دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • پناهندگی در اسلواکی • مقاله حاضر توسط وکلا و مشاوران موسسه حقوقی ملک پور تهیه گردیده و در خصوص مهاجرت به کشور اسلواکی شمارا با شرایط پناهندگی در اسلواکی، اخذ تابعیت پس از پناهندگی در اسلواکی، شرایط  لازم جهت پناهندگی در اسلواکی ، خطرات ناشی از پناهندگی در اسلواکی آشنا می نماید و البته لازم به ذکر است که موسسه حقوقی ملک پور هرگز به شما توصیه نخواهد کرد که از طریق پناهندگی اقامت اسلواکی را بدست بیاورید و در هرحال چنانچه قصد مهاجرت دارید؛ میتوانید هرزمان با  تلفن های موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی در مورد امور مهاجرتی خود و یافتن راه مناسب جهت اقامت در یک کشور مناسب بهرمند گردید .

  مهاجرت همیشه یکی از موضوعات مورد علاقه در بین اشخاص تمامی کشورها می باشد خصوصا دربین کشورهای توسعه نیافته که امکانات کار و زندگی و تحصیل در درجات پایینی قرار دارد افراد در تلاشند تا مسیری برای رشد خود بیابند و در این راستا به مهاجرت و سفر به کشورهای دیگر به چشم بارقه امید می نگرند. غالب افراد تلاش می کنند تا با بدست آوردن شرایط و امتیازات لازم برای خروج از کشور از طریق قانونی اقدام نموده و پس از دریافت ویزاهای تحصیلی و کاری بطور قانونی خارج شده و در کشور مقصد بعد از طی مدتهای مشخص اقدام به دریافت اقامت دائم نمایند.

  اما در این بین هستند کسانیکه امتیازات لازم برای خروج از کشور و کسب ویزاهای مختلف را ندارند و گاها یا به علت عدم تلاش برای کسب موفقیت های بیشتر و یا نارضایتی از شرایط کنونی کشور خود و یا وجود خطرات ناشی از فعالیتهای سیاسی و اجتماعی شان راه سخت و بسیار طاقت فرسای پناهندگی را انتخاب می نمایند. مشاورین موسسه حقوقی ملک پور شما در این مبحث با شرایط پناهندگی در کشوراسلواکی آشنا می نمایند.

  مهاجرت به اسلواکی :

  جمهوری اسلواکی یکی از کشورهای ترانزیت اصلی برای مهاجرت از جنوب و شرق به غرب اروپا می باشد که از اول ژانویه 1993 و 31 ژوئیه1998،جمعیتی بالغ بر  464،000،000 نفر به صورت قانونی وارد این کشور شدند که هدف مهاجران از این سفر رسیدن  به کشورهای توسعه یافته اروپایی و غالبا کشور آلمان بود. تعداد بیشماری نیز به علت عبور غیر قانونی از مرز بازداشت و از خاک کشور اسلواکی اخراج شده اند. آمار نشان می دهد در سال 1998 تعداد مهاجران غیر قانونی که قصد ورود به کشور اسلواکی را داشتند 135 درصد به نسبت سال قبل افزایش داشته و تعداد مهاجرین غیر قانونی که در تلاش برای ترک کشور اسلواکی بودند 130 درصد بالاتر از سال 1997 بود. از این رو جمهوری اسلواکی توافق نامه ای دو جانبه برای کنترل مرزهای این کشور با سایر کشورهای همسایه امضا نمود و همچنین اسلواکی توافقنامه ای با کشورهای همسایه از جمله اتریش، مجارستان، اوکراین، لهستان، جمهوری چک و همچنین با رومانی، بلغارستان، کرواسی و اسلوونی منعقد نموده که در این توافق این کشورها موظف به بازگرداندن شهروندان خود و یا کشورهای ثالث می باشند.

  نکته قابل توجه آن است که؛ تعداد مهاجرتهای دائمی از سال 1994 و صدور اقامتهای دائم در این کشور نشان میدهد که این کشور ، تلاش نموده تا از یک کشور صرفا ترانزیت  prevailingly تبدیل به کشوری شود که مهاجران ترجیح می دهند در آن اقامت دائم داشته باشند.

  پناهندگی در اسلواکی :

  اعطای پناهندگی در کنوانسیون 1951 ژنو و پروتکل الحاقی 1967 آن درج گردیده است و کشور اسلواکی نیز این کنوانسیون را پذیرفته است و همچنین در خصوص پناهجویان از آنجا که اصل پناهندگی برای این قواعد استوار است که فرد پناهنده در کشور خود از امنیت و آزادی برخوردار نیست و شرایط زندگی برایش بسیار مخاطره آمیز و یا سخت می باشد؛ لذا این کشور با بررسی شرایط پناهندگان اقدام به حفاظت از آنان نموده است.

  ماده 53 از قانون اساسی اسلواکی تصریح می کند که: “جمهوری اسلواکی باید به بیگانگان مورد آزار و اذیت در خصوص آزادی و حقوق سیاسیشان، پناهندگی اعطا کند ولی چنین پناهندگی به کسانی که حقوق اساسی و آزادی بشر را نقض کرده اند تعلق نمیگیرد.”

  طبق قانون پناهندگی در اسلواکی، پناهندگی ممکن است به سه دلیل مختلف اعطاشود: [1]

  به دلایل مندرج در کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان
  به دلایل بشردوستانه (بخش 9 قانون پناهندگی)
  برای هدف الحاق به خانواده فرد که در کشور اسلواکی می باشند.(بخش 10 از قانون پناهندگی).
   

  اما یکی  از موارد بسیار با اهمیت در خصوص پناهندگی که غالبا در تمامی کشورها مهم می باشد و در اسلواکی به آن توجه ویژه شده است؛ توانایی یادگیری و یا صحبت به زبان اسلواکیایی می باشد؛ بطوریکه دانش آموزان کشورهای کمونیستی سابق که قبل از سال 1990 وارد شده اند و توانایی علمی اسلواکیایی داشتند در این کشور ماندگار شدند.

  مراحل پناهندگی :

  در قانون اسلواکی دفتر مهاجرت وزارت کشور اولین مکان برای شروع فرایند پناهندگی می باشد و پس از آن وزیر کشور دارای قدرت تجدیدنظر در این مورد بوده و همچنین می توان در دیوان عالی کشور به تصمیمات اعتراض نمود. بدین صورت که فرد باید ظرف 24 ساعت پس از ورود به کشور اسلواکی خود را به دفتر مهاجرت وزارت کشور معرفی نماید و اعلام کند که قصد پناهندگی دارد و پس از آن متقاضیان به قرنطینه پزشکی در اردوگاه Adamov منتقل می شوند. در این مدت پناهندگان اجازه ترک اقامتگاه  را به دلایل پزشکی ندارند.

  پس از برگزاری اولین مرحله مصاحبه که بر اساس قانون اسلواکی مصاحبه با کودکان بدون سرپرست آنان ممنوع است و نماینده کمیساری عالی سازمان ملل متحد نیز می تواند با اجازه فرد پناهجو در جلسات مصاحبه حاضر شود؛ کسانی که تصمیم در مورد آنها منفی می باشد ولی به این نظر اعتراض می کنند نیز به مرکز مسکونی اردوگاه پناهندگان می روند و وظیفه تامین هزینه های مسکن و غذا آنان بر عهده دفتر مهاجرت می باشد.

  مدت زمان مراحل تصمیم گیری در خصوص پناهجویان:

  تصمیم اولیه توسط وزارت کشور طی مدت 90 روز و قابل افزایش بسته به نظر وزارت کشور
  تصمیم وزیر در صورت اعتراض به نظر وزارت کشور طی مدت 56 روز
  اعتراض به نظر وزیر و بررسی در دیوان عالی کشور
  مدت زمان این پروسه می تواند تا 6 ماه به طول بیانجامد. فردی که پناهنده شناخته میشود به مدت 5سال اجازه اقامت دریافت میکند و مانند سایر شهروندان اسلواکی  است فقط حق رای دادن و انجام خدمات نظامی ندارد.

   

  مشکلات اصلی در پروسه پناهندگی:

  بزرگترین مشکل متقاضیان پناهندگی مشکل در دسترسی به روشهای اعلام و بررسی پناهندگی می باشد چرا که باید ظرف 24 ساعت پس از ورود به کشور اسلواکی ( تلاش گردیده تا این مدت افزایش یابد) اقدام به مراجعه به دفتر مهاجرت نمایند اما در برخی موارد فرد توسط پلیس مرزی بازداشت شده و حداقل 30 روز در بازداشت می ماند و حق هیچگونه اعتراض و تجدید نظری ندارد.
  گفتیم که در پناهندگی بر اساس توافقات صورت گرفته بین کشورها ، افراد به کشورهای خود بازگشت داده می شوند و در نتیجه، پناهجویان به صورت بالقوه دسترسی به روند پناهندگی را ردمی کنند.
  در هرحال مسیر دستیابی به اقامت در کشورهای خارجی از طریق پناهندگی بسیار صعب و مخاطره آمیز می باشد که چه بسا بسیاری از افراد در مسیر تحقق این رویا جان می سپارند.

  امیدوارم چنانچه شما عزیزان تمایل به اقامت دائم در کشور اسلواکی و یا سایر کشورها را داشتید قبل از اقدام از طریق پناهندگی و مهاجرتی مخاطره آمیز با تماس با موسسه حقوقی ملک پور و مشاورین و وکلای موسسه MIE اتریش بهترین روشها را برای  مهاجرت و اقامت خود در سایر کشورها انتخاب نمایید.

   

   

   

   

  سلمانی نژاد

   

   

  [1] – https://www.mruni.eu/upload/iblock/53a/009_hurna.pdf