دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • کاریابی در اتریش

 • منبع:malekpour.ir


  آیا میتوان اقامت دائم اتریش را از طریق ویزای کار کسب کرد ؟ چگونه میتوان ویزای کار اتریش را به دست آورد ؟ آیا اخذ ویزای کار در اتریش شرایط خاصی دارد ؟ بعد از اخذ ویزای کار شرایط کاریابی در اتریش چگونه است ؟ آیا بهترین راه برای اخذ اقامت اتریش گرفتن ویزای کار است ؟ این مقاله برا شما همراهان همیشگی سایت موسسه حقوقی ملکپور نگارش شده و به سوالات شما در باب اخذ ویزای کار اتریش و کاریابی در اتریش پاسخ می دهد .

  منابع:

  http://www.aboutaustria.org/living/working-in-austria.htm

  https://targetjobs.co.uk/careers-advice/working-abroad/327879-working-in-austria

  http://www.jobsinvienna.com/

  https://www.justlanded.com/english/Austria/Austria-Guide/Jobs/Job-market

  http://www.migration.gv.at/en/living-and-working-in-austria/

   

  اخذ ویزای کار اتریش

  کشور اتریش برای تمامی مهاجرانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به منظورجستجوی کار به اتریش مهاجرت می کنند کارت” قرمز- سفید –قرمز” صادر می کند . اتریش متقاضی کار را بر اساس سیستم ارزیابی فردی انتخاب می کند  اساس این سیستم (تخصص،  تجربه کاری ، آشنائی به زبان ، سن و غیره)  می باشد. بر اساس این سیستم امتیاز بندی متقاضیان اخذ ویزای کار اتریش به راحتی خواهند دانست که آیا دارای شرایط لازم برای اخذ ویزای کار اتریش هستند یا خیر ؟  اگر متقاضی بتواند از 100 امتیاز 70 امتیاز را کسب کند موفق به اخذ ویزای جستجوی کار در اتریش می شود  و درصورتیکه شخص در مدت 6 ماه موفق به یافتن شغل مناسب شود کارت قرمز سفید قرمز برایش  صادر می شود . واجد شرایط بودن  چگونه باید برای ویزای کار اتریش اقدام کرد برای آگاهی از سیستم امتیازبندی و اقدام برای اخذ اقامت اتریش از طریق ویزای کار با کارشناسان  و وکلای مجرب موسسه حقوقی ملکپور تماس بگیرید و از تجارب کارشناسان این مجموعه در زمینه ویزای کار اتریش  بهره مند شوید .

  بازار کار در اتریش

  زمانی که شخص اجازه کار در کشور اتریش را دریافت نمود , سخت ترین بخش ماجرا پایان یافته است.جو حاکم بر بازار کار در کشور اتریش بسیار سالم بوده وبازار کار این کشور جزو سالم ترین بازارهای جهانی است و یافتن کار مناسب برای شخص متقاضی در یک پروسه ی زمانی منطقی دور از دسترس نخواهد بود.

  نرخ بیکاری رسمی در کشور اتریش در سال 2004 به میزان 7.1 درصد بوده است که این کشور را در بین بهترین کشورها از این حیث قرار میدهد . زمانی که در سال 2004 کشورهایی از اروپای مرکزی و اروپای شرقی  به اتحادیه اروپا پیوستند انتظار میرفت بعد از چند سال تاثیرات بلند مدت مخربی بر بازار کار اتریش گذاشته شود . به همین دلیل در سال 2006 محدودیت هایی برای نیروهای کار کشور های تازه وارد به اتحادیه ی اروپا گذاشته شد.نرخ بیکاری در ماه آگست سال 2016 میلادی 5.4 درصد بوده  که کاهش چشمگیری در سال های اخیر داشته است.

  تازه واردهایی که قصد کاریابی در کشور اتریش را دارند باید در نظر داشته باشند که مسایلی مانند نوع تحصیلات , تجربه ی کاری, دانش زبان آلمانی و انگلیسی , نوع کار درخواستی و محلی که آنها مایل به کار و زندگی در آن هستند در شانس کاریابی آنها موثر خواهد بود.راه های بسیار زیادی برای کاریابی در اتریش وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت :

  قدم اول:

  چه انتظاری از یک شغل در اتریش میتوان داشت؟

  شناخت وضعیت شغلی در کشور اتریش

  کشور اتریش همواره بازار کار مناسبی برای متقاضیان داشته و دارد. نکته مهم امنیت شغلی شماست بدین معنا که کارفرما تا کجا به شما نیاز خواهد داشت .امنیت شغلی شما در اتریش کاملا وابسته به قرارداد کاری شماست. و هرچقدر قرارداد قویتری با کارفرما امضا کنید از امنیت خاطر بیشتری برخوردارید .کشور اتریش قانون بسیار قاطعی در حمایت از نیروی کار دارد .که اکثر آنها نیز در محدوده ی سال 1950 میلادی به تصویب رسیدند.

  ساعات کار در کشور اتریش

  ساعت کار قانونی در کشور اتریش هم مانند بسیاری از کشور ها 8 ساعت در روز است  .و 5 روز در هفته. ساعات اضافه تر نسبت به آن نیز مشمول پرداخت دستمزد اضافه کاری خواهد شد.

  نکته جالب

  سیستم ساعات کاری متعارف در کشور اتریش بدین گونه است که اکثر مردم این کشور تمایل رفتن به محل کار در ساعات اولیه صبح دارند .و تایم کاری اکثر شغل ها 7 صبح شروع خواهد شد .دیرترین تایم کاری هم معمولا ساعت 8 صبح شروع خواهد شد.

  تعطیلات

  شما به عنوان یک نیروی کار در کشور اتریش سالانه 25 روز مرخصی با حقوق خواهید داشت. در مواقع ضروری مانند مریضی و یا اسباب کشی نیز مرخصی با حقوق خواهد بود.

  بیمه سلامت نیروهای کار

  اگر نیروی کار دچار مریضی شود میتواند روز اول را بدون هیچ گونه توضیحی در خانه استراحت کند .برای روز دوم نیاز به گواهی دکتر خواهد بود .برای مریضی های طولانی مدت نیز بیمه حقوق شما را پرداخت خواهد نمود.

   

   

   

   

  قدم دوم:

  دنبال چه نوع شغلی هستید؟

  برای هر نوعی از شغل مکان هایی خاص را جستجو کنید .

  میتوان گفت در کشور اتریش برای هر نوع شغلی بازار کار وجود دارد .اما بعضی از زمینه های شغلی درخواست نیروی کار بیشتری دارند بنابراین یافتن شغل در آنها آسانتر است. کشور اتریش به آهستگی به سمت بازار کار خدمات-محور پیش میرود .و بازارهای سنتی مانند صنایع سنگین و کارخانجات عظیم  و یاصنعت معدن در آن رو به کاهش گذاشته است.  معمولا بخش دولتی به دلیل محدودیت های مالی و نفری تعداد نیروی کار زیادی نمیپذیرد .اما خوشبختانه بخش هایی مانند خدمات, بازاریابی و مدیریت , فناوری اطلاعات و … همواره نیاز به نیروی کار دارند. همینطور کشور اتریش همواره از کارآفرینان حمایت میکند و شخص متقاضی میتواند در این کشور کارآفرینی نیز انجام دهد.

  یک کار بدون معطلی

  اگر به دنبال یک کار موقت برای چند ماه هستید و سرعت در یافتن کار اولویت شماست , صنعت توریسم انتخاب مناسبی برای شماست. تفاوت این زمینه ی کاری با دیگر زمینه ها این است که بر خلاف بسیاری از شغل ها , شما میتوانید در این زمینه در شهر های کوچک و شهرستان های دور از پایتخت نیز وارد بازار کار شوید. بهترین شهرها برای یافتن شغل در این زمینه در اتریش اینها هستند :

  Carinthia (Kärnten), Tyrol (Tirol), Salzburg, Styria (Steiermark) and (Wien)

  بهترین راه برای جستجو در این زمینه جستجوی محلی است. سازمان AMS نیز میتواند کمک شما در یافتن موقعیت های خالی شغلی باشد.

  یک پیشنهاد ساده : کاراموزی

  متقاضی کاریابی در کشور اتریش  میتواند وارد دوره های کاراموزی شود .گذراندن دوره های کارآموزی میتواند راه مناسبی برای قرارداد کار دایمی باشد.

   

   

  قدم سوم:

  چگونه استخدام شوید؟

  کجا باید دنبال کار گشت و چگونه باید اقدام نمود

  راه های ساده زیادی برای کاریابی در اتریش وجود دارد : روزنامه های محلی , اینترنت , آژانس های کاریابی , دوستان و آشنایان و…یک ترکیب مناسب از مجموعه ی این راه ها میتواند به شما در یافتن سریعتر کار بسیار کمک کند.

  توصیه میشود که شما تمامی راه ها و رسانه ها را برای کاریابی به کار ببرید . شما با یک بررسی کوتاه در رسانه ها نیز میتوانید از وضعیت بازار کار و همچنین موقعیت های شغلی مورد نیاز روز خبردار شوید . اکنون به معرفی راه کار های مفید در کاریابی کشور اتریش میپردازیم :

   

  1- سازمان خدمات کاریابی اتریش (AMS) :

  ( Arbeitsmarktservice) یک سازمان وابسته به دولت اتریش است که به افراد خواهان کار در یافتن کار کمک میکند . شرکت ها و موسساتی که نیاز به نیروی کار دارند درخواست خود را برای  AMSمیفرستند و AMS نیز در پاسخ , لیست نیرو های کار مناسب با هر موقعیت شغلی را به آنها ارایه میدهد تا ترتیب مصاحبه کاری با آنها داده شود .حتی افراد خارجی که خواستار کاریابی در اتریش هستند نیز  میتوانند رزومه و درخواست خود را به صورت آنلاین در سیستم AMS ثبت نمایند .

  2- جستجوی اینترنتی برای کار در اتریش :

  کاریابی از طریق اینترنت بسیار ساده , سریع و ارزان است . اما یک نکته کار شما را سخت خواهد کرد. اکثر سایت های کاریابی در کشور اتریش به زبان آلمانی هستند . پس به خاطر داشته باشید که برای این کار یا از قبل زبان آلمانی را تمرین کنید و یا همراه یک فرد که به زبان آلمان تسلط کافی دارد به مطالعه ی این سایت ها بپردازید .

  حال سوال همیشگی: آیا میتوان به سایت های اینترنتی اعتماد کرد؟

  در این قسمت سایت های معتبر و محبوب کاریابی در اتریش را مورد بررسی قرار میدهیم :

  www.jobpilot.at یکی از پر بازدیدترین و بهترین سایت های کاریابی در کشور اتریش است که بعد از دریافت رزومه ی شما, هر هفته موقعیت های جدید شغلی را به شما معرفی میکند.

  www.derstandard.at/stellenmarkt  سایت کاریابی روزنامه DER STANDARD که از موتور جستجوی قوی برخوردار است.

  www.dermarkt.at یک درگاه اینترنتی برای یافتن شغل, خانه و اتوموبیل مورد علاقه برای انواع سلیقه ها.

  www.ams.or.at سایت رسمی سازمان خدمات کاریابی کشور اتریش

   

   

  3-استفاده رایگان از تمامی روزنامه ها :
  وین همواره دارای فرهنگ کافه نشینی بوده و هست . برای مطالعه ی روزنامه ها نیازی نیست تا شما تمامی آنها را بخرید . شما با مراجعه به هر یک از کافه های شهرهای بزرگ اتریش مانند وین میتوانید دسترسی نامحدود و رایگان  به تمامی روزنامه ها را داشته باشید.

  4-آژانس های کاریابی موقت

  بعضی از آژانس های کاریابی در کشور اتریش وجود دارند که کارهای موقت ارایه میکنند. شما میتوانید به استخدام آژانس در آمده و آنها شما را به شرکت ها و موسساتی که نیاز به نیروی کار موقت دارند قرض( اجاره )میدهند.این سیستم کاریابی معمولا مختص کارهای با لول پایین میباشد مانند نظافتچی, منشی ,کارگر ساختمانی و…برای بسیاری از متقاضیان این شغل ها یک شروع خوب برای دستیابی به کارهای بهتر است. اگر شما در این کارهای موقت از خود تبحر نشان دهید کمپانی هایی که شما را از آژانس اجاره کرده اند با شما قرارداد کار دایمی منعقد خواهند نمود.

  در اینجا لیستی از آژانس های کاریابی موقتی را میبینید:

  Manpowerhttp://www.manpower.at
  Rantasahttp://www.rantasa.at
  REXhttp://www.rex-dienstleistungen.com
  AVMhttp://www.avm-personal.at
  Adeccohttp://www.adecco.at
   

  اگه تمایل به اخذ اقامت اتریش از طریق ویزای کار دارید قبل از هرگونه پرداخت و ضررهای یورویی با کارشناسان مجرب و وکلای ارشد موسسه حقوقی ملکپور تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید .