دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • پناهندگی در کشور ترکیه • شرایط افرادی که اقدام به پناهندگی در کشور ترکیه کرده اند چیست؟ افراد از کشور ترکیه در قاره اسیا واقع شده است و اوراسیایی است . پایتخت ان شهر انکارا است.زبان رسمی مردم کشور ترکیه،ترکی استامبولی است و کشور ترکیه بصورت جمهوری است و جمهوری ترکیه نامیده میشود.کشور ترکیه با کشورهای ایران/ارمنستان/نخجوان/گرجستان/عراق/سوریه /یونان/بلغارستان همسایه است.دریای مدیترانه در جنوب این کشور است.مساحت کشور ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع است.کشوری نسبتا بارانی و کوهستانی است.کشور ترکیه از نطر توریستی بسیار پر ببیننده است و سالانه افراد زیادی به ترکیه سفر میکنند.ترکیه هفتاد و هفت میلیون جمعیت دارد و بیش از نیمی از مردم سنی هستند.با توجه به اینکه ترکیه کشوری لائیک است اما اکثر مردم ترکیه مسلمان هستند.بزرگترین شهر ترکیه شهر استامبول است که بیار جاذبه های توریستی دارد.واحد پولی کشور ترکیه لیر است.اقتصاد در کشور ترکیه بصورت صنایع نوین و بومی است و روز به روز درحال رشد میباشد.این کشور از سه طرف با دریا ارتباط دارد.

   

  پناهنده در واقع کسی است که بخاطر ترس یا ازار و اذیت مذهبی/نژادی/قومی/ملیتی یا برای عضو شدن در گروه اجتماعی خاصی یا داشتن عقایدی مذهبی /سیاسی/اقلیتی نتواند در کشور خود ه عنوان جای امن بماند،پناهندگی میتواند بخاطر ترس از جان هم باشد.

  یکی از علتهای پناهنده شدن میتواند نقض حقوق بشر باشد یا مثلا مواردی مثل حوادث طبیعی از جمله سیل/خشکسالی/زلزله/توفان/فقر و تهی دستی باشد.

  برای پناهنده شدن شما باید ثابت کنید که در کشور خودتان در امان نیستید و جانتان در خطر است.

  کنوانسیون ژنو بعنوان اصلی ترین منبع حقوق بین الملل در مورد وضعیت پناهندگان است.پیش نویس این کنوانسیون،بوسیله ی کمیته ی مخصوص پناهندگان و افراد بی تابعیت در ۱۹۴۹ تشکیل شده است.کنوانسیون ژنو،کنوانسیونی بین المللی و جهانی است.درحال حاضر بیش از ۱۲۰ کشور به کنوانسیون ژنو پیوسته اند و این کنوانسیون از معتبر ترین ضوابط حقوق بین المللی میباشد.کنوانسیون توصیه میکند ،وضعیت شخص پناهنده باید طبق قوانین کشور محل اقامتش باشد.

  موسسه حقوقی ملک پور به عنوان یک موسسه برتر در زمینه ی حقوق بین الملل و امور مهاجرتی ،مهاجرت از طریق پناهندگی را به شما عزیزان پیشنهاد نمیکند چرا که بسیار راه پر خطری است و ریسک زیادی در مسیر وجود دارد. از طریق زمینی و هوایی میتوانید پناهنده شوید.که در روش هوایی بواسطه ی ویزای توریستی میتوان رفت و دیگر برنگشنت.اما شما میتوانید به راحتی با اخذ انواع ویزاها وارد  سرزمین مورد علاقه ی خود شوید بدون اینکه دچار دردسر

  شوید و مراحل سختی را پیش رو داشته باشید.زیرا اصلا بعید نیست که کشور مورد نظر شما به پناهندگان اقامت بدهد یا نه.شرایط اقامتی اصلا مشخص نیست.درحین سفر شما ممکن است هزاران خطر و بلا اتفاق بیوفتد مثلا در راه بمانید،با شتر و قاطر  و کشتی و قایق  مسیر خود را طی کنید.ممکن است مدت زیادی در کمپها بمانید و بلا تکلیف باشید یا حتی کمپها جایی برای شما عزیزان نداشته باشند و مجبور شوید اواره شوید.

   

  سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در طرحی از تعدادی از پناهندگان سوری  در ترکیه استقبال کرد و او بیان کرد که دولت ترکیه تلاشهای زیادی برای کاهش بحران پناهندگان کرد و پناهندگان زیادی را به دوش کشید.همچنین او بیان کرده است مردم پناهنده سوری نسبت به مهمان نوازی مردم بسیار خرسند هستند و تشکر میکنند.

  بیشتر از ۲٫۷میلیون نفر سوری در جنوب کشور و مناطق عمده ی شهری زندگی میکنند.رییس جمهور فعلی کشور ترکیه این خبر مسرت بخش را به پناهندگان داده که میتوانند جزء شهروندان ترکی محسوب شوند.

  مهاجر یا پناهنده؟

  پناهندگان افرادی هستند که از درگیریهای مسلحانه یا ازار و اذیت فرار کنند.وضعیت افراد پناهنده خطرناک و غیرقابل تحمل است که افراد از طریق مرزهای ملی به دنبال کسب امنیت و ارامش هستند.عبارت پناهنده در سازمان ملل  بیان شده است و رسمیت دارد.عواقب پناهندگی میتواند عواقبی مرگبار باشد.یکی از اساسی ترین اصول سازمان ملل این است که افراد پناهنده اخراج نشوند و به شرایط بسیار بد خود برنگردنند.حفاظت از پناهندگان جنبه های مختلفی دارد و دسترسی به مراحل تقاضای پناهندگی بسیار عادلانه و منطقی است و باید به حقوق انسانی افراد پناهنده احترام گذاشته شود تا احساس عزت و امنیت کنند.

  مهاجران افرادی هستند که به انگیزه های مختلف نظیر ادامه ی تحصیل،سرمایه گذاری،پیدا کردن کار،ازدواج  وارد خاک کشور میشوند و سعی در بهبود شرایط زندگی خود دارند.و برخلاف پناهندگی به راحتی میتوانند در کشور خود رفت و امد کنند .بواسطه ی دریافت ویزای مهاجرتی افراد از حمایت خوب دولتها برخوردار هستند.برای کشورهایی که فردی و یکپارچه هستند این روش بسیار خوبی است.کشورها تحت قوانین مهاجرتی خود و فرایندهای خودشان به مسئله ی مهاجرت نگاه میکنند. کمیساریای عالی پناهندگان کمک می کند تا کشورها با پناهندگی و حمایت از پناهندگان به مسئولیت های خود رسیدگی کند.

  تلفیق کردن پناهندگان و مهاجران میتواند عواقبی جدی برای پناهندگان داشته باشد،ممکن است  دولتی دست به بهداشتی کردن محیط مهاجران زند ولی به محیط زندگی پناهندگان کاری نداشته باشد.عزت و احترام همه ی افراد باهم برابر است.حقوق بشر به مهاجران احترام زیادی گذاشته است.تعداد زیادی از مردم توسط قایقها به یویان و ایتالیا و …پناهنده میشند.

  پناهندگی میتواند سیاسی و اقتصادی هم باشد:پناهندگی سیاسی برای این است که فرد با مملکت خود دچار مشکلاتی بسیار جدی شده است و تحت تعقیب از طرف دولت است.

  پناهندگی اقتصادی:اسیب و تهدیدی فرد را تحت فشار قرار نمیدهد ولی بخاطر بهتر شدن درامد و رشد اقتصادی خانواده مجبور به مهاجرت است.

  اصلی ترین مرحله ی پناهندگی،داشتن یک پرونده ی قوی است.اگر پناهجو کیسی مناسب باشد و بتواند ثابت کند که شرایط زتدگی مساعد در داخل میهن خود را ندارد و تحت اسیب و فشار روانی است و جانش در خطر است،میتوان حدس زد که درخواست پناهندگی او مورد قبول است.اما سالانه تعداد بسیار زیادی از پرونده های پناهجویان رد میشود و این نشان میدهد که اثبات این امر خیلی کار مشکلی میباشد.

  در مقابل افرادی هستند که نمیتوانند از حق پناهنگی استفاده کنند:

  -افرادی که مجرم و خطرناک هستند.

  -افرادی که اعمالی را مرتکب شده اند که خلاف حقوق بشر بوده و در واقع نقض حقوق بشر کرده اند.برای مثال اعضای داعش هیچوقت نمیتوانند از پناهندگی استفاده کنند.

  در اخر باید گفت که پناهندگی کاری بسیار ریسک پذیر و خطرناک و نادرست است و موسسه حقوقی ملک پور به عنوان برترین موسسه حقوقی پناهندگی را پیشنهاد نمیکند.شما عزیزان میتوانید با انتخاب راههای دیگر به کشور مورد علاقه تان مهاجرت کنید و از مزایای آن با کمترین فشار و استرس لذت ببرید.