دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • ویزای تحصیلی بلژیک

 • منبع:malekpour.ir


  آیا به دنبال اخذ ویزای تحصیلی بلژیک هستید؟ آیا به شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک فکر می کنید؟ آیا از هزینه های ویزای تحصیلی بلژیک آگاهید؟ آیا اعتبار ویزای تحصیلی بلژیک در میان کشوری اروپایی را می دانید؟ آیا به تسهیلات ویزای تحصیلی بلژیک می اندیشید؟
  در این مقاله برآنیم تا سوالات متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی بلژیک را پاسخ گو بوده وشما را با شرایط و روند اخذ این نوع ویزای تحصیلی در این کشور آشنا سازیم.

  ویزا تحصیلی بلژیک
  به دو صورت کوتاه مدت(تا 90 روز) و بلند مدت(بیش از 90 روز) قابل درخواست می باشد. به منظور ادامه تحصیلات آکادمیک در بلژیک متقاضیان می باید برای ویزای بلند مدت(D) اقدام نمایند.
  توجه: دانشجویان پاره وقت در شرایطی مشمول این نوع ویزا می گردند که دوره تحصیلی ایشان دوره آمادگی برای ورود به دوره تمام وقت بوده و یا فعالیت اصلی ایشان در بلژیک باشد.

  فرم درخواست ویزا
  فرم درخواست این نوع ویزا به نام USAGE INTERNE – N5 – INTERN GEBRUIK در زیر آورده شده است. البته به تمامی متقاضیان عزیز توصیه می گردد که حتما از مشاوران امر مهاجرت درتکمیل این فرم استمداد جویند.
  http://www.vfs-be-uk.com/pdf/Long_Stay_Eng_150915.pdf
  هزینه ویزا
  از تاریخ 2 مارس 2015 برای ویزاهای بلند مدت(بیش از 90 روز)، نیاز به پرداخت هزینه contribution بوده که بجز هزینه 180 یورو handling fee برای بررسی درخواست ویزای بلند مدت (D) می باشد.
  این هزینه که می تواند توسط خود شخص و یا شخص سومی پرداخت شود می باید به حساب دفتر مهاجرتimmigration office در بلژیک واریز گردد. رسید پرداخت نیز بایستی در روز ارائه فرم ویزا به آفیسر ارائه شود.
  مبلغ Contribution بسته به سن متقاضی و علت اقامت بین 60، 160 ویا 215 یورو متغیر می باشد.
  توجه: در صورت عدم پرداخت این هزینه، 30 روز دیگر به متقاضیان فرصت داده می شود تا این مبلغ را پرداخت نمایند. در غیر این صورت، درخواست ویزا بررسی نشده و اگر مبلغی کمتر از مبلغ مورد نظر واریز شده باشد، به هیچ عنوان عودت داده نمی شود.

  محل درخواست ویزا
  برای درخواست ویزا می بایستی با مراجعه به فایلی که لینک آن در زیر آورده شده، سفارت و یا کنسولگری مربوطه را یافته و اقدام نمایید. click here (PDF, 237.44 KB) – countrycodes (PDF, 26.41 KB)

  انواع دوره های تحصیلی بلند مدت
  تحصیلات تکمیلی در بلژیک به سه صورت امکان پذیر خواهد بود:
  • تحصیل در یک موسسه خصوصی
  • تحصیل در دانشگاه های دولتی
  • تحصیل در دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه
  مدارک مورد نیاز
  دانشجویان بایستی شرایط زیر را داشته باشند:
  • فرم تکمیل شده ویزا
  http://www.vfs-be-uk.com/pdf/Long_Stay_Eng_150915.pdf
  • پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
  • نتیجه ثبت نام دانشجوی عادی(دانشجویان آزاد و یا دوره های خاص شامل این نوع ویزا نمی شود)
  این مدرک در سه حالت مورد قبول است:
  1. برگه ثبت نام
  2. برگه پذیرش
  3. برگه ثبت نام در آزمون ورودی

  • منابع مالی کافی
  منبع مالی نظیر حساب بانکی که ماهانه 631 یورو را نشان داده باشد(در سال /172016 )

  • مدارک پزشکی دال بر نداشتن بیماریهایی که سلامت جامعه را به مخاطره اندازد.
  • نامه عدم سوء پیشینه برای متقاضیان بالای 21 سال
  • مدارک تحصیلی
  • Support letter و مدارکی که دوره مورد نظر را تشریح نماید
  • مدرک زبان مرتبط با زبان دوره تحصیلی

  تمامی مدارکی که به زبان فارسی ارائه می گردد بایستی پس از ترجمه به تایید سفارت نیز برسد.

  درنهایت تمام مدارک ارسال شده به سفارت و یا کنسولگری به اداره ای به نام Aliens Office فرستاده می شود تا تصمیم نهایی گرفته شود.

  پیگیری پرونده
  پس از تحویل مدارک به متقاضیان شماره پرونده ای داده می شود تا مسیر پرونده را دنبال نمایند. با مراجعه به سایت www.dofi.fgov.be و ورود شماره پرونده می توانید از روند پرونده آگاه گردید. در صورت نیاز نیز می توانید با شماره تماس و ایمیل (+ 32 2 793 80 00 or [email protected]) تماس حاصل فرمایید.
  ثبت نام در مرکز فرمانداری
  در طول مدت 8 روز پس از ورود شما به کشور، می بایستی به مرکز municipal administration مراجعه فرموده و اجازه اقامت (A Card) خود را دریافت دارید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید. (Annex 2 to visa manual I)
  جمع بندی
  در پایان به همه دوستان صادقانه توصیه می گردد به دلیل پیچیدگی های اخذ ویزا، حتما این مسیر را با بهره جویی از مشاوران امر مهاجرت طی فرمایید.
  موسسه ملک پور با کارشناسانی زبده در امر مهاجرت، حرفه ای ترین و تخصصی ترین خدمات مشاوره ای را به شما عزیزان ارائه می نماید.