دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مقایسه تحصیل پزشکی در مجارستان و روسیه

 • منبع:malekpour.ir


  تحصیل پزشکی در مجارستان                                                                           تحصیل پزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی در اروپا تقاضای بسیار زیادی در بین دانش آموزان ایرانی دارد و انتخاب تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف اروپا بسیار دشوار است. از این رو این مقاله را در باب مقایسه تحصیل پزشکی در اروپا به خصوص تحصیل پزشکی در مجارستان و تحصیل پزشکی در روسیه نوشته شده و اطلاعات مفصلی در زمینه تحصیل پزشکی در اروپا ارائه می دهند. تحصیل پزشکی در مجارستان مزایای بسیار زیادی دارد که در مقایسه با تحصیل پزشکی در سایر کشورهای اروپایی از جمله کشور روسیه دارد و همچنین تحصیل پزشکی در روسیه نیز مزایایی دارد که در مقایسه با معایب آن چشمگیر نیست. البته لازم است مسئله انتخاب تحصیل پزشکی در روسیه و تحصیل پزشکی در مجارستان بسیار دقیق تر بررسی شود و در پایان با دید بازتری انتخاب این کشورها انجام شود.
  تحصیل پزشکی در مجارستان

  دانشگاههای مجارستان جزء برترین دانشگاههای اروپا به خصوص در رشته پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی هستند و البته امکان تحصیل در رشته های انسانی و فنی مهندسی در کالج ها و دانشگاههای مجارستان وجود دارد. مجارستان یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپا برای  تحصیل در سالهای گذشته بوده است و تحصیل پزشکی در مجارستان بسیار مورد توجه دانش آموزان ایرانی بوده است. در ابتدا مزایای تحصیل پزشکی در مجارستان را با هم بررسی می کنیم. این مقاله در باب تحصیل پزشکی در اروپا و مقایسه تحصیل پزشکی در مجارستان و روسیه متعلق به مؤسسه حقوقی ملک پور می باشد.

  مزایای تحصیل پزشکی در مجارستان:

  1.تحصیل به زبان انگلیسی در همه رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا (رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، اقتصاد، رشته های علوم انسانی و …..)

  2.هزینه بسیار پایین تحصیل به خصوص در رشته های داروسازی، علوم انسانی و فنی و مهندسی

  3.هزینه بسیار پایین زندگی در مجارستان و شهر زیبای بوداپست در مقایسه با شهر هایی همچون مسکو، سن پترزبورگ، زوریخ و وین

  4.امکان اخذ پذیرش از دانشگاهها و کالج های مجارستان بدون مدرک زبان انگلیسی و روسی: در واقع شرکت در دوره های زبان انگلیسی پیش از ورود به دانشگاه با کمترین هزینه امکانپذیر است.

  5.برخورداری از بهترین امکانات خوابگاههای دانشجویی با امنیت بسیار بالا به خصوص برای دانشجویان خارجی

  6.دانشگاههای مجارستان مورد تأیید همه کشورهای دنیا به خصوص ایران هستند:  در واقع مسئله ای که ذهن بسیاری از دانش آموزان ایرانی را به خود مشغول کرده مورد تأیید بودن دانشگاههای خارجی به خصوص در رشته پزشکی است. دانشگاههای مجارستان مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند که در ادامه دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران را معرفی می نماییم.

  7.عدم محدودیت سنی برای تحصیل در همه رشته های تحصیلی: یکی از مسائلی که باعث شده افراد در سنین بالای 20 سال به آرزوی تحصیل در رشته های پیراپزشکی دست نیابند محدودیت سنی برای تحصیل در اکثر کشورهای دنیا من جمله آلمان، انگلیس و آمریکاست. جهت پذیرش در همه رشته های تحصیلی در مجارستان محدودیت سنی وجود ندارد و برای تحصیل پزشکی در مجارستان تا سن 23 سال و برای تحصیل در سایر رشته های مهندسی و علوم انسانی امکان تحصیل در مقطع لیسانس تا سن 28 سال وجود دارد.

  8.ورود به کالج های پزشکی مجارستان بدون آزمون ورودی: دانش آموزان برای ورود به مقطع لیسانس در واقع یک دوره آمادگی را می گذرانند و سپس برای ورود به دانشگاه آزمون ورودی را پشت سر می گذارند.

  9.اخذ اقامت شینگن برای تحصیل پزشکی در مجارستان: یکی از مزایای قابل توجه تحصیل پزشکی در مجارستان اخذ اقامت و ویزای شینگن است که از ارزش بسیار زیادی برخوردار است.

  10.امکان کار دانشجویی ضمن تحصیل در مجارستان برای دانشجویان همه مقاطع تحصیلی

  11.امکان اخذ اقامت دائم از طریق ویزای تحصیلی: در واقع دانشجویان پس از پایان تحصیل اجازه تمدید اقامت و کار در مجارستان را خواهند داشت و پس از چند سال امکان درخواست اقامت دائم را نیز خواهند داشت.این مقاله در باب مقایسه تحصیل پزشکی در مجارستان و روسیه متعلق به مؤسسه حقوقی ملک پور می باشد.
  هزینه تحصیل در مجارستان:

  رشته های فنی و مهندسی                       5000_7000 یورو در سال

  رشته پزشکی                                        14000_16000 یورو در سال

  رشته دندانپزشکی                                 12000_13000 یورو در سال

  رشته داروسازی                                     8000_9000 یورو در سال
  هزینه زندگی در مجارستان:

  هزینه زندگی در مجارستان برای دانشجویان ماهیانه در شهر بوداپست 600 تا 700 یورو می باشد که این مبلغ شامل هزینه اجاره مسکن و یا خوابگاه و خوراک و مسکن است. البته این هزینه در شهرهای دیگر مجارستان به جز بوداپست پایین تر نیز خواهد بود. دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت نیز خواهند داشت که این زمان در مقطع کارشناسی 10 ساعت، در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت و در مقطع دکترا 30 ساعت در هفته خواهد بود.

  دانشگاههای مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در مجارستان:

  دانشگاه پزشکی سملوایز

  دانشگاه پزشکی سگد

  دانشگاه پزشکی پچ

  دانشگاه پزشکی دبرسن

   

   
  تحصیل پزشکی در روسیه

  تحصیل پزشکی در روسیه که امروزه مورد توجه بسیاری از دانشجویان آسیایی و اروپایی قرار گرفته است نیاز به بررسی بیشتری دارد و شاید بهتر است دانشجویان پیش از انتخاب تحصیل پزشکی در روسیه کمی بیشتر شرایط تحصیل پزشکی در روسیه را بررسی نمایند. یکی از دلایلی که انتخاب تحصیل پزشکی در روسیه به خصوص در سالهای اخیر افزایش بیشتی داشته است هزینه تحصیل در این کشور است. بهتر است پیش از باور این موضوع با دقت بیشتری انتخاب نمایید. در ابتدا مزایای تحصیل پزشکی در روسیه را بررسی می کنیم و سپس به بررسی معایب آن می پردازیم.

  مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

  1.تحصیل به زبان انگلیسی و روسی

  2.عدم محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی و سایر رشته های تحصیلی

  3.عدم نیاز به مدرک زبان

  4.هزینه پایین تحصیل در رشته های پیراپزشکی و سایر رشته های تحصیلی

  5.اجازه کار دانشجویی ضمن تحصیل

  مزایای تحصیل پزشکی در روسیه بسیار قابل توجه هستند اما لازم است به یادآوری برخی نکات بپردازیم. در تأیید دانشگاههای روسیه می توان گفت که تعداد محدودی از دانشگاههای روسیه به خصوص در رشته پزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت هستند که این دانشگاهها در شهرهای مسکو سن پترزبورگ هستند. هزینه زندگی در شهر مسکو و سن پترزبورگ نسبت به سایر شهرهای اروپایی بسیار بیشتر است به طور مثال هزینه زندگی در شهر مسکو ماهیانه در حدود 1000 تا 1200 دلار است که این مبلغ برای یک دانشجو بسیار زیاد است.

  نکته دیگر ارزش ویزای کشور روسیه است. همانطور که می دانید کشور روسیه جزء کشورهای حوزه شینگن نیست شما و ویزای تحصیلی کشور روسیه امکان سفر به کشورهایی همچون سوئیس و آلمان و سایر کشورهای حوزه شینگن را نخواهید داشت و برای سفر به این کشورها می بایست پروسه اخذ ویزای شینگن را طی کنید. پس از پایان تحصیل نیز حتی برای اخذ اقامت کشورهای دیگر می بایست پروسه بسیار دشوار کاریابی در اروپا را طی کنید.

  حال با مقایسه تحصیل پزشکی در مجارستان و تحصیل پزشکی در روسیه خواهید دید که این باور غلط که هزینه تحصیل در دانشگاههای مورد تأیید روسیه بسیار پایین است کمی اشتباه است و در مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و سایر کشورها شاید مزایای بیشتری در تحصیل پزشکی در اروپا و سایر کشورهای حوزه شینگن وجود داشته باشد. البته انتخاب این راه با شماست و شاید معیارهای دیگر برای انتخاب مدنظر شما باشد. توصیه می شود پیش از هر اقدامی با کارشناسان با تجربه در این زمینه مشورت کنید. شما می توانید جهت مشاوره رایگان با کارشناسان حقوقی با مؤسسات همکار موسسه حقوقی ملکپور تماس بگیرید.