دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • پناهندگی در فنلاند • در چندین سال اخیر مشاهده می شود که افرادی برای مهاجرت ، راه غیر قانونی پناهندگی در فنلاند را انتخاب می کنند که اکثر آنها اهل کشورهایی مثل سوریه ، افغانستان و غیره می باشند که از نظر عامه ی مردم پناهندگی در فنلاند یکی از راههای مهاجرت است که به سهولت انجام می شود در صورتی که این باور غلط باعث شده که هزاران نفر پناهجو در کشورهای پیشرفته تر ازجمله کشور فنلاند با مشکلات زیادی روبرو شوند  پناهندگی در فنلاند می تواند باعث آوارگی افراد در اههای آبی یا راههای دیگر که خطرناک می باشند شود که موسسه ی حقوقی ملک پور هرچند در این زمینه فعالیتی ارائه نمی دهد اما در این مقاله سعی دارد تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد در مقاله ی ذیل مهاجرت از طریق پناهندگی در فنلاند به طور مفصل توضیح داده می شود.

   

  مهاجرت از طریق پناهندگی چگونه است؟شرایط پناهجویان در کشور فنلاند چگونه است؟آیا دولت فنلاند امنیت کافی برای پناهجویان را فراهم می سازد؟نحوه ی فعالیت و کار برای پناهجویان در کشور فنلاند چگونه است؟محل اسکان پناهندگان کجا می باشد؟پروسه ی زمانی پناهندگی در کشور فنلاند چه مدت طول می کشد؟

  بهتر است بدانیم اگر شخصی در کشور فنلاند، درخواست پناهندگی بدهد و درخواست پناهندگی وی مورد قبول دولت فنلاند واقع نشود این فرد دیگر نمی تواند در دیگر کشورهای اتحادیه ی اروپا به مدت 10 سال درخواست پناهندگی دهد.

  در پناهندگی کشور فنلاند ، پناهجو نمی تواند از طریق رفتن به کنسولگری های فنلاند در خارج از کشور یا با دادن مدارک پناهندگی در خارج از کشور فنلاند، در کشور فنلاند پناهندگی را اخذ نمود.

  زمان درخواست پناهندگی  در همه ی کشورها از چند ماه تا چند سال به طول می انجامد در صورتی که فرد پناهنده ، در کشور فنلاند با داشتن گذرنامه ی معتبر می تواند بعد از گذشت 3ماه از زمان درخواست وی شروع به فعالیت و کار کند و اگر گذرنامه ی نا معتبر داشته باشد،بعد از گذشت 6ماه می تواند فعالیت کاری انجام دهد .

  یکی دیگر از موارد پناهندگی که شخص پناهنده در کشور فنلاند باید به آن توجه داشته باشد ، این است که تا زمان بررسی درخواست وی ، حق خروج از کشور فنلاند را نداردو در صورتی که از کشور فنلاند خارج شد، کشور فنلاند می تواند درخواست وی را باطل کند.

  از شرایط پناهندگی در کشور فنلاند می توان به این موضوع اشاره کرد که مسئولین کشور فنلاند بر این باور باشند که به دلایل قومیتی،مذهبی،ملیت تعلق به گروه یا فرقه ای خاص یا عقاید سیاسی به کشور فنلاند پناه آورده اند.

  زمانی که فرد پناهنده وارد کشور فنلاند می شود ، باید اول به اداره ی پلیس مراجعه کرده و فرم مربوط به پناهندگی در کشور فنلاند را درخواست و تکمیل می نماید و بعد منتظر تعیین وقت دادگاه می شود.

  در مصاحبه ی پناهندگی در کشور فنلاند  شما باید در مورد دلایل خود برای پناهندگی  در کشور فنلاند طوری رفتار و صحبت کنید که تمام شواهد بر این باشید که شما در حال گفتن حقیقت هستید و در صورتی که به شما جواب منفی داده شد ، شما می توانید برای این جواب به دادگاه تجدید نظر مراجعه کنید.

  محل سکونت پناهندگان در کشور فنلاند

  پناهندگان می توانند به صورت رایگان در کمپ های کشور فنلاند سکنی گزینند و هزینه ی خورد و خوراک آنها با دولت فنلاند می باشد و یا خودشان در خارج از کمپ و با  هزینه ی شخصی خودشان محلی را برای خود انتخاب می کنند.

   

  بررسی افراد زیر 18 سال برای پناهندگی در کشور فنلاند

  اگر افراد  پناهجو زیر سن 18 سال به کشور فنلاند جهت پناهندگی وارد  شوند ، برای آنها شخصی را به عنوان کفیل تعیین می کنند ، تا در زمان تحقق منافع پناهنده از او دفاع کند، و افرادی که کمتر از سن 16 سال را دارند،غیر از دارا بودن کفیل از حقوق تحصیل در این کشور برخوردار می شوند.

  فرد پناهنده در کشور فنلاند به چند روش مورد شناسایی قرار می گیرد: اگر فرد در ساحل دریا یا در خشکی یا هر مکان دیگری توسط پلیس کشور فنلاند گرفته شود ، آن فرد باید به شناسایی مامور پلیس برسد و سوال های مربوطه  در رابطه با هویت شخصی خود را به مامور پلیس فنلاندی جواب دهد.

  بهتر است بدانیم که تمام کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا قانونی را میان خود به تصویب رسانده اند که این قانون، قانون دابلین می باشد که شناسایی فرد پناهنده برای اجرای هر چه بهتر قانون دابلین می باشد.

  باید توجه داشت که راههای آبی بسیار خطرناک می باشند و به همین دلیل سالانه هزاران پناهجو در این راه جان خود را از دست می دهند و کشورهای مذکور هیچ تعهدی نسبت به امنیت جانی این افراد ندارند  و به همین دلیل میزان مهاجرت پناهندگی از طریق راه آبی در حال کاهش است.

  کشورهای عضو شنگن و اتحادیه ی اروپا به دلیل مهاجرت  روز افزون پناهندگان سوری ، افغان، آفریقایی  که ناقل بیماری های مسری می باشند دچار نگرانی شده اند و این امر باعث سخت گیری این دولت ها در برابر  پناهجویان شده است.

  بخشun که قسمتی از سازمان ملل متحد می باشد و ظیفه ی رسیدگی به پناهندگان و انجام امور انان در کشور های مورد نظر و همچنین نظارت بر برقراری امنیت در کشورهای مقصد را دارا است.

  این سازمان برای رسیدگی هرچه بهتر  به پناهندگان سعی بر همکاری با کشورهای عضو اتحادیه ی پناهندگی ژنو را دارد.این سازمان در امور مربوط به ثبت نام و شناسایی افراد نیز کمک می نماید.

  افراد پناهنده که وارد کشور فنلاند می شوند هم می توانند در شهری که اسکان گزیده اند ، درخواست پناهندگی دهند و هم می توانند در شهر های دیگر،  کشور فنلاند درخواست پناهندگی دهند اما باید به این نکته توجه بسیار ی داشته باشند که اگر قصد درخواست در شهر دیگری را دارند فرم مربوط به پناهندگی  در کشور فنلاند را در شهری که فعلا ساکن هستند پر ننمایند زیرا در صورت پر کردن این فرم آنها نمی توانند در شهر دلخواه خود درخواست پناهندگی دهند.

   

  در نهایت می توان نتیجه گرفت که بهتر است به جای مهاجرت از طریق پناهندگی به مهاجرت از طرق قانونی که موسسه ی حقوقی ملک پور در اختیار شما می گذارد اقدام نمایید زیرا مهاجرت از طریق پناهندگی متضمن معایب بسیاری از جمله خطر در راهها و همچنین نبود امنیت کافی در کمپ های آن کشور می باشد.

  منابع

  www.infopunkki.com

  www.data.unhcr.com

   

  علیرضا واقفی