دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مهاجرت تحصیلی به اتریش(از نحوه اخذ پذیرش تا ثبت نام در دانشگاه های اتریش)

 • منبع:malekpour.ir


  مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش چگونه است؟  شرایط این مهاجرت به چه صورتی است؟ آیا در خصوص رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های اتریش چیزی شنیده اید؟
  در این مقاله در خصوص تحصیل رایگان در دانشگاه های اتریش ، نحوه ی اخذ پذیرش و چگونگی ثبت نام و سایر مراحل مطالبی را به تفضیل  خدمت شما عزیزان عرض می کنیم. (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه دهنده مشاوره در امور حقوقی بین الملل)

  موسسه حقوقی مشاوره ای ملک پور امروزه یکی از معتبرترین موسسات  حقوقی در امور مهاجرتی است که با داشتن سالها تجربه، با مشاورین مجرب و متخصص، مهاجرت  به کشور اتریش را برای شما هموار خواهد نمود. البته مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی اتریش یکی از  انواع راه های اخذ اقامت موقت اتریش میباشد. شما میتوانید درخصوص تحصیل در اروپا و امور مهاجرتی در اتریش و سایر کشورهای برتر دنیا با وکلا و حقوق دانان ما تماس حاصل فرمایید .

  تحصیل در اتریش
  سیستم آموزشی اتریش ترکیبی از یک سنت طولانی در آموزش عالی با جدیدترین تکنولوژی های پژوهشی است.

  تحصیل در مدارس اتریش رایگان بوده و شما بابت تحصیل در مدارس اتریش هزینه ای نمی پردازید. البته چنانچه در مدارس خصوصی تحصیل کنید، بایستی هزینه ای حدود 4000-2000 یورو بپردازید. جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش درسن 17 سال تمام در مقطع دبستان تا دبیرستان شخص حتما بایستی یک ضامن در اتریش داشته باشد.

  تحصیل در اتریش در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس تقریبا رایگان بوده و البته نیاز به قبولی در دانشگاههای ایران و کنکور دارد. اخیراً بعضی از دانشگاه های اتریش مدرک دانشگاه آزاد را قبول ندارند؛ البته لازم به ذکر است که پذیرش در رشته های حقوق، فلسفه، علوم اجتماعی و برخی از رشته های دیگر با مدرک دانشگاه آزاد به سادگی میسر است. سفارت اتریش در تهران هم به شما که دانشجو هستید و در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس پذیرش گرفتید و هم به همراهان شما ، با نامه ی پذیرش دانشگاه ویزا می دهد.

  چنانچه در این خصوص سوالی دارید می توانید از مشاورین دفاتر موسسه ی مشاوره ای ملک پور سوال بفرمایید. مشاورین ما متخصصین در امر پذیرش تحصیلی بوده و بهترین مشاوره را در امر مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان خواهند داد.

  تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های اتریش اندکی پیچیدگی داشته و شما بایستی علاوه بر قبولی کنکور در بعضی رشته ها مثل رشته های فنی حتماً استاد راهنما یا همان سوپروایزر را از ایران پیدا کنید. در برخی رشته ها مثل رشته های انسانی به شما فرصت داده می شود که به اتریش بیاید و ظرف یکسال استاد خود را پیدا کنید. نکته ی دیگر این که  تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های اتریش همراه با دریافت حقوق است. مهم ترین دانشگاه های دولتی اتریش با شرایط تحصیل رایگان، دانشگاه مرکزی وین ،دانشگاه تکنیک وین و دانشگاه boku  می باشند. (موسسه حقوقی مشاوره ای ملک پور برترین ارائه دهنده ی مشاوره در امور حقوقی بین الملل)

  آشنایی و تسلط به زبان آلمانی تا پایان سطح B2/2 برای تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش ضروری است.  البته برای اخذ پذیرش نیازی به ارائه ی مدرک زبان آلمانی نیست .دانشگاه پس از ورود دانشجو به کشور و صدور کارت دانشجویی موقت، فرصتی 2 ساله به دانشجوی غیر رسمی جهت تکمیل دانش زبان آلمانی خود تا سطح مورد نظر دانشگاه مربوطه  را می دهد. لازم به ذکر است که درمقاطع فوق لیسانس و دکترای رشته‌های مشخصی می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد.که در این صورت ارائه ی مدرک زبان انگلیسی الزامی است.
  اولویت در اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش بویژه دانشگاه های دولتی با دانشجویان یا فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی بوده و مدرک اخذ شده از سایر دانشگاهها (آزاد، پیام نور و..) شانس کمتری جهت اخذ پذیرش از این داشگاهها را دارند. البته همانطور که در قبل هم ذکر شد، پذیرش در رشته های حقوق، فلسفه، علوم اجتماعی و برخی از رشته های دیگر با مدرک دانشگاه آزاد به سادگی میسر است. (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه دهنده مشاوره در امور حقوق بین الملل)

  دریافت پذیرش

  شخص متقاضی بایستی برای ادامه تحصیل در  همان رشته ای که در دانشگاه کشور خود  در آن تحصیل  نموده  و مدرک اخذ کرده یا مشغول به تحصیل است، درخواست پذیرش کند.

  برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های اتریش در هر رشته ای، داوطلب می بایست دانشجوی همان رشته در کشور خود بوده باشد. اخذ نامه ی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و نامه ی عدم منع ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان و ارائه ی گواهی صادره از دانشگاه و ریزنمرات مهر وموم شده در هر دو مورد ، جهت اخذ مجوز تحصیل در کشور اتریش الزامیست. دانشگاه های اتریش دیپلم دبیرستان را به تنهایی قبول ندارند و قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا دانشگاه آزاد) در رشته و مقطع مورد نظر لازمه ی درخواست پذیرش است. البته این نکته را باید اضافه کرد که دانشگاه دیپلم فنی را می پذیرد.

  برای پذیرش در برخی رشته ها مانند پزشکی، داروسازی، روانشناسی و اقتصاد، فرد ملزم به شرکت در امتحان ورودی که شامل امتحان کتبی و مصاحبه حضوری است، می باشد.

  (موسسه حقوقی مشاوره ای ملک پور برترین ارائه دهنده ی مشاوره در امور حقوقی بین الملل)

   

  فرصت درخواست پذیرش

  فرصت درخواست پذیرش از دانشگاه های اتریش برای ترم تابستانه تا آخر ژانویه یا اول فوریه و برای ترم زمستانه تا آخر آگوست یا اول سپتامبر می باشد. یعنی تا این زمان بایستی مدارک را مرکز مربوطه در دانشگاه دریافت کرده باشد.

  آنچه را که دانشجو پس از ورود به اتریش باید انجام دهد:

  معرفی کردن خود به شهرداری منطقه ؛ برگه امضا شده توسط شهرداری (Meldezettel ) یکی از مهمترین مدارک لازم در اتریش است. شخص تا ۳ روز پس از ورود به کشور یا جابجایی منزل بایستی آدرس محل سکونتش را به شهرداری یا Magistrat اعلام نماید.
  افتتاح حساب بانکی دانشجویی در یکی از شعب بانک های اتریش
  ثبت نام در دانشگاه
  که برای این منظورشخص متقاضی باید به همراه نامه پذیرش ، یک قطعه عکس و گذرنامه  بین ساعات ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ ظهر به   Sekreteriatدانشگاه مراجعه کند. همانطور که پیشتر هم گفته شد، دانشجویانی که مدرک زبان B2/2 یا بالاتر را نداشته باشند، به صورت غیر رسمی( Ausserordentlich ) ثبت نام می شوند و نیازی به پرداخت شهریه دانشگاه ندارند. اما در همان روز برگ ثبت نام کلاس زبان را بایستی به دانشگاه ارائه دهند.

  پس از ثبت نام در کلاس زبان،شخص  گواهی ثبت نام کلاس زبان, گواهی ثبت نام در دانشگاه, گواهی محل سکونت و مشخصات حساب بانکی خود را به اداره بیمه مرکزی ارائه کرده و درخواست بیمه دانشجویی می دهد. کارت بیمه چند هفته بعد از طریق پست به آدرس نوشته شده در گواهی محل سکونت فرستاده می شود.

  دانشجویان ایرانی با ویزای D که محدودیت خروج از اتریش و ورود به محدوده شنگن را دارند ، وارد اتریش می شوند. لذا بایستی برای گرفتن کارت اقامت یکساله (معتبردر تمام اروپای مشترک) اقدام کنند. جهت اخذ این کارت، گواهی بیمه ثبت نام دانشگاه, ثبت نام کلاس زبان برای دانشجویان غیر رسمی , برگ مربوط به محل سکونت (Meldezettel ) و برگه تایید موجودی در حساب بانکی به مبلغی که شهرداری (Magistrat  ) با توجه به شرایط هرشخص تعیین میکند، لازم می باشد.

  قوانین جدید  در رابطه با اشتغال به کار دانشجویان خارجی در اتریش( معتبر از ۱/۷/۲۰۱۱)

  دانشجویان مقطع فوق دیپلم و لیسانس: ۱۰ ساعت در هفته
  دانشجویان مقطع بالاتر: ۲۰ ساعت در هفته
  این قانون شامل دانشجویان غیررسمی هم میشود.
  هر متقاضی کار می تواند کما فی السابق، توسط یک کارفرما به اداره کار معرفی شده و اجازه اشتغال درخواست کند. اداره کار نیز موظف است تا بدون در نظر گرفتن وضعیت بازار کار، برای هر دانشجوی متقاضی مجوز صادر کند.
  مجوز کار می تواند برای تمام طول سال باشد.
  سطح درآمد نامحدود است.
  نکته: ویزای تحصیلی اتریش ویزای PBS است؛ یعنی امتیازی است .چنانچه امتیاز شخص به سطح لازم برسد شخص ویزا را اخذ می کند و نظر آفیسر ویزا ملاک عمل نیست. (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه دهنده مشاوره در امور حقوقی بین الملل)

  در مجموع این چنین می توان گفت که شرایط تحصیل در اتریش، هم به دلیل رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های اتریش و هم به خاطر بالا نبودن هزینه های زندگی در این کشور زیبا، بسیار مناسب است؛

  پس از اتمام دوره ی تحصیل در اتریش ، به شما یکسال فرصت داده می شود تا دنبال کار بگردید و در صورت پیدا کردن کارشرایط اقامت کاری که منجر به اقامت دائم اتریش میگردد ، فراهم می شود.

  شما می توانید در خصوص تحصیل در اروپا و امور مهاجرتی در اتریش و سایر کشورهای برتر دنیا با وکلا و حقوق دانان ما تماس حاصل فرمایید .با مشاورین مهاجرتی یا وکلای ما تماس بگیرید و سوالات خود را به صورت رایگان مطرح نمایید. موسسه ی مشاوره ای ملک پور با داشتن مشاورین مجرب و متخصص در امر مهاجرت همواره همراه شما هموطنان عزیز خواهد بود تا بهترین راه را برای مهاجرت خود به کشور مطلوبتان انتخاب نمایید