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • معرفی دانشگاه فودان چین

 • منبع:malekpour.ir


  افراد بسیاری علاقمند به تحصیل در چین هستند و برخی از علل آن را می توان از این قرار دانست:

  1-بسیاری از دانشگاه های چین در لیست دانشگاه های برتر دنیا قرار دارند .

  2-تحصیل در چین در بسیاری از کشورها به زبان انگلیسی است .

  3-51 دانشگاه چین در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار دارند .

  4-تحصیل و زندگی در چین نسبت به بسیاری از دانشگاه های آسیایی و اروپایی مقرون به صرفه تر است .هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی از دانشگاه های خصوصی ارزان تر است و هزینه زندگی در آن نیز بر اساس شهر محل سکونت و سبک زندگی افراد متفاوت است.

  5-امکان کار جهانی فراهم می شود .چون بسیاری از شرکت ها و کمپانی های بزرگ در کشور چین شعبه دارند .

  به همین سبب بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در دانشگاه های چین می باشند .ولی برای کسب پذیرش در دانشگاه های چین برخی شروط و مسائل باید رعایت شوند .همچنین برخی مدارک برای این مهم نیاز است که در این مبحث به بررسی آن ها پرداخته خواهد شد.
  دانشگاه فودان چین:

  کارشناسی در چین:طول دوره کارشناسی 4 سال است و شروع تحصیل در چین نیز در چین در ماههای سپتامبر و ژانویه است .

  کارشناسی ارشد در چین :طول دوره کارشناسی ارشد 2 تا 3 سال است .اکثر رشته ها در چین به زبان انگلیسی و چینی است .

  دکتری در چین:طول دوره دکتری 3 تا 4 سال است که اگر به زبان انجام شود تقریبا رایگان است

  پزشکی در چین:6 ساله است که 4 سال اول به زبان انگلیسی است و 2 سال دیگر نیازمند تعامل مستقیم با بیماران است به زبان چینی است.(http://uniabroud.ir.china.htm)

  تاریخچه دانشگاه فودان:این دانشگاه ابتدا به عنوان مدرسه عمومی فودان در سال 1905 تاسیس شد و در سال 1911در طول انقلاب این    دانشگاه مقر ارتش گشت و برای مدت یک سال تعطیل بودو در سال 1917 مدرسه عمومی فودان یک دانشگاه خصوصی شد .دانشگاه فودان از  دسامبر سال  1941به بعد به دانشگاه دولتی تبدیل شد .دانشگاه فودان و دانشگاه علوم پزشکی شانگهای در تاریخ 27 آوریل 2000 در هم ادغام شدند.

  تشکیلات سازمانی دانشگاه فودان :دانشگاه فودان شامل 17 مدرسه تمام وقت و 69 بخش و 73 برنامه تحصیلی کارشناسی و 22 رشته و 134 زیر رشته مجازی مقطع دکتری و 6 برنامه حرفه ای و 7 مرکز تحقیقات علوم اجتماعی و 125 مرکز تحقیقات دکتری است.دانشگاه فودان بیش از 45000 دانشجو تمام قت و آموزش مداوم و آموزش انلاین می باشد و نزدیک به 1760 دانش اموز بین المللی و خارجی دارد که در این زمینه رتبه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است.دانشگاه فودان دارای 20 بیمارستان اموزشی مانند بیمارستان Zhongshan  و بیمارستان Huashan  می باشد که بیش از 900 پرسنل مجرب در حال خدمت در آن هستند .

  دانشجویان بین المللی :از سال 1950 شروع شد و فودان از جمله چندین نهادی است که در چین برای اولین بار این کار را انجام دادو بیش از 10000 دانشجو خارجی از 100 کشور و مناطق در سراسر جهان در این دانشگاه تحصیل می کنند.در پایان سال 2006 دانشگاه فودان رتبه دو را در زمینه دانشجویان بین المللی دارد.

  (http://wikipedia.org)
  رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی در دانشگاه فودان:

  زبان و ادبیات چینی ،تاریخ و فرهنگ چینی،فلسفه-مطالعات مذهبی ،اقتصاد چینی،جامعه شناسی،زبان و ادبیات انگلیسی،سیاست بین المللی ،روانشناسی،حسابداری،بازاریابی،ریاضیات کاربردی ،فیزیک ، شیمی،  مهندسی ارتباطات ،میکروالکترونیک،پزشکی.

  (http://ifes.org.ir)

  دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های چینی را دارند باید همه شرایط مربوط به دولت چین و شروط دانشگاه را رعایت کنند.

  شرایط مربوط به دولت:

  1-متقاضی باید یک دانش آموز واقعی باشد و باید ویزای دانشجویی و یا بازدید کننده داشته باشد .

  2-سابقه کیفری نداشته باشد.از متقاضیان برخی کشورها خواسته می شود تا گواهی غیر جنایی محضری و تایید شده توسط سفارت چین را ارائه دند.

  3-برخی بخش های رسمی تعداد متقاضیان برخی از کشورها را محدود می نماید .

  4-متقاضیان باید شرایط مناسب داشته باشد و قادر به رعایت تمام الزامات (مطابق با الزامات مدرسه)باشد و در یک وضعیت مالی قابل اعتماد باشد و یک ضامن در چین داشته باشد.

  شرایط مربوط به دانشگاه چینی :

  با توجه به سطوح مختلف درجه دانشگاه موارد مختلفی باید رعایت شود.

  -زبان و فرهنگ چینی حداقل شروطی دارند که همزمان با بدست آوردن مدرک دیپلم برای پذیرش باید رعایت شوند .

  -دوره های چینی متوسطه نیازمند این است که متقاضی نتایج آزمون HSK را برای اثبات مهارت زبان چینی ارائه دهد .متقاضیان درجه کارشناسی ارشد نیز نیاز به ارائه یک نسخه از رونوشت است .

  -دوره انگلیسی متوسطه نیازی به نتایج امتحان HSK نیست اما در عوض متقاضیان برای زبان انگلیسی متوسطه باید آزمون تسلط به زبان انگلیسی TOEFL وIELTs  را ارائه دهند .

  (http://www.study overseas china.com)

  مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه فودان :

  زمانی که فردی درخواست پذیرش می کند باید موارد زیر را در بسته پذیرش مورد توجه قرار دهد:

  1-فرم پذیرش 2-فرم درخواست ویزا (تنها به دارندگان گذرنامه های خارجی) 3-فرم ثبت نام تکمیل شده  4-نقشه دانشگاه فودان 5-مقدمه و معرفی مختصری از بیمه درمانی اجباری

  استفاده از ویزای چین: دانشجویان بین المللی برای اخذ ویزای چین باید در سفارت یا کنسولگری چین در کشور خود درخواست نماید و این درخواست نیازمند مدارک زیر است:

  1-گذرنامه معتبر 2-کپی اصلی درخواست پذیرش 3-فرم درخواست ویزا برای دانشجویان بین المللی (jw202)

  بیمه:بیمه اجباری بهداشت و درمان باید توسط دانشجویان بین المللی در دانشگاه تهیه شود ،مطابق با مقررات صادر شده توسط وزازرت آموزش و پرورش چین.هزینه بیمه اجباری سلامت و بهداشت و درمان 300 rmb در هر ترم می باشد.و هزینه بیمه را تنها با پول نقد می توان پرداخت نمود.

  به افراد متقاضی پذیرش توصیه می شود که دو عدد فتوکپی از مدارک مهم مانند فرم پذیرش ،فرم jw202 ،گذرنامه را همراه داشته باشند .

  اسناد و مدارکی که نیز به محض ورود به شانگهای افراد باید ارائه دهند عبارت اند از :

  1-ویزا یا گذرنامه معتبر 2-اصل فرم پذیرش 3-فرم درخواست ویزا برای دانشجویان بین المللی 4-تمام انواع هزینه ها(هزینه بیمه ،سپرده اتاق،و …)5-شش قطعه عکس سایز پاسپورت 6-فرم ثبت نام برای دانشجویان خارجی.

  افراد بعد از پذیرش در دانشگاه فودان باید در تاریخ مقرر در دانشگاه حاضر شوند والا مسئول هر گونه عواقب آن خواهند بود و دانشجویان تنها می توانند در خواست تعویق پذیرش را به مدت دو هفته نمایند و بعد از آن پذیرش در آن دانشگاه لغو خواهد شد .

  (http://eap.ucop.edu)

  نتیجه:

  کسب پذیرش در دانشگاه های چین متقاضیان زیادی دارد که به برخی از علل آن در بالا اشاره شد.با توجه به اینکه تحصیل در چین می تواند زمینه شغلی مساعد و خوبی برای تحصیل کنند گان این دانشگاه ها فراهم می نماید و همچنین هزینه های تحصیل در دانشگاه های چین نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مقرون به صرفه تر است ؛کسب پذیرش در دانشگاه های این کشور نسبت به بسیاری از دانشگاه های کشور های دیگر مطلب تر می باشد . دانشگاه فودان چین نیز جزو چند دانشگاه برتر جهان از نظر سطح علمی است که شرایط و مدارک مورد نیاز برای کسب پذیرش آن مورد بررسی قرار گرفت .

   

  منابع:

  http://en.wikipedia.org

  http://www.uniabroud.ir.china.htm

  http://ifes.org.ir

  http://study overseas china.com

  http://eap.ucop.edu