دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • نحوه اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه fund

 • امروزه دانشجویان و اشخاص کثیری وجود دارند که قصد گرفتن بورسیه تحصیلی در سرتاسر جهان من جمله اروپا را در ذهن دارند و با سوالات متداولی در زمینه نحوه اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه fund مواجه می شوند که مشاورین و وکلای موسسه حقوقی ملک پور میتوانند شما در راستای اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه fund همراهی نمایند و مشاوره حقوقی جامع و کاملی خدمتتان ارائه دهند ، در این مقاله سعی می نماییم به تکیه بر قوانین حقوق بیم الملل خصوصی به سوالات شما عزیزان در راستای نحوه اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه فاند (fund) پاسخ دهیم.

  سوالاتی نظیر : شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه فاند (fund)چیست؟

  چگونه میتوان بورسیه تحصیلی و یا تحصیل به همراه فاند( fund)را اخذ کرد ؟

  بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه فاند (fund)شامل چه کسانی می گردد؟

  برای اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه فاند (fund)متقاضی اخذ بورسیه چه شرایط را باید دارا باشد تا با درخواست دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه فاند(fund)وی موافقت گردد؟

  جهت اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه فاند چه افرادی در اولویت هستند؟

  هرسال هزاران نفر از از بورس های تحصیلی و فرصت های مالی موجود در سراسر جهان استفاده میکنند،بورس های تحصیلی بین المللی ،کمک هزینه های تحصیلی و وام های دانشجویی به ویژه برای دانشجویان بین المللی سراسر جهان از جمله استرالیا ،آسیا ،آمریکا و اروپا تعلق میگیرید.

  این کمک هزینه های تحصیلی مختص به رشته های خاص نمیباشد بلکه تقریبا عمومیت دارند، با توجه به این برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان بین المللی بورس های تحصیلی خاصی در نظر گرفته شده است. به طور کلی موسسه حقوقی ملک پور سعی دارد در این مقاله شرایط و نحوه اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل به همراه Fund را در کشورهایی چون آلمان، امریکا، اتریش، ایتالیا، کانادا، سوئیس، مالتا و مالزی به طور مختصر و مفید شرح دهد. آنچه برای متقاضیان تحصیل در کشورهای درجه یک و اروپا در مرحله نخست دارای اهمیت فراوانی می باشد تامین مالی است، اما به طور کلی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی به دو قسمت تقسیم میشود.

      شروط اصلی
      شروط فرعی

  یکی از شروط اصلی سن مناسب و ایده آل میباشد برای مثال شخص نباید گپ تحصیلی داشته باشد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس سن ایده آل برای بورس شدن ۲۴ سال و برای مقطع دکترا حدودا ۳۰سال میباشد، از شرایط اصلی دیگر مدرک تحصیلی معتبر است؛ بدین معنا که شخص مدرک خود را از دانشگاه های دولتی و دارای رنک و اعتبار بالا اخذ نماید که احتمال بورس شدن را بالا میبرد.  داشتن معدل خوب و مناسب و همینطور در پایان داشتن مدرک زبان معتبر و مسلط بودن به زبان آن کشور و یا زبان انگلیسی است که از شرایط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی میباشد.

  و اما شروط فرعی که میتواند راه را برای کسب بورسیه تحصیلی آسان تر نماید عبارتند از : داشتن مقاله های گوناگون بین المللی ISI و پروپوزال ایده آل و مناسب و در آخر اگر اختراعی نیز به ثبت رسانده باشد میتواند امتیاز مثبت تلقی گردد. این گونه دانشجویان با شرایط فوق به عنوان دانشجوی مستعد دریافت بورسیه تحصیلی محسوب می شوند، گاهی بورس فقط شامل بورس تحصیلی میباشد مانند بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا که فقط شامل هزینه های تحصیلی میباشد و آن را پرداخت مینماید و گاهی علاوه بر پرداخت هزینه های، تحصیلی هزینه های زندگی را نیز شامل میشود و آنها را نیز پراخت میکنند که بیشتر برای مقاطع دکترا اتفاق می افتد. در ابتدای امر سعی میکنیم بورسیه تحصیلی در اروپا را مفصل توضیح دهیم و در انتها بورسیه تحصیلی آمریکا و کانادا و همین طور مالزی را شرح می دهیم .

  تحصیل در دانشگاه های اروپا به دلیل وجود رشته های متنوع و امکانات تحصیلی ایده آل، اما با دشواری هایی نیز همراه است که ذهن متقاضیان را تا حدودی درگیر کرده است و آن مسایل مالی است که شاید اشخاص در اتخاذ تصمیم دچار تردید شوند، اما دانشجویان می توانند در حین تحصیل مشغول به کار شوند و علاوه بر کار دانشجویی می توانند حقوق ثابتی برای تامین مخارج زندگی خود داشته باشند و آن نیز همان دریافت بورسیه تحصیلی می باشد، در واقع بورسیه تحصیلی همان کمک هزینه ای ایست که دانشگاه ها و مراکز علمی یا موسسات خیریه به دانشجویان با استعداد تعلق می گیرد، این بورسیه ‌ها در واقع بیشتر برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی ( فوق لیسانس و دکترا ) در نظر گرفته می‌شود. باید این مسئله را در نظر گرفت که در عصر حاضر یکی از راه‌های تامین نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته که معمولاً با کاهش جمعیت روبرو شده اند، اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی می باشد.

  چگونگی به دست آوردن بورسیه تحصیلی در اروپا برای دانشجویان خارجی

  امروزه در اروپا چندین موسسه معتبر وجود دارد که اکثز فعالیت این موسسات در راستای حمایت مالی از دانشجویان خارجی و بیگانه می باشد ،که این موسسات در واقع یا وابسته به یک حزب و یا یک گروه خاص میباشند ، از جمله شرایطی که منجر به اخذ بورسیه تحصیلی در کشورهای اروپایی می گردد، میتوان به نمرات و معدل خوب در مقطع کارشناسی، پایان تحصیلات درموعد زمانی مقرر و همچنین شرکت در سمینارها و همایش هایی که از سوی موسسه مورد نظر برگزار میشود، اشاره نمود. علاوه بر این، نامه پذیرش از استاد راهنما، بخصوص برای دانشجویان مقطع دکترا الزامی است .

  در بین کشورهای اروپایی کشورهایی چون آلمان، اتریش، فرانسه، نروژ و فنلاند علاوه بر اینکه دارای نظام آموزشی رایگان هستند؛ امکان دریافت بورسیه تحصیلی را نیز برای دانشجویان فراهم می نمایند. در حال حاضر کشور آلمان به جهت سطح بسیار بالای دانشگاههای این کشور و امکانات آموزشی و رفاهی، اشخاص بسیاری مایل به اخذ بورسیه تحصیلی آلمان می باشند.

  شرایط اصلی بورس در کشور آلمان

  از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان همانند سایر کشورهای اروپایی، می‌توان به نمرات و معدل خوب در مقطع کارشناسی اشاره نمود. همانطور که می دانید کشور آلمان و یا هر کشور دیگری با توجه به اینکه فردی از لحاظ تحصیلی در نمره ی A هست این امکان را ایجاد کرده است که بتوانند از طریق بورس تحصیلی وارد کشور شوند و از امکانات آن کشور بهره مند شوند و شرط دیگر در پذیرش بورسیه تحصیلی در کشور آلمان پایان نمودن تحصیل در موعد زمانی مقرر می باشد. برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا دانشجویان باید ابتدا سوپروایزر مورد نظر را از طریق لینک ها و سایت های دانشگاهی پیدا نموده و بعد از مصاحبه با استاد راهنما در مورد اعطای بورسیه تحصیلی اقدام نمایند.

  مدارک لازم جهت دریافت پذیرش از دانشگاههای آلمان در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت زیر است. البته ممکن است برخی دانشگاه ها برای صدور پذیرش، مدرک دیگری را از دانشجو درخواست نمایند :

  ۱- ترجمه مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی (حسب مورد)
  ۲- ریز نمرات دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی (حسب مورد)
  ۳- کپی صفحه اول پاسپورت با اعتبار بیش از ۶ماه
  ۴- شش قطعه عکس ۶*۴
  ۵- مدرک زبان آلمانی (در صورت وجود)
  ۶- مدرک زبان انگلیسی (در صورت وجود)
  ۷- رزومه کامل
  ۸- دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی (حسب مورد)
  ۹-پروپوزال (حسب مورد)
  ۱۰- بیانیه هدف (SOP: Statement of Purpose)

  البته باید این نکته را درنظر داشت که با توجه به افزایش تعداد متقاضیان بورسیه تحصیلی در کشور آلمان در حال حاضر شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی به مراتب نسبت به سالهای گذشته سخت تر شده است .

  حال در بین کشورهای مورد نظر اتریش می تواند گزینه مناسبی باشد چراکه با توجه به جمعیت پایینی که دارد و از جمله کشورهای مهاجرپذیر محسوب می شود، می تواند کشور ایده آل برای ادامه تحصیل و بعد پایان تحصیلات برای کلر و زندگی مناسب باشد .

  در بین کشور های آسیایی کشور مالزی هم با تجه به شرایط ایده آلی که دارد میتواند گزینه بسیاری از دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیلی باشد . باید این را در نظر داشت که بورسیه های تحصیلی مالزی به دو دسیته تقسیم میشوند

  ۱٫ تخفیف شهریه دانشگاهی : که تخفیف شهریهبیشتر برای مقطع کارشناسی لحاظ میگردد که بدین صورت می باشد که دانشجویان زمانی که یک الی دو ترم خوانده باشند اگر دارای نمرات خوب و بالا باشند میتوانند در ترم های دیگر از تخفیف شهریه استفاده کنند.تخفیف شهریهاز بیست درصد تا پنجاه درصد به دانشجو تعلق خواهد گرفت و این مبلغ از شهریه کل دانشجو کسر خواهد شد ۲٫ بورسیه تحصیلی به صورت کمک هزینه ماهیانه : که این بورسیه مقطع لیسانس را شامل نمی شود و بیشتر برای تحصیلات تکیملی می باشد که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می توانند از این نوع کمک هزینه زندگی استفاده نمایند.

   انواع بورسیه های تحصیلی در مالزی عبارتند از :

  President’s Scholarship

  Merit Scholarship

  Budding Scholarship

  Skim Prihatin Pendidikan 1 Malaysia (SPP1M)

  Peneraju Tunas Potensi

  Rhizophora-MMU Cinematic Arts Scholarship Fund

  Yayasan Telekom Scholarship

  بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا را به طور مختصر بررسی می نماییم: دولت ایتالیا به دانشجویان ایتالیایی و یا اشخاصی که دارای اقامت دائم ایتالیا هستند را از لحاظ مالی حمایت می کند و در همین راستا برای دانشجویان خارجی انکان اخذ بورسیه تحصیلی را فراهم می نماید . در ایتالیا برخلاف اکثریت کشورها در مقطع لیسانس هم امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد ، باید این را در نظر داشت که شما متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا در هر سه مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا امکان دریافت بورسیه تحصیلی و FUND وجود دارد.

  عواملی که باعث می شود دانشجویان بتوانند در ایتالیا بورسیه تحصیلی اخذ نمایند در ابتدای امر مدرک تحصیلی آنها می باشد باید مدارک آنها از موسسات و دانشگاه های مورد وثوق ایتالیا باشد و اگر افراد یکی از مقاطع تحصیلی خود را ایتالیا گذرانده باشند شانس خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع بالاتر افزایش می دهند،عامل دیگر مدرک زبان محسوب می شود که افرادی که دارای مدرک زبان ایتالیایی هستند شانس بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی دارند ، مسئله مهم دیگر سن دانشجو می باشد، در ایتالیا افرادی که زیر ۱۸ سال هستند و یا سن آنها بالای۳۰ سال تمام می باشد شانسی برای دریافت بورسیه تحصیلی و fund در ایتالیا ندارند .

  بورسیه مهمی که در ایتالیا برای دانشجویان ایرانی وجود دارد بورسیه DSU می باشد و فقط کافیست دانشجویان ایرانی ثابت کنند درآمد شان و یا در آمد شخصی که تحت تکفل او هستند سالیانه بالاتر ۱۰ هزار یورو نمی باشد، مختصرا این بورسیه به افرادی تعلق میگیرد که درآمد پایین داشته باشند .

  به طور کلی نحوه اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در اکثریت کشورها به روش زیر می باشد :

  ابتدا دانشجو باید یک استاد را بعنوان سوپروایزر (استاد  راهنما) پیدا نموده باشد و با گرفتن موافقت او می تواند بورسیه تحصیلی را دریافت نماید ، برای پیدا کردن سوپروایزر دانشجو باید ابتدا پروپوزال دکترای خود را تهیه و آمادۀ ارائه نموده باشد و به همراه رزومۀ خود برای اساتیدی که در زمینۀ مرتبط کار کرده اند ارسال نماید. پس از اخذ تائید پروپوزال از طرف استاد، میتوان گفت مرحله یافتن سوپروایزر را با موفقیت گذرانده است، با مکاتبه بعدی با همان استاد می تواند از جزئیات چگونگی بودجۀ وی جهت اعطای بورسیه و FUND به خود اطلاع حاصل نماید و از میزان دقیق تر حمایت مالی استاد از خود اطلاع پیدا نماید. البته در این مرحله ممکن است که با جواب مثبت و یا منفی استاد جهت اعطای FUND به خود مواجه گردد و حتی در این مرحله ممکن است که استاد پروژه ای دیگر را که برای آن کار بودجه در نظر گرفته شده است را به این دانشجو پیشنهاد نماید و ممکن است که دانشجو با پذیرفتن این موضوع بتواند با کار بر روی پروژه پیشنهادی استاد راهنمای خود بتواند بورسیه و کمک هزینه دریافت نماید.