دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مهاجرت تحصیلی در سوئد

 • منبع:malekpour.ir


  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد .تحصیل در مقطع دکتری سوئد . دوره های زبان کشور سوئد . انواع ویزای دانشجویی .مدارک لازم سفارت برای ویزای دانشجویی . تمکن مالی . دانشگاه های برتر سوئد . هزینه های تحصیل و هزینه زندگی  . ترم های تحصیلی دانشگاه های کشور سوئد و سیستم آموزشی کشور سوئد یکی از برترین های اروپا و بین الملل  است و همواره در لیست برترین های جهان حضور دارند ، تحصیل در کشور سوئد یک افتخار است .مهاجرت  تحصیلی به کشور سوئد  در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و دوره های زبان محبوبیت زیادی در میان دانشجویان بین المللی دارد .زبان تحصیل درکشورسوئد ، انگلیسی میباشد و 90 درصد مردم به زبان انگلیسی صحبت می کند که یک امتیاز عالی برای دانشجو است .مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد می تواند یکی از بهترین راه های برای مهاجرت به این کشور است .مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد مانند دیگر کشورها شرایطی دارد که در این مقاله سعی بر توضیح آن را داریم . موسسه حقوقی ملک پور ؛برترین موسسه حقوقی داخل کشور افتخار این را دارد که شرایط لازم برای مهاجرت  تحصیلی در کشور سوئد و دیگر کشورهای اروپایی را برای شما عزیزان فراهم آورد .

   

  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد :

  دوره های کارشناسی ارشد در کشور سوئد یک و دو ساله است . تمامی رشته ها در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می شود .دانشجو در این مقطع اجازه کار دارد . لازم به ذکر است دانشجویانی که با مدرک لیسانس خواهان تحصیل در این مقطع هستند باید یک دوره مستر 1 تا یک سال ونیم را بگذرانند .

  تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه سوئد :

  دوره دکتری در این کشور معمولا 4 تا 5 سا می باشد . که دانشجو باید 160 واحد درسی پاس نماید که 80 واحد آن واحد درسی است و 80 واحد آن تحقیق وپژوهش می باشد . دانشگاه های سوئد به دانشجویان دکترا حقوق می دهند و تحصیل در این مقطع سابقه کاری محسوب می شود و دانشجو می تواند بعد از 4 سال با پرداخت مالیات اقامت این کشور را کسب کند .

   

  دوره های زبان در کشور سوئد :

  دوره های زبان انگلیسی به منظور آمادگی برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا ویا کار پس از اتمام دوره درکشور سوئد است.برای ورود به این دوره ها داشتن مدرک زبان الزامی می باشد . و این دورها معمولا 6 ماهه و 1 ساله میباشد و فقط در دوره های 1 ساله اجازه همراه است .

   

  انواع ویزای دانشجویی کشور سوئد :

  ویزای دانشجویی برای تحصیل در سوئد از طریق اقدام جهت ادامه تحصیل از نوع شنگن صادر می گردد و دونوع می باشد :

  _مربوط به دوره های زبان است که معمولا 6 ماهه صادر می شود و برای تمدید آن باید ادامه تحصیل بدهید و یا اینکه مشغول به کا شوید و نوع ویزا خود را به کاری تغییر دهید .

  _ ویزای مربوط به دوره های لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری که مدت این ویزا یکساله است .

   

   

   

   

   

  تمکن مالی برای دانشجو :

  اداره مهاجرت کشورسوئد اعلام کرد است که از ۳۱ ژانویه ۲۰۱۵ دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که برای تحصیل در سوئد برای پذیرش تحصیلی اقدام کنند باید ماهیانه معادل ۸۰۱۰ کرون در حساب بانکی خود داشته باشند. این مبلغ قبل از این تاریخ ۷۳۰۰ کرون برای هر ماه بوده است.

  دانشجویانی که به همراه خانواده خود اقدام به اخذ اقامت تحصیلی‌  کشور سوئد را می کنند می‌بایست ماهیانه ۳۵۰۰ کرون سوئد برای همسر و ماهیانه ۲۱۰۰ کرون سوئد به ازای هر فرزند سپرده بانکی داشته باشند. البته نکته مهم در اینجا این است تمکن مال برای سال تحصیلی برای شخص دانشجو 10 ماه است ولی برای خانواده همراه دانشجو 12 ماه می باشد . در اینجا به عنوان مثال میزان تمکن مالی را برای یک خانواده 3 نفره حساب می کنیم :

  ۸۰۱۰ کرون شخص دانشجو × ۱۰ماه : ۸۰۱۰۰

  ۳۵۰۰ کرون برای همسردانشجو × ۱۲ماه : ۴۲۰۰۰

  ۲۱۰۰ کرون یک فرزند × ۱۲ ماه : ۲۵۲۰۰

  بنابراین مبلغ تمکن مالی برای خانواده 3 نفره ۱۴۷۳۰۰ کرون است .

  لازم به ذکر است  اگردانشجو لیسانس اقدام می‌کند ۳ سال تحصیلی‌ ، برای فوق لیسانس ۲ ساله به میزان ۲ سال تحصیلی‌ ، فوق لیسانس یک ساله یک سال تحصیلی‌  باید مقدار تمکن مالی در حساب بانکی قرار بگیرد .

   

   

   

  مدارک مورد نیاز برای در خواست اقامت دانشجویی در کشور سوئد :

  فرم در خواست اقامت دانشجویی(فرم شماره 105031)باید کامل وبه زبان انگلیسی و یا سوئد ی پر شود .جوابهای خود را با ماشین تحریر تایپ کرده ویا با حروف خوانا بنویسید . مدارک زیر را باید به سفارت سوئد تحویل دهید:

  _ پذیرش دانشگاه در صورت نبودن اصل پذیرش ،مدرک مربوط می تواند کپی باشد .

  _ گواهی حساب بانکی بنام شخص متقاضی برای نشان دادان تمکن مالی

  _ یک قطعه عکس جدید که رتوش نشده باشد .

  _ پاسپورت معتبر و کپی 7 صفحه اول و صفحات حاوی مهر و ویزا . پاسپورت باید حداقل به مدت 1 سال اعتبار داشته باشد .

  _گواهی بیمه ، اکر زمان تحصیل یک سال و یا کمتر از یک سال باشد ، باید برابر با دوره مربوط بیمه دانشجویی داشته باشذ و کپی آن را به سفارت ارائه دهد .

   

  در صورت داشتن همراه:

  _برای همراه بایذ فرم مخصوص تکمیل گردد .

  _هزینه درخواست همراه

  _ اصل عقد نامه و شانسنامه شخص متقاضی و همراهان و ترجمه رسمی آنها

  _تمکن مالی برای همراهان که توسط نامه بانکی تایید شده باشد .

  _ کپی گواهی بیمه به میزان شخص اصلی برای همراهان

   

  دانشگاه های برتر سوئد :

  هشت دانشگاه در کشور سوئد در رده بندی QS  جز بهترینها هستند که به شرح زیر می باشد :

  دانشگاه لوند : دانشگاه لوند در سال 1666 تاسيس شد. اين دانشگاه در حال حاضر38000 دانشجو دارد. اين دانشگاه يكي از بهترين دانشگاه هاي کشور سوئد مي باشد ودر شهر لوند كه در جنوب سوئد قرار دارد. دانشگاه لوند 300 واحد مطالعاتي، 50 دوره ي كارشناسي ارشد و زمينه هاي تحقيقاتي دكترا را به زبان انگليسي برگزار مي كند.

   

  دانشگاه اوپسلا : اين دانشگاه در شهر اوپسالا در نزدیکی استکهلم پایتخت کشور سوئد واقع شده است. دانشگاه اوپسالا در سال 1477 تاسیس شده است وهم اکنون 20000 دانشجو دارد.این دانشگاه، برترین دانشگاه سوئد و از دانشگاه هاي برتر جهان در رشته هاي علوم پايه مي باشد. دانشگاه اوپسالا 4000 هيئت علمي و 2000 دانشجودر مقطع دکترا دارد.

   

  دانشگاه KTH : دانشگاه KTH به عنوان اولین پلی تکنیک سوئد در سال 1827 در شهر استکهلم تاسئیسشده است و در حال حاضربا داشتن حدود 13500 دانشجو یکی از معتبرترین دانشگاههای اتحادیه اروپا به خصوص در زمینه رشته های فنی می باشد . دانشگاه KTH دارای بیشترین تعداد دانشجویان خارجی درمیان دانشگاههای کشور سوئد است .

   

  دانشگاه استکهلم : دانشگاه استکهلم واقع در پایتخت کشور سوئد از بزرگترین دانشگاههای سوئد در سال 1878 تاسئیس شده است .این دانشگاه 27500 دانشجو دارد که 1800 نفر آنها در مقطع دکترامشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه دارای چهار دانشکده علوم انسانی،علوم پایه،حقوق و علوم اجتماعی و 80 دپارتمان می باشد . این دانشگاه در رشته شیمی بسیار معتبر می باشد چنانچه چهار نفر ازپژوهشگران این دانشگاهدر رشته شیمی افتخاردریافت جایزه نوبلرا داشته اند.

   

  دانشگاه چالمرز: دانشگاه صنعتی چالمرز در شهر گوتنبرگ قراردارد. اين دانشگاه با داشتن 17 دپارتمان و ارائه حدود 50 رشته در مقطع فوق لیسانس در زمينه های علوم طبيعي، تكنولوژي و معماري دارد. چالمرز با كمپاني هاي معتبر کشورسوئد مانندSKF-Volvo و Ericsson همكاري دارد . دانشگاه چالمرز در سال 1829 توسط ویلیام چالمرز تاسيس شد و امروزه يكي از بهترين دانشگاه هاي صنعتي در اروپا و منطقه اسکاندیناوی  می باشد.

   

  دانشگاه گوتنبرگ : اين دانشگاه در شهر گوتنبرگ قرار دارد. دانشگاه گوتنبرگ حدود 50000 دانشجواز دارد. دانشگاه گوتنبرگ با داشتن 8 هيئت علمي و 60 دپارتمان يكي از گسترده ترين دانشگاه ها از لحاظ رشته و فرصت هاي آموزش است.يكي از شاخصه های اين دانشگاه داشتن رابطه تنگاتنگ بين تحقيق و آموزش است.

   

  دانشگاه اومئو: یک دانشگاه دولتی در شهر اومئوکشور سوئد است.این دانشگاه در سال ۱۹۶۵ تاسیس شده و در حال حاضر۳۴٬۲۰۰ دانشجو می‌باشد.و دارای چها ر دانشکده شامل  دانشکده هنر، دانشکده پزشکی ، دانشکده علم و تکنولوژی ، دانشکده علوم اجتماعی

   

  دانشگاه لینشوپینگ :  یک دانشگاه دولتی است که در شهر لينكشاپينگز کشور سوئد قرار دارد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های سوئد بشمار می رود. دانشکده هنر و علوم ، دانشکده علوم سلامت و بیمارستان دانشگاه لینشوپینگ ، موسسه لینشوپینگ فناوری ، دانشکده علوم تربیتی

   

   

  زبان تحصیل در کشور سوئد :

  به طور کلی برای تحصیل در کشور سوئد باید شخص متقاضی آیلتس 6.5 را داشته باشد . درکشور سوئد زبان تحصیل در دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی است . تقریبا سوئدی ها به راحتی با شما انگلیسی حرف می زنند. اما اگر بخواهید دراین کشور در هنگام تحصیل کار کنید تقریبا باید سوئدی بدانید. سوئدی یک زبان Germanic محسوب می شود  ، بسیاری از کلمات آن برای کسانی که انگلیسی می دانند آشنا به نظر می رسد .

   

  هزینه تحصیل در کشور سوئد :

  تحصیل در کشور سوئد تا سال 2011 رایگان بود . اما بنا بر تصمیم دولت سوئد از سال 2011 دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت شهریه شدند .این هزینه ها مربوط به دوره زبان ، مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد .مقطع دکترا رایگان است و مدت زمان تحصیل در این مقطع سابقه کاری محسوب می شود ودانشجومقطع دکترا می تواند  بعد ازدریافت 4 سال حقوق و پرداخت مالیات اقامت کشور سوئد رااخذ نماید.

  _هزینه های تحصیل برای دوره های زبان کشور سوئد حدودا 41000 تا 50000 کرون سوئد است .

  _هزینه های تحصیل برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدودا 70000 کرون تا 200000 کرون سوئد متغییر است .

   

  ترم های تحصیلی دانشگاه های سوئد :

  دانشگاه های سوئد در دو ترم پاییز و ترم بهار دانشجو می پذیرند .اما معمولا تعداد رشته ها در ترم بهار محدود تر می باشد .

   

  هزینه زندگی در کشور سوئد :

  هزینه های زندگی دانشجویی در کشور سوئد حدودا3500 کرون است که این هزینه ها بستگی به نوع زندگی و شهر محل اقامت دارد . به طور کلی هزینه های زندگی در استکهلم پایتخت سوئد و شهرهای بزرگ این کشور کمی بیشتر از سایر شهرها است .

   

   

   

   

  در نهایت می توان گفت مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد به دلیل تدریس به زبان انگلیسی ، هزینه های مناسب تحصیل وهزینه های زندگی مناسب و اینکه سوئد جز کشورهای عضو شنگن می باشد ، می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای مهاجرت از طریق تحصیل باشد .موسسه حقوقی ملک پور با کادری مجرب و سابقه ای درخشان در امر مهاجرت شما را به هدف مورد نظر در امرمهاجرت می رساند . شما می توانید با تماس با دفاتر همکار موسسه حقوقی ملک پور از مشاوره وکلای مجرب این موسسات بهره بگیرید و بهترین تصمیم را برای مهاجرت داشته باشید . موسسه حقوقی ملک پور در تما می مراحل همراه شما عزیزان است .

  زهره غلامی

  منابع :

  www.sweden.se

  www.topuniversities.com

  www.wikipedia.org