دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مهاجرت کاری به هلند • آیا در مورد مهاجرت کاری کشور هلند سؤالاتی ذهن شما را به خود مشغول کرده؟ آیا در مورد انواع ویزاهای  کاری کشور هلند و چگونگی اجازۀ کار این کشور می خواهید بدانید؟ و آیا می خواهید بدانید که از صلاحیت های لازم برای دریافت اجازۀ کاری از کشور هلند برخوردار می باشید؟ و اینکه می خواهید بدانید که مدت زمانی که نیاز می باشد تا  ویزای کاری کشور هلند به شما تعلق گیرد چیست؟ و آیا در خصوص محدودیت سنی ویزای کاری کشور هلند نیز به دنبال کسب اطلاعات هستید؟ در این صورت توصیه می نمائیم مقالۀ حاضر را که از سوی متخصصین ارشد مؤسسۀ حقوقی ملک پور گردآوری شده است را مطالعه نمائید و در صورتی که به طور جامع جوابگوی تمامی سؤالات شما خوانندۀ گرامی نبود، پیشنهاد می نمائیم با وکلای مجرب مؤسسۀ حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده، تا بتوانند با توجه به شرایط اختصاصیتان شما را در مسیر صحیح مهاجرت راهنمائی نمایند.

   

   

  مقدمه

  کشور هلند یکی از کشورهایی است که پذیرای جویندگان بین المللی کار می باشد که همواره درهای خود را به روی متقاضیان با مهارتها و توانائی های بالا باز گذاشته است. و شرایط تشویقی را برای این دسته از افراد در نظر گرفته است.

  اتباع خارجی که تمایل به کار در کشور هلند را دارند، باید یک سری شرایط را دارا باشند. و بسته به کشوری که تابعیت آنجا را دارند، نیازمند اجازۀ کار برای اشتغال در کشور هلند می باشند. و در واقع کارکنان خارجی خلاء های موجود در پست های خالی این کشور را پر خواهند کرد. اما اتباع کشورهای اتحادیۀ اروپا می توانند بدون نیاز به اجازۀ کاری وارد خاک کشور هلند شوند و نسبت به انجام شغل مورد نظر اقدامات لازم را انجام نمایند. بنابراین اجازۀ کاری که در خصوص آن در این مقاله می پردازیم مخصوص اتباع خارجی به غیر از اتباع کشور هلند می باشد.

  افرادی هم که از خارج از خاک کشور هلند تمایل به یافتن شغل در این کشور می باشند، و مدت اقامتشان نیز بیش از 90 روز می باشد، باید اصطلاحاً برای دریافت یک اجازۀ ترکیبی اقدام نمایند. و منظور از اجازۀ ترکیبی، اجازه، هم برای اقامت و هم برای کار می باشد. بنابراین اجازۀ اقامت و اجازۀ کار دو چیز از هم جدا نشدنی می باشند.   

  چکیده

  بر طبق قوانین و مقررات مهاجرتی کشور هلند، باید بدانید که برای انجام هر نوع کاری در هلند نیازمند اجازۀ کاری می باشید. به غیر از اتباع کشورهای اتحادیۀ اروپا که نیازمند داشتن اجازۀ کاری برای کار در کشور هلند ندارند. و مسئله این که در این زمینه وجود دارد این است که کارفرما باید ابتدا شغل مورد نظر را به مدت 3 ماه در خود کشور هلند آگهی داده باشد و شخصی با توجه به این شرایط در کشور سوئد حضور نداشته باشد و سپس نیز در کل اتحادیۀ اروپا آگهی نداده باشند و باز شخصی برای پست مورد نظر یافت نشده باشد و متقاضی را به عنوان نیروی کلیدی دعوت به  کار نمایند. بنابراین با توجه به توضیحات ارائه شده متقاضی باید دارای توانائی ها و استعدادهائی باشد تا بتواند در خصوص پذیرش در این ویزا شانس بالایی داشته باشد.

  در کل یافتن شغل مناسب در یک کشور خارجی امری دشوار می باشد اما این امر را هم در نظر داشته باشید که کشورهائی نظیر کشور هلند با کمبود نیروی جوان کاری مواجه هستند بنابراین یافتن شغل چندان امری دور از ذهن هم نمی باشد.

  و در صورتیکه از کشورهای اتحادیۀ اروپا باشید به غیر از کرواسی نیاز به اجازۀ کاری ندارید. ذکر این نکته نیز ضروری می باشد که بدانید متقاضیان به محض اشتغال به کار می توانند بیمه دریافت نمایند.

   

  کلمات کلیدی: مهاجرت، کار، مهاجرت کاری، اشتغال، هلند

   

   
  مهاجرت به کشور هلند

  مسئلۀ مهمی که در خصوص مهاجرت کاری به کشور هلند مهم است که بدانید، این است که باید میان اجازۀ ورود و اقامت در این کشور و همچنین اجازۀ کاری تفاوت قائل شد. که مدارک و شرایط مورد نیاز برای ورورد به کشور هلند با توجه به مدت اقامت و تابعیت  فرد متفاوت خواهد بود. به طور مثال اتباع برخی کشورها نیازمند ویزای شنگین برای ورد به این کشور، البته به منظور اقامت موقت، می باشند. اما حالت دوم حالتی است که فرد نیازمند اجازۀ اقامت ترکیبی می باشد که این اقامت ترکیبی اقامت به منظور زندگی و هم کار می باشد که این تایپ از اقامت برای اقامت برای مدت طولانی تر می باشد که البته برخی از ملیت ها از این امر مستثنی شده اند.

  اگر شما از آن دسته از اتباعی می باشید که برای ورود به کشور هلند نیازمند نوع خاصی از ویزا نمی باشید، تنها می توانید با پاسپورت خود، چه برای اقامت بلند مدت و چه برای اقامت بلند مدت اقدام نمائید.

   
  انواع مختلف ویزای کاری کشور هلند (GVVA)

  اگر بخواهیم به انواع ویزای کاری کشور هلند بپردازیم، باید گفت که کشور هلند دارای یک سیستم سادۀ ویزای کاری می باشد. این به این معنا می باشد که تمامی متقاضیانی که خارج از اتحادیۀ اروپا می باشند، و قصد انجام کار در کشور هلند را برای مدت بیش از 3 ماه را دارند، نیاز است که برای در واقع نوعی درخواست ترکیبی اجازۀ اقامت و همچنین کار اقدام نمائید. البته باید خاطر نشان نمائیم که سایر کشورهای حوزۀ شنگن نیازمند این اجازۀ کاری نمی باشند. و آگهی های ذکر شده در بالا مشمول حال این افراد نمی شود.

  در مورد انواع ویزای کاری کشور هلند نیز باید گفت که سه راه حل اصلی برای استخدام کارکنان خارجی در کشور هلند وجود دارد، که این موارد عبارتند از:

  1). ویزای ترکیبی اجازۀ کار و اقامت

   این نوع ویزا از جمله ویزاهایی می باشد که مناسب برای افرادی است که از اتباع کشورهایی خارج از اتحادیۀ اقتصادی اروپا می باشند که قصد کار و اقامت در کشور هلند بیشتر از 3 ماه را در خاک این کشور دارند. اصطلاحاً این نوع ویزای کاری با علامت اختصاصی (GVVA) مشهور می باشد.

   

  2). اجازۀ کاری نوع TWV

  این نوع از ویزای کاری که مطابق با استانداردهای در نظر گرفته شده از سوی کشور هلند می باشد، حتماً باید با نوعی اجازۀ اقامت را از سوی دولت هلند ترکیب شوند. و مناسب برای افرادی می باشد که صلاحیت لازم برای دریافت ویزای کاری نوع اول (GVVA) را دارا نمی باشند. که این ویزا شامل موارد زیر می باشند:

  1).اتباع خارج از اتحادیۀ اقبصادی اروپا، که تصمیم به مهاجرت به کشور هلند به منظور انجام کار را دارند برای مدت کمتر از 3 ماه را دارند.

  2). ویزای کار دانش آموزان

  3).کارگران و کارمندان فصلی

  4).اجازۀ کار پناهجویان

  5).کارمندان شرکتهای بین المللی که در کشور هلند دارای شعبه می باشند

  6).اتباع کشور کرواسی

   

  3). کارت آبی اتحادیۀ اروپا

  کارت آبی یا همان blue card نیز کارتی است که، به مهاجرین این امکان را می دهد که در کشور هلند و یا برخی دیگر از کشورهای اروپایی برای مدت بیشتر از 90 روز زندگی و کار نمایند. اما لازم است که بدانید این نوع ویزا مناسب برای افرادی می باشد که از لحاظ کاری شرایط خاص و مناسبی را دارا باشید.

  بد نیست بدانید، بعد از اینکه با اجازۀ اقامت کاری حدود 5 سال در کشور هلند اقامت داشته باشید، می توانید برای اقامت دائم خود اقدام نمائید.

  از جمله شرایطی که الزامی می باشد این است که متقاضی باید حداقل مدرک لیسانس را دارا باشید، همچنین باید قراردادی را با یک کمپانی هلندی که منعقد کرده باشید.

   
  شرایط صلاحیت برای کار در کشور سوئد

  برای اینکه شرایط و صلاحیت های لازم جهت کار در کشور هلند را دارا باشید، لازم است که اولاً در فیلد کاری خود به صورت حرفه ای باشید تا اینکه شما را به عنوان نیروی کلیدی بردارند و دیگر اینکه صلاحیت ها و توانائی های لازم جهت پر کردن شغل مورد نظر را دارا باشد.

  اما در مورد محدودیت نیز باید گفت، از سن 18 تا 45 سال می توانند برای ویزای کاری کشور هلند اقدام نمایند. اما باید خاطر نشان کرد که متقاضیان زیر 23 سال باید تجربیات و توانائی های لازم با رشتۀ کاری مورد نظر را دارا باشند.

  نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که، اجازۀ کار در کشور هلند به صورت اصطلاحاً خاص کارفرما می باشد. این به این معنا است که، اگر متقاضی اجازۀ کار را از سوی یک کمپانی هلندی دریافت کرده باشد، و در صورتی که بخواهد برای کمپانی هلندی دیگری کار کند، این امر امکان پذیر نمی باشد، و حداقل باید مدت زمان 2 سال را برای کمپانی مورد نظر کار نمایند.

   

  حکمرانی 30 درصدی

  یکی از انگیزه هایی که بزرگ برای افراد با توان بالای کاری، حکمرانی 30 درصدی آنها می باشد. این به این معنا است که 30 درصد درآمد ماهیانۀ این افراد شامل پرداخت مالیات نخواهد بود. بنابراین این کاهش 30 درصدی مالیات مناسب برای افرادی می باشد که با توانائی ها و استعدادهای خاص می باشند و این را هم در نظر داشته باشید که این کاهش 30 درصدی تنها برای برخی مشاغل خاص در نظر گرفته شده است.

  حال برای آنکه واجد شرایط برای پرداخت مالیات 30 درصدی شناخته شوید لازم است که شرایط زیر را دارا باشید:

      هر دوی کارفرما و کارمند باید در خصوص پرداخت 30 درصدی مالیات با یکدیگر توافق داشته باشند.
      کارمند باید در وضعیت کاری که از سوی کارفرما حقوق پرداخت خواهد شد باشد، و به گونه ای باشد که مبلغ مالیات بر درآمد را از حقوق سالیانۀ وی کسر نماید.
      کارمند باید هم مستقیماً استخدام شده باشد و هم اینکه از خارج از هلند وارد شده باشد.
      متقاضی باید دارای توانائی ها و استعدادهائی باشد که در داخل خاک کشور هلند نظیر این فرد وجود نداشته باشد.
      میزان درآمد فرد که مالیات بر آن تعلق می گیرد باید 36.705 یورو باشد.البته به غیر از کارکنان زیر 30 سال با مدرک فوق لیسانس که درآمد آنها باید 27.901 یورو باشد، همچنین است در مورد محققان، دانشمندان، معلمان، نویسندگان، که در خصوص آنها هیچ حداقل حقوقی در نظر گرفته نشده است.

   

   
  قوانین مهاجرتی هلند

  در صورتی شما به موجب قرارداد کاری که به موجب قوانین و مقررات کشورتان منعقد شده است، وارد خاک کشور هلند نشده باشید، دانستن قوانین و مقررات مهاجرتی کشور هلند در خصوص مهاجرت کاری برای شما از اهمیت به سزائی برخوردار خواهد بود. در این قسمت قواعد و مقررات کلی در خصوص اجازۀ کار، نوع قرارداد، شرایط اخراج، ارزیابی مدرک تحصیلی را به اطلاع شما عزیزان می رسانیم.

   

  اجازۀ کاری 

  عموماً افراد برای اینکه مستحق دریافت ویزای کاری باشند نیاز هست تا قبل از شروع کار اجازۀ کاری را از کافرمائی در کشور هلند دریافت نمایند. البته استثنائاتی را هم دارد و این استثنائات مربوط به کارهایی می شود که به طور مثال در سازمان های بین المللی می باشد از جمله دادگاه بین المللی، و یا افرادی که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیۀ اروپا را داشته باشند. ( البته به غیر از کشورهای بلغارستان و رومانی ) و افراد با تخصص بسیار بالا نیز ممکن است از این امر مستثنی شوند.

  بر طبق قانون اجازۀ کار اتباع خارجی، اتباع داخلی خود کشور هلند و سپس اتباع سایر کشورهائی که در اتحادیۀ اروپا قرار دارند نسبت به سایر کشورها برای شغل مورد نظر از اولویت برخوردار می باشند. که این امر به منظور حمایت از اتباع داخلی و اتباع حوزۀ اتحادیۀ اروپا می باشد. در این راستا کارفرما موظف می باشد تا ثابت نماید که فردی در این حوزه با شرایط و توانائی های مورد نیاز موجود نمی باشد. که این امر مستلزم این می باشد که حداقل 3 ماه در کشور هلند و 3 ماه در کل اتحادیۀ ، شغل مورد نظر را آگهی کرده باشد، و برای شغل مورد نظر شخص مناسبی برای پر کردن خلاء موجود در شغل مورد نظر نمی باشد.

  نکته ای که بد نیست در اینجا به آن بپردازیم این است که متقاضیان باید بین 18 تا نهایت 45 سال سن داشته باشند.

  دیگر اینکه نهایت مدت اجازۀ اقامت کاری کشور هلند 3 سال می باشد. حال افرادی که دارای اجازۀ کاری برای 3 سال متوالی دیگر دارند، و از زمانی که اجازۀ کار در کشور هلند را دریافت کردند در خاک این کشور اقامت داشته اند، از درخواست اجازۀ کاری مستثنی خواهند شد. و اجازۀ اقامت آنها با عناوینی چون ” اشتغال آزادانه” و یا “بدون نیاز به اجازۀ کار” ظهر نویسی شود. حال در صورتی که ثابت شود اجازۀ اقامت شما مورد تأئید نمی باشد، به طور مثال مرتکب جرم در این کشور شده باشید، سپس اجازۀ اقامت شما به خودی خود فسخ خواهد شد.

  نکتۀ بسیار مهمی که وجود دارد این است که در صورتی که شما بتوانید اجازۀ اقامت کاری را در هلند کسب نمائید، همسر، ویا همراه شما نیز در کشور هلند اجازۀ کار خواهند داشت.

   

  شرایطی که کارفرمای هلندی می تواند کارمند از سایر کشورهای اروپائی استخدام نماید

  کارفرمای هلندی تنها در یک سری شرایط خاص می توانند نسبت به استخدام تبعۀ خارجی اقدام نماید. که این شرایط عبارتند از:

      شخص کارفرما تنواند فردی را با این شرایط و توانائی ها در کشور هلند و یا سایر کشورهای اتحادیۀ اروپا یافت کند.
      این شغل برای مدت 5 ماه آگهی بشود. که این مدت در مورد مشاغل سخت این مدت 3 ماه می باشد.
      کارفرما تمامی مراحل قانونی برای یافتن کارمند در خاک کشور هلند و یا کل اتحادیهۀ اروپا را پیموده باشد. این مراحل نظیر آگهی در روزنامه، اینترنت و مراکز مربوط به کاریابی می باشد.

   


  قرارداد کاری

  حقوق و تکالیف قانونی شما با توجه به نوع قرارداد کاریتان متفاوت می باشد، بنابراین باید بدانید قرادادی را منعقد نمائید که متناسب با شغلتان باشد. اما به طور کلی این شرایط عبارتند از:

      نام و آدرس کامل کارمند و کارفرما و مکانی که قرار است در آنجا استخدام شوید
      عنوان شغل مورد نظر و جزئیات کامل مرتبط با آن
      تاریخ شروع و پایان کار. توضیح آنکه برای برخی از مشاغل می توان علاوه بر تاریخ شروع تاریخ پایانی را هم در نظر گرفت، همچنین قرارداد می تواند با مدت نامحدود منعقد شود
      دورۀ کارآموزی در صورتی که شغل مورد نظر به گونه ای باشد که متقاضی قبل از ورود به کار نیاز به گذراند. و در صورتیکه دورۀ کاری شما کمتر از 2 سال باشد مدت کارآموزی یک ماه خواهد بود و نهایتاً این مدت 2 ماه خواهد بود
      تعداد ساعات کاری باید در قرارداد قید شود
      میزان حقوق و درآمد
      بیان شرایط فسخ قرارداد

  انواع قرارداد کاری کشور هلند با توجه به مهلت زمانی

  قرارداد کاری کشور هلند را از لحاظ مهلت زمانی می توان قراردادها را به دو دسته تقسیم نمود:

  1). قرارداد کاری موقت

  قرارداد کاری موقت به این صورت می باشد که دارای یک تاریخ شروع و پایان می باشد. و قرارداد در تاریخی که طرفین موافقت نموده اند خاتمه می یابد. و توصیه می نمائیم که حتماً این نکته را در خاطر بسپارید که قرارداد را به صورت کتبی منعقد نمائید نه شفاهی. اگرچه قرارداد شفاهی نیز در کشور هلند پذیرفتی است اما بهتر است به صورت کتبی قرارداد را منعقد نمائید. کارفرما موظف است یک ماه پس از اشتغال شرایط کاری را به طور کامل در قرارداد قید نمایند. به طور کلی  در یک مهلت قانونی، هر دوی کارمند و کارفرما آزاد هستند تا تصمیم گیری نمایند در خصوص شرایط قرارداد.

   

  2).قرارداد کاری بدون داشتن مدت معین

  در صورتیکه کارمند و کارفرما در خصوص مدت زمان کاری با یکدیگر به توافق نرسیده باشند، قرارداد کاری بعد از گذشت مدت زمان معقول لازم الاجرا خواهد شد. ویا اینکه با توجه به شرایطی که در زیر به آنها می پردازیم خاتمه یابند، این موارد عبارتند از:

      اخراج فوری
      توافق دوجانبه
      فوت کارمند
      فسخ قرارداد از سوی دادگاه

   
  کشورهایی که نیازمند ویزای کاری می باشند

  کلاً کشورهای اتحادیۀ اروپا برای کار در کشور هلند نیازمند ویزای کاری نمی باشند از جملۀ این کشورها عبارتند از: بلژیک، لوگزامبورگ، آلمان، فرانسه، انگلستان، ایرلند، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، دانمارک، سوئد، استرالیا، فنلاند، یونان، نروژ، مالتا، مجارستان، لیتوانی، استونی، رومانی، اسلونی، اسلواکی. بنابراین کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا همانطور که به راحتی اجازۀ عبور و مرور در این کشورها را دارا می باشند به همان نسبت اجازۀ کار در آن کشور را هم دارند.

  تنها استثنائی که در این خصوص وجود دارد کشور کرواسی است که با اینکه جزء اتحادیۀ اروپا می باشد، اما نیازمند اجازۀ کاری برای کار در کشور هلند می باشند.

   
  افرادی که اجازۀ کار در کشور هلند دارند

  در صورتیکه به عنوان دانش آموز یا دانشجو در کشور هلند باشید، در کارت اجازۀ اقامت شما قید خواهد شد که امکان اجازۀ کار در حین تحصیل را دارند که  برای دانش آموزان و دانشجویان مقطع لیسانس مدت 10 ساعت در هفته، برای مقطع فوق لیسانس 20 ساعت و برای مقطع دکترا 30 ساعت در هفته امکان اجازۀ کار دارند. که این مشاغل به صورت پارت تایم می باشند.

  همچنین در صورتیکه شما به عنوان همراه وارد خاک کشور هلند می شوید امکان اجازۀ کار در این کشور را خواهید داشت. که این امر در کارت اقامت آنها قید خواهد شد.

  علاوه بر آن افرادی که با یک فرد هلندی نیز ازدواج می کنند نیز اجازۀ کار در این کشور را خواهند داشت. همچنین است در مورد پناهندگان که در صورتی که این اجازه را داشته باشند می توانند برای کار اقدام نمایند.

  و مورد دیگر نیز پناهجویان هستند که در صورت که بتوانند مراحل قانونی پناهندگی را طی نمایند به صورت قانونی برای اشتغال به کار اقدام نمایند.

   

  نتیجه گیری

  در خاتمه اگر بخواهیم نتیجه گیری کلی در خصوص ویزای کاری کشور هلند داشته باشیم باید بگوئیم که، در ابتدا امکان اجازۀ کار در کشور هلند نیازمند اجازه و یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرما می باشد که با توجه به نوع کار کارفرما موظف شغل مورد نظر را آگهی نماید که این پروسۀ زمانی برای مشاغل ساده 5 هفته و برای مشاغل مشکل 3 ماه می باشد. اما برخی از کشورها از جمله کشورهای واقع در حوزۀ اتحادیۀ اروپا می باشند از دارا بودن اجازۀ کاری مستثنی هستند.

  که اجازۀ کاری در کشور هلند نیز به سه دسته تقسیم می شوند یک نوع ویزای کاری برای کار بالاتر ای 3 ماه هست، نوع دوم اجازۀ کاری برای مدت کمتر از 3 ماه می باشد و دیگر اینکه افرادی که دارندۀ کارت آبی می باشند. سن متقاضی نیز بین 18 تا 45 سال می باشد که باید حتماً دارای توانائی و استعدادهای خاص باشند که در این صورت مشمول قانون حکمرانی 30 درصدی خواهند بود که این به آن معنا است که 30 درصد از مالیات بر درآمد افراد کسر خواهد شد.

  حدود مدت زمان اقامت کاری در کشور هلند نیز به مدت 3 سال می باشد که قابلیت تمدید نیز دارد و همسر و همراه نیز اجازۀ کاری خواهند داشت. و قرارداد کاری نیز با توجه به مدت زمان می توانند به صورت موقت و برای مدت معین و یا به صورت قرارداد بدون مدت زمانی معین.

  در نهایت پیشنهاد می نمائیم در صورت تمایل به کسب اطلاعات کاملتر درخصوص ویزای کار کشور هلند می باشید با توج به شرایط خاص شما با وکلای مجرب موسسۀ حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده تا بتوانند شما را در مسیر صحیح مهاجرت راهنمائی نمایند.