دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مهاجرت به سوئیس • کشور سوئیس یکی از پر متقاضی ترین کشورهای دنیا برای امر مهاجرت می باشد،به همین دلیل معمولا برای مهاجرت به سوئیس سوالات زیادی مطرح می باشد ،از جمله راه های مهاجرت به سوئیس،طرق اخذ تابعیت و اقامت کشور سوئیس،تحصیل در کشور سوئیس و… در این مقاله سعی شده به تمامی سوالات شما دوستان عزیز پاسخ داده شود.برای اطلاعات تکمیلی میتوانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور درتماس بگیرید.

  کشور سوئیس

  کشور سوئیس به زیبایی کوه ها و طبیعتش و اقلیم مدیترانه ای آن معروف است.کشور سوئیس تقریبا با ثبات ترین اقتصاد دنیا را دارا میباشد و فرانک سوئیس با پایین ترین نرخ نوسان جزو قدرتمندترین واحد های پولی دنیا میباشد.

  کشور سوئیس یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای دنیا میباشد هر چند اخیرا به دلیل مسائل امنیتی  محدودیت هایی برای ورود به این کشور وضع شده است.تبعه های خارجی که در این کشور اقامت دائم دارند و کسانی که اجازه موقت کار در این کشور دارند حدود 22 % جمعیت این کشور را تشکیل میدهند.

  کشور سوئیس از دین خاصی به طور رسمی حمایت نمیکند.مسیحیت دینی است که اکثر مردم این کشور به آن گرویده اند

  41.8 %مردم کاتولیک 35.3 % پروتستان 1.8 % ارتدکس هستند.4.3 % جمعیت این کشور نیز مسلمان هستند.در آخرین تحقیقات مشخص شده است 27 % مردم این کشور آتیست شده اند

  کشور سوئیس دارای 4 زبان اصلی می باشد که به ترتیب اهمیت عبارتند از:1.آلمانی 2.فرانسوی 3.ایتالیایی 4.لاتین

  کشور سوئیس ثروتمند ترین کشور دنیا می باشد با درآمد سرانه 28000 پوند در سال است و یکی از کشورهایی است که هزینه های زندگی فوق العاده در آن بالا است به طور میانگین هزینه زندگی ماهیانه در کشور سوئیس 15 میلیون در ماه می باشد. که این میتواند یک نکته منفی برای کسانی باشد که بخواهند در این کشور ساکن شوند و در آنجا زندگی کنند.سطح درآمد مردم سوئیس متناسب باهزینه های این کشور میباشد.اما در ابتدای اقامت  پرداخت این هزینه ها سخت میباشد. کشور سوئیس بیست و پنجمین کشوری است که به حوزه شنگن پیوسته است.همان طور که میدانید رفت و آمد در کشورهای حوزه شنگن آزاد میباشد.

  انواع ویزا

  ویزا نوع C :این نوع ویزا یک ویزای کوتاه مدت است که تا 3 ماه فرد میتواند درکشور سوئیس حضور داشته باشند.این نوع ویزا به طورمعمول برای دید و بازدید اقوام ، دوستان یا شرکت در مسابقات ورزشی و یا رویدادهای فرهنگی اختصاص می یابد.ر بعضی از مواقع ویزا های تحصیلی ممکن است از نوع C باشد که البته این ویزا ریسک بالایی برای تحصیل دارد چون امکان عدم تمدید آن وجود دارد. به این نوع ویزا معمولا اجازه ورود منطقه شنگن هم گفته میشود.

  باید درنظر داشت کسانی که برای امر استخدام در سوئیس میخواهند اقدام کنند علاوه بر ویزا باید اجازه کار هم از مقامات صلاحیتدار داشته باشند

  ویزا نوع D : این نوع ویزا یک نوع ویزای بلند مدت است برای کسانی که میخواهند بیش از سه ماه در کشور سوئیس حضور داشته باشند .برای گرفتن ویزا تایپ D حتما باید پروسه ی آن طی شود و اجازه آن از طرف مقامات رسمی و صلاحیتدار کشور سوئیس صادر شود.این نوع ویزا برای کسانی است که عموما قصد ادامه تحصیل ، کارکردن یا پیوستن  به خانواده خود و یادوره درمان طولانی مدت صادر میشود.

  پروسه ویزا

  زمانی که نماینده سفارت فرم ویزای تکمیل شده را به بخش ارزیابی تحویل میدهد پروسه و تصمیم گیری درباره ویزا طبق قانون ظرف 15 روز انجام میشود. فرم ویزا زمانی قابل ارزیابی است که نماینده پاسپورت متقاضی ، عکس و مدارک شناسایی و فرم به وسیله اثر انگشت پر شده باشد و پول  آن هم پرداخت شده باشد . در شرایطی معین ممکن است پروسه ویزا بین 30 تا60روز طول بکشد

  پروسه ویزا نوع  D در بخش قضایی قرار خواهد گرفت .شرایط الزامات ویزای نوع D  باید قبلا توسط افسر ویزا مورد بررسی قرار گرفته باشد . مدت زمانی که پروسه کاری این ویزا انجام میشود بسته به شخصی که درخواست ویزا داده و هدفی که برای آن درخواست ویزاشده و ایالتی که برای آن درخواست ویزا شده ست متفاوت است.هزینه فرم ویزا 60 یورو میباشد.

   

  مدت زمان اعتبار ویزاهای مختلف

  ویزای دانشجویی برای تمام مدت تحصیل به طور معمول معتبر است.ویزای بازدید کننده (توریستی) معمولا  3برای ماه معتبر است .ویزای حمل و نقل و ترانزیت هوایی معمولا بین 24  تا 48 ساعت است که پس از ورود به خاک سوئیس از آن خارج شوند.

  ویزای کار کشور سوئیس

  برای گرفتن ویزای کار کشور سوئیس شرایط متفاوتی برای کسانی که تبعه اتحادیه اروپا +ایسلند+نروژ+لیختن اشتاین هستند و کسانی که تبعه کشورهای دیگر هستند متفاوت است . با این وجود گرفتن ویزای سوئیس هر روز سخت تر خواهد شد.در سال2015 با توجه به وضعیت امنیتی اروپا و احساست مردم این کشور به کاهش امر مهاجرت به سوئیس ، دولتمردان سوئیس تعداد فرصت های شغلی و اجازه کارهایی که برای تبعه های کشور های دیگر صادر می شد کاهش دادند ، سهمیه کشور های دیگر در بخش اجازه کار کوتاه مدت (L term) و اجازه کار بلند مدت (B term) هر کدام هزار عدد کاهش یافت که این کاهش برای ویزای کوتاه مدت کاری تبعه های کشورهای اروپایی نیز رخ داد .

  به نظر می رسد که مقامات در نظر داشته باشند که نظارت آن لاین را بر کسانی که در کشور سوئیس اقامت کاری دارند و کار می کنند افزایش دهد ، این بدان معنا خواهد بود که هر کارمند خارجی می بایست یک فایل جداگانه در سایت اداره مهاجرت دارا باشد .

  مقامات اداره مهاجرت همچنین شرایط اولیه گرفتن ویزای کار را سخت از پیش کرده اند از جمله حد اقل حقوق لازم و شرایط تمدید اجازه کار بسیار سخت تر شده است این شرایط باعث شده است تا گرفتن ویزای کار در کشور سوئیس محدود تر از قبل شود با تمامی این اوصاف همچنان ویزای کار سوئیس برای کسانی که شرایط پیش فرض را دارند صادر می شود

  در واقع سوئیس یکی از کشور هایی است که بالاترین نرخ مهاجرت به آن در اروپا ثبت شده است تقریبا دو برابر کشور آلمان ، به طوری که 20 در صد جمعیت فعلی کشور سوئیس را خارجی ها تشکیل داده اند .

  چه کسانی می تواند ویزای کار را دریافت کنند

  تبعه کشور های اروپایی می توانند به طور رایگان به کشور سوئیس وارد شوند اما باید برای گرفتن اجازه کار خود را به اداره کار کشور سوئیس معرفی کنند تبعه کشور های دیگر با اجازه اقامت دائم مخصوصی را برای گرفتن ویزای کار سوئیس دریافت کنند . اینکه شما بتوانید اجازه اقامت و اجازه کار را در کشور سوئیس دریافت کنید یا خیر بسته به پارامتر های متفاوتی دارد،از جمله سهمیه باقی مانده برای استخدام تبعه های خارجی، تجربه کاری افراد ، سطح دانش آکادمیک افراد و اینکه هیچ تبعه اروپایی برای این شغل درخواست نداده باشد. شما باید  اجازه مقامات رسمی  مهاجرت  را برای کار داشته باشید ودر زمانی که از کشور مبدا اقدام میکنید شما نمی توانید به عنوان ویزای توریستی یا تجاری وارد کشور سوئیس شوید و کار پیدا کنید و نوع ویزای خود را تغییر دهید.اگر شما میخواهید درکشور سوئیس کار کنید باید ابتدا خاک کشور سوئیس را ترک کرده و از کشور مبدا در خواست اجازه کار را از سفارت سوئیس درخواست نمایید.

  استثنا این قانون برای دانشجویانی است که در خاک این کشور تحصیل میکنند و نزدیکان کسانی که اجازه اقامت را دارا باشند میباشد.

  کسب ویزا از طریق ویزای کارآفرینی

  کسانی معمولا میتوانند در کشور سوئیس برای خود کسب وکار راه اندازی کنند که اقامت دائم این کشور را دارا  باشند این بدان معناست که شما حداقل باید 5 سال در این کشور و در بعضی از موارد 10 سال زندگی کرده باشید.استثنای این قانون برای کسانی است که از طریق ازدواج تابعیت سوئیس را کسب کرده باشند ویا کسانی که بتوانند ثابت کنند کسب وکار ان ها باعث ایجاد شغل در کشور سوئیس میشود و باعث بهبود المان های اقتصادی این کشور نیز می شود

  کسب تابعیت از طریق روابط خانوادگی

  در حال حاضر در کشور سوئیس صرف به دنیا آمدن فرزندی برای گرفتن پاسپورت سوئیس کافی نیست،تنها داشتن یکی از شرایط زیر باعث به دست آوردن پاسپورت سوئیس خواهد شد

  1.در صورتی که فرزندی ناشی از یک ازدواج به وجود بیاید که یکی از والدین تبعه سوئیس باشند

  2.فرزندی که از یک مادر مجرد سوئیسی به دنیا می آید

  3.فرزندی که از یک پدر مجرد سوئیسی به وجود آید و نسب فرزند تا قبل از22 سالگی او اثبات شود

  شما میتوانید تابعیت کشور سوئیس رااز طریق تولد یا ازدواج یا اینکه یکی از والدین شما تبعه کشور سوئیس باشند کسب کنید.سریع ترین راه کسب تابعیت کشور سوئیس ازدواج است اگر شما سه سال با یک تبعه کشور سوئیس ازدواج کرده اید و به طور کلی هم در مجموع 5 سال در کشورسوئیس اقامت داشته اید میتوانید درخواست تابعیت را بدهید.در بعضی از موارد ممکن است حتی اگر فرد خارج از مرزهای سوئیس قرار داشته باشد هم بتواند تابعیت را اخذ کند البته در صورتی که ارتباط قوی خود را با کشور سوئیس اثبات کند و با فردی سوئیسی هم ازدواج کرده باشد. شما نمیتوانید بر اساس یک رابطه نامزدی خود با یک تبعه سوئیس در خواست تابعیت سوئیس را بدهید تنها در صورتی میتوانید که با تبعه سوئیس فقط ازدواج کرده باشید.

  فرزندان زیر22 سال که یکی از والدین آنها تبعه کشور سوئیس است میتوانند درخواست تابعیت بدهند مشروط بر این که5 سال در کشور سوئیس هم زندگی کرده باشند.

   

   

  خرید ملک  در سوییس

  شما نیاز به اجازه خاصی برای خرید ملک برای سکونت در آن و یا ساختن خانه در زمینی که در آن زندگی میکنید  نخواهید داشت اگر شرایط زیر را دارا باشید:

  1.شما اجازه اقامت  معتبر دارا باشید،عمدتا برای ملیت های غیر ازوپایی نوع ویزای B مورد نیاز میباشد.

  2.شما درآن خانه ای که برای اقامت تهیه میبینید به طور واقعی زندگی کنید.

  3.اگر بر روی زمینی که خریداری کرده اید میخواهید ملکی بسازید میبایست طی یک سال از خرید خانه این امر را انجام دهید.

  در باب خریداری  املاک زیر شما نیاز به کسب اجازه از مقامات صلاحیتدار خواهید داشت.

  1.خرید آپارتمان برای گذراندن تعطیلات

  2.خرید خانه دوم

  باید به این نکته توجه داشت مالکیت املاک و مستغلات در کشور سوئیس تضمین کننده هیچ حقی برا اخذ اقامت در این کشور نمیباشد.

   

  با توجه به شرایطی که بیان شد به نظر نمیرسد جز در موارد خاص در حال حاضر امکان مهاجرت به کشور سوئیس وجود داشته باشد.برای کسب اطلاعات تکمیلی و پیدا کردن راهی جایگزین با مشاوران مجرب ما در موسسه حقوقی ملک پور در تماس باشید.

   

   

  مزدک سرتیپ زاده