دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مهاجرت به اسلواکی از طریق ویزای ازدواج • آیا امکان مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج وجود دارد؟ 
  آیا شرایط مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج را می دانید؟
   آیا امکان اخذ تابعیت از طریق ازدواج با اتباع کشور اسلواکی وجود دارد؟
   آیا می دانید مدارک و مستندات مورد نیاز جهت مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج چیست؟

  این مقاله که توسط وکلا و مشاورین حقوقی مؤسسه ملک پور برای شما عزیزان همیشه همراه سایت مؤسسه ملک پور به نگارش در آمده است، مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج را به عنوان یکی از راه های اخذ تابعیت و مهاجرت به کشور اسلواکی مورد بررسی قرار داده است.

  مطابق با قواعد پذیرفته شده در نظام حقوق بین الملل خصوصی، امکان اخذ تابعیت کشورها از طریق ازدواج با اتباع آن کشورها وجود دارد. نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران، مطابق با بند 6 ماده 976 قانون مدنی که در خصوص اخذ تابعیت ایران از طریق ازدواج اشعار می دارد: «هر زن تبعه خارجی كه با مرد ايرانی ازدواج نمايد»، اخذ تابعیت ایران را صرفاً از طریق ازدواج با یک مرد ایرانی مورد پذیرش قرار داده است.

   

  قوانین و مقررات داخلی برخی از کشورها مانند ایران، آثار حقوقی متفاوتی در خصوص ازدواج با زن یا مرد آن کشور پیش بینی نموده است، لیکن اکثر کشورها تفاوتی در خصوص ازدواج با اتباع آن کشورها در نظر نگرفته است و به محض ازدواج با اتباع آن کشورها (اعم از زن و مرد) اقدام به اعطای تابعیت می نماید.

  مطابق با قوانین برخی از کشورها، همچون قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، پس از ازدواج یک شخص خارجی، با یکی از اتباع ایران، تابعیت ایران به وی تحمیل می گردد. برخلاف این رویه، در برخی از کشورها اخذ تابعیت پس از ازدواج با اتباع آن کشور، اختیاری می باشد.

  علی هذا اخذ تابعیت و مهاجرت به کشورهای مختلف از طریق ازدواج، در قوانین داخلی اکثر کشورها مورد پذیرش قرار گرفته است.

  مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج، یکی از طرق هفت گانه ی مهاجرت به اسلواکی محسوب می شود که قواعد، ضوابط و شرایط مربوط به آن در قوانین و مقررات کشور اسلواکی مورد پیش بینی قرار گرفته است.

  مطابق با قوانین اسلواکی، ازدواج یک رابطه ی بین یک مرد و یک زن است که در اداره ثبت مربوطه و یا در یک مراسم مذهبی در یک کلیسا در حضور شهود انجام می شود و هر یک از زن و مرد باید با میل و علاقه و با رضایت آزادانه و بدون هیچ اجباری به عقد یکدیگر در آیند. مراسم عروسی مذهبی در کلیسا با حضور کشیش انجام می گیرد.

  به هنگام ازدواج تبعه ی خارجی با تبعه ی اسلواکی، اگر تبعه ی خارجی نمی تواند به زبان اسلواکیایی صحبت کند، حضور یک مترجم رسمی هنگام ثبت واقعه ی ازدواج لازم و ضروری می باشد.

  شهروندان اسلواکی امکان ازدواج با اتباع کشورهای خارجی را به موجب قانون اساسی کشور اسلواکی و سایر قوانین این کشور را دارند که البته نحوه ی تنظیم ازدواج اتباع اسلواکی با اتباع سایر کشورها در قوانین مربوط به حقوق خانواده ی این کشور مقرر گردیده است.

  اسناد و مدارک لازم برای ازدواج در اسلواکی

  اتباع خارجی در صورتی که تصمیم به ازدواج با اتباع کشور اسلواکی را داشته باشند، مکلف با ارائه ی مدارک ذیل جهت ثبت ازدواج در این کشور می باشند.

  – گواهی تولد (شامل تاریخ و محل تولد – نام های پدر و مادر)

  – گذرنامه معتبر

  – اثبات اقامت قانونی در اسلواکی (ویزا، اجازه اقامت موقت و…)

  – اثبات وضعیت تجرّد و یا تأهل

  – گواهی مرگ همسر

  – حکم طلاق

  این اسناد می بایست پس از ترجمه ی رسمی، توسط سفارت اسلواکی و یا مترجم رسمی تأیید شده توسط وزارت دادگستری جمهوری اسلواکی به تأیید برسد تا دارای آثار حقوقی گردد.

  مدارکی که شهروند اسلواکی هنگام ازدواج می باست ارائه دهد عبارتند از:

  شناسنامه

  گواهی شهروندی

  اثبات آدرس- در صورتی که تبعه ی اسلواکی اقامت دائم در اسلواکی دارد.

  گواهی مرگ همسر مرحوم – اگر تبعه ی اسلواکی بیوه باشد.

  حکم طلاق

  شماره شناسایی شخصی (در هنگام تولد به شهروندان اسلواکی داده شده)

  با عنایت به اینکه اعطای تابعیت اسلواکی از طریق ازدواج به عنوان یکی از طرق قانونی مهاجرت به اسلواکی و بالتبع اروپا محسوب شده و نیازمند اطلاع و آگاهی کافی و وافی نسبت به قوانین مربوطه دارد، فلذا چنانچه سوال و یا ابهامی در خصوص مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج دارید، می توانید سوالات و ابهامات خود را با وکلا و مشاورین حقوقی موسسه ملک پور در میان بگذارید. موسسه حقوقی ملک پور با بهره گیری از برترین و زبده ترین وکلا و ضمن بهره گیری از تجارب و دانش دکتر امیرمحمد ملک پور، مطوئن ترین موسسه در خصوص ارائه مشاوره حقوقی تخصصی در مورد مهاجرت به اسلواکی از طریق ازدواج می باشد.