دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • کار پس از تحصیل در نروژ • یکی از مسایلی که داشنجویان خارجی بعد از اتمام تحصیلشان در نروژ با آن مواجه هستند کار پس از تحصیل در نروژ است.از آنجا که اجازه اقامت دانشجویان به اندازه مدت تحصیلشان است برای ماندن در نروژ باید ویزای خود را تبدیل کنند.دانشجویان برای کار پس از تحصیل در نروژ درخواست اقامت کنند.کار پس از تحصیل در نروژ برای دانشجویان فارغ التحصیل شده چندان job seeker نروژ باید به عنوان کارگر ماهر یا آسان نیست زیرا در این کشور آشنایی با زبان نروژی بسیار مهم است و جز شرکت های بین المللی که زبان کاری شان انگلیسی ست و یا رشته هایی که نیاز چندانی به آشنایی با زبان ندارد در سایر موارد پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی دشوار است.در این مقاله سعی شده تا حدودی با کار پس از تحصیل در نروژ برای دانشجویان خارجی فارغ التحصیل از این کشور آشنایی حاصل شود.برای دانستن مطالب جامع تر در خصوص کار پس از تحصیل در نروژ بهترین راه تماس با موسسه حقوقی ملک پور و برقراری ارتباط با وکلا و مشاوران آن است این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور است.

  نروژ به طور سنتی به صنعت کشاورزی اش به عنوان منبع اصلی درآمدش وابسته بود. با این حال، در طول قرن گذشته، نروژ به یک کشور با تکنولوژی بالا  که نقش مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می کند تبدیل شده است

  نروژ دارای شرایط کاری عالی است و نرخ بیکاری درآن از متوسط اروپا بسیار پایین تر است. میانگین دستمزد در نروژ بالاتر از بقیه اروپاست و کارگران از چند هفته تعطیلات با حقوق در سال برخوردار هستند. همه این عوامل  باعث شده کارکنان نروژی از شرایط کار خود راضی باشند.
  کار برای خارجی ها در نروژ

  بازار کار نروژی برای خارجی ها یک داستان متفاوت است، و ممکن است پیدا کردن کار در نروژ برای آنها دشوار باشد. مهاجرت به نروژ تنها در چند سال گذشته افزایش یافته است، و پیش از این، نروژ هرگز مهاجرت پذیر نبود. این نتایج در کارفرمایان نروژی احساس تمایل به استخدام خارجی ها ایجاد کرده.

  تقریبا همه در نروژ از تبار نروژی هستند، که همین باعث رقابت بیشتر برای خارجی هایی که در تلاش برای پیدا کردن کار هستند می شود بسیاری از خارجی ها در نروژ گزارش داده اند که  به طور کلی “ترس از خارجی ها”در این کشور وجود دارد.. در مقایسه با کارگران نروژی، برای خارجی ها پیدا کردن کار که مربوط به تحصیلات و تجربه کار قبلی آنها باشد بسیار مشکل تر است. برای به عنوان مثال، پزشکان اغلب مجبور به تکرار بسیاری از دوره های خود می شوند تا زمانی که یک شغل مناسب پیدا کنند.

  اگر برای کار در بخش های خاصی از اقتصاد درخواست دهید می توانید شانس خود را برای پیدا کردن کار در نروژ افزایش دهید ، مثل: گردشگری، شیلات، خدمات و صنایع نفت و گاز
  پیش نیاز زبان نروژی

  بسیاری از شرکت های بزرگ خارجی که در نروژ کار می کنند (اغلب در صنایع نفت و گاز)  زبان کار در آنها زبان انگلیسی است .به همین دلیل، در این صنایع ممکن است بیشتر به خارجی ها توجه شود. اگر شما برای کار فصلی، شغل کشاورزی (به عنوان مثال توت فرنگی چیدن) و یا شغل های غیر ماهر درخواست دهید، تسلط به زبان نروژی اجباری نیست.

  با این حال برای اکثریت قریب به اتفاق شغل ها در نروژ، ، تسلط به زبان نروژی پیش شرط ضروری است. شما می توانید دوره های زبان نروژی را در هر شهرستان نروژی پیدا کنید، ولی باید توجه داشته باشید که بسته به اینکه شما برای چه کاری درخواست داده اید  ، ممکن است مجبور به ثبت نام در دوره های نروژی اجباری باشید
  جست و جوی کار

  طبق قانون نروژی، همه فرصتهای شغلی موجود باید به خدمات اشتغال نروژی گزارش شود.

  نروژ یک منبع عالی برای پیدا کردن اطلاعات و جزئیات بیشتر درمورد کارفرمایان آینده نگر است سپس  برای  هر یک از آنهاKPMPASS

  که مایلید می توانید درخواستتان را ارسال کنید.

  کنید، به این عنوان که اکثریت مشاغل در نروژ TIP-OFF اگر شما  ارتباطات دوستانه و یا تجاری در نروژ داشته باشید، از آنهادرخواست برای  از طریق شبکه های موجودتان پیدا  می شود.

  روزنامه نروژی برای بسیاری از موقعیت های موجود تبلیغ می کند، اما استفاده از اینترنت شدن به طور فزاینده ای برای کارفرمایان به عنوان کانال تبلیغاتی شان محبوب شده استب.سیاری از فرصتهای شغلی فقط از طریق وب سایت  شرکت ها  آگهی می شود، و برخی از شرکت ها تنها درخواست هایی که از طریق نرم افزار سیستم های الکترونیکی خودشان ارائه شده است را می پذیرد. به همین دلیل، مهم است که شما بدانید برای چه نوع کاری درخواست دهید و در چه نوع شرکتی کار کنید.
  منابع حرفه ای

  خارجیانی که به دنبال فرصت های شغلی هستند باید با نشریات و کتاب های تجاری کشور آشنا باشند.مرکز ثبت برونوی سوند در حدود 400000 اطلاعات مفید از شرکت های تجاری دارد.

  یکی از بهترین راه های پیدا کردن شغل در نروژ پیوستن و آمد و رفت کرر به شبکه سازمان است که باعث می شود مهاجران  ارتباطات و فرصت های شغلی مفیدی پیدا کنند.این را هم باید در ذهن داشته باشید که اکثر شهرهای نروژ اتاق بازرگانی خودشان را دارند که در زمان جست و جوی کار بسیار مفید است.
  منابع جستجوی کار

  iT بسیاری از شرکت ها در نروژ با تکیه بر سایت های کار آنلاین کارگران خود را استخدام می کنندواین امر به ویژه در مورد شغل هایی مانند و مراقبت های بهداشتی صنعتی، که کمبود کارکنان واجد شرایط برایشان وجود دارد مشهود است

  از سوی دیگر، بسیاری از مشاغل موقت در نروژ به ندرت از طریق یک کانال رسمی آگهی می شود ، بنابراین متقاضی کار خارجی ممکن است با ارسال مستقیم رزومه اش برای کارفرمایان شانس بیشتری داشته باشد.

  دانشجویان بعد از پایان تحصیلشان در نروژ باید به عنوان کارگر ماهر یا کارگر در جست و جوی کار درخواست دهند.در ادامه به طور مختصر این دو دسته و الزامات آن را بررسی می کنیم:
  کارگران ماهر

  اگر شما آموزش عالی  را به پایان رسانده اید و یا آموزش های حرفه ای را تکمیل کرده اید، می توانید برای اجازه اقامت به عنوان یک کارگر ماهردرخواست دهید. شما به طور معمول باید کار دریافت کرده باشید، و یا کسب و کار خود را داشته باشید.
  کارگران ماهر با کارفرما در نروژ
  الزامات برای کارگر:

  باید هزینه تقاضا نامه را پرداخت کند

  الزامات مورد نیاز مرتبط با تحصیل/صلاحیت کاری

  شما باید یکی از انواع تحصیلات/صلاحیت های شغلی زیر را دارا باشید:

  باید یک دوره آموزش کامل در سطح حداقل سه سال دبیرستان گذرانده باشید مثلا به عنوان نجار یا بهیار. باید مشابه این دوره در نروژ موجود باشد

  داشتن تحصیلات  یا مدرک کامل از دانشگاه یا کالج برای مثال لیسانس مهندسی یا پرستاری

  صلاحیت کاری ویژه ای که از طریق سال ها تجربه به دست آوردید در شرایط استثنایی باعث  اعطا مجوز می شود آن هم در صورتی که صلاحیت شما معادل کسی باشد که آموزش های شغلی را به طور کامل گذرانده.
  الزامات مربوط به رابطه اشتغال

  شما باید یک پیشنهاد کار جدی از طرف یک کارفرمای خاص در نروژ داشته باشید.

  این شغل باید طبق روال تمام وقت باشد.اگر حداقل 80% موقعیت هم پیشنهاد شده باشد ما آن را قبول می کنیم.شغل پیشنهادی شما باید نیاز به صلاحیت به عنوان کارگر ماهر داشته باشد و شما باید واجد این صلاحیت باشید.شرایط پرداخت و کار نباید از آنچه در نروژ مرسوم و نرمال است کمتر باشد.
  الزامات خاص

  اگر قصد کار کردن در مشاغلی را دارید که نیاز به به رسمیت شناختن یا مجوز دارد باید شناسایی شوید یا مجوز داشته باشید.برای مثال پرسنل سلامت و بهداشت باید مجوز یا گواهی از اداره بهداست نروژ پیوست کنند.

  اگر می خواهید از طریق آژانس های کاریابی کار کنید باید لیستی از وظایفی که کارفرمایتان به شما محول کرده ارائه دهید.امکان دارد در دوره زمانی که وظایفتان را انجام می دهید اجازه اقامت دریافت کنید.

  ثبت شده باشد.Norwegian Labour Authority’s register آژانس کاریابی باید در
  حقوق و تعهدات

  شما می توانید اجازه اقامت یک تا سه ساله در یک زمان دریافت کنید

  بعد از سه سال می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید

  اعضای خانواده شما به طور معمول می توانند درخواست دهند که نزد شما بیایند و با شما زندگی کنند.اگر شما و اعضای خانواده تان همزمان درخواست داده اید چواب را نیز در یک زمان دریافت می کنید.

  اگر قصد دارید بعداٌ کار دیگری را شروع کنید باید برای اجازه اقامت حدیدی درخواست دهید.تا زمانی که اجازه اقامت جدید به شما اعطا نشده نمی توانید شغلتان را تغییر دهید

  اگر قصد دارید کارفرمایتان را عوض کنید باید نگاه کنید نامه ای که هنگام گرفتن اجازه اقامت دریافت کردید چه می گوید:

  اگر اجازه اقامتتان برای کارفرمای خاصی معتبر است به این معنی ست که شما باید قیل از اینکه بتوانید برای کارفرمای جدید کار کنید برای دریافت اجازه اقامت جدید صبر کنید.

  اگر اجازه اقامتتان مختص کارفرمای خاصی نیست می توانید بدون درخواست برای اجازه اقامت جدید کارفرمایتان را تغییر دهید ولی نوع کارتان را نمی توانید تغییر دهید.

  اگر به طور موقت به کارتان خاتمه داده اید می توانید تا زمانی که اجازه اقامتتان معتبر است در نروژ بمانید.نیاز نیست به پلیس یا اداره اتباع خارجه اطلاع دهید.
  اگر کارتان را از دست داده اید:

  باید در ظرف یک هفته به پلیس محل زندگی تان اطلاع دهید

  می توانید به مدت 6 ماه  برای جست و جوی کار در نروژ بمانید.اجازه اقامتتان باید در طول این دوره معتبر باشد.

  اگر کار جدید پیدا کردید باید نگاه کنید تصمیم نامه شما در زمانی که اجازه اقامت دریافت می کردید چه نوشته است.آیا نوشته باید قبل از شروع کار جدید اجازه اقامت جدید تحصیل کنید یا فقط نیاز است پلیس محل سکونتتان را تا 7 روز بعد از شروع کار جدید مطلع کنید
  Job seeker

  کسانی که اخیرا فارغ التحصیل شده اند در نروژ یا محقق هستند
  الزامات:

  شما باید یک هزینه درخواست پرداخت کنید.

  شما باید یک جویای کار باشید و و به دنبال اشتغال به عنوان یک کارگر ماهر در نروژ. باشید.کارتان نمی تواند به عنوان یک رهبر / معلم دینی یا یک آشپز قومی باشد.
  شما باید یکی از این شرایط به انجام برسانید:

  شما باید اجازه اقامت به عنوان یک دانشجوی در کالج یا دانشگاه، دانش آموز یک مدرسه حرفه ای و یا دانش آموز در دبیرستان  را دارا باشید، ودرخواست  اجازه اقامت بعنوان متقاضی کار دهید  قبل از مجوز شما منقضی  شود.
  شما باید مدرک / تحصیلات خود را در نروژ به پایان رسانید

  شما باید اجازه اقامت برای تحصیلات بیشتر به منظور به رسمیت شناخته شدن تحصیلاتتان در نروژ داشته باشید و باید برای اجازه اقامت به عنوان جویای کار درخواست دهید قبل از اینکه مجوزتان منقضی شود.تحصیلاتتان باید به رسمیت شناخته شود یا در شرف به رسمیت شناخته شدن باشد.

  شما باید اجازه اقامت به عنوان یک محقق با بودجه خود دارا باشید و قبل از این که مجوزتان  منقضی شود درخواست دهید..

  شما باید اجازه اقامت به عنوان یک کارگر ماهر با یک کارفرما در نروژ را  به عنوان محقق در یک دانشگاه، کالج و یاموسسه  تحقیقاتی دارا باشید.شما باید قبل از این که  مجوز منقضی شود درخواست دهید.

  شماباید پول کافی برای زندگی در طول دورانی که قصد ماندن در نروژ را دارید داشه باشید.شما باید حداقل 19701 کرون در ماه یعنی 236406 کرون در سال داشته باشید.این پول باید پول خودتان باشد و باید در حساب بانکی نروژی شما باشد.

  الزامات مورد نیاز مرتبط با تحصیل/صلاحیت کاری
  شما باید یکی از انواع تحصیلات/صلاحیت های شغلی زیر را دارا باشید:

  باید یک دوره آموزش کامل در سطح حداقل سه سال دبیرستان گذرانده باشید مثلا به عنوان نجار یا بهیار. باید مشابه این دوره در نروژ موجود باشد

  داشتن تحصیلات  یا مدرک کامل از دانشگاه یا کالج برای مثال لیسانس مهندسی یا پرستاری

  صلاحیت کاری ویژه ای که از طریق سال ها تجربه به دست آوردید در شرایط استثنایی باعث  اعطا مجوز می شود آن هم در صورتی که صلاحیت شما معادل کسی باشد که آموزش های شغلی را به طور کامل گذرانده.
  حقوق و تعهدات

  شما می توانید در کارهایی که نیاز به کارگر ماهر ندارند به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار کنید

  به شما اقامت حداکثر یک ساله اعطا خواهد شد

  اگر بعدا برای اقامت دائم درخواست دهید این مدت (حداکثر یک ساله)جزو آن حساب نمی شود.

  اگر اعضای خانواده تان اجازه مهاجرت خانوادگی را در حال حاضر دارند و با شما در نروژ زندگی  می کند می توانند برای تجدید مجوز درخواست دهند.اگر شما و اعضای خانواده تان باهم درخواست داده اید جواب را هم یا هم دریافت می کنید.

  همان طور که خواندید کار پس از تحصیل در نروژ آسان نیست اما ناممکن هم نیست.سایت ها و موسسات کاریابی متفاوتی در این کشور وجود دارد علاوه بر این شما می توانید با فرستادن رزومه تان برای شرکت ها به طور مستقیم با آنها در ارتباط باشید.

  برای اینکه با شرایط،الزامات و جزییات بیشتری در خصوص کار پس از تحصیل در نروژ آشنا شوید با موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید تا با دانش وسیع و دید باز در این مسیر گام بردارید.

  این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور است.

   

  منابع

  https://www.justlanded.com/english/Norway/Norway-Guide/Jobs/Looking-for-work

  گردآورنده پریسا ایمانی شاهاندشتی