دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • پناهندگی در ژاپن
 • این مقاله در جهت اطلاع شما عزیزان همیشه همراه وبسایت موسسه حقوقی ملک پور نوشته وتقدیم شما سروران گرامی میگردد .به طور کلی اطلاعاتی در رابطه با پناهندگی در ژاپن و اخذ تابعیت ژاپن از طریق پناهندگی  به شما دوستان ارائه می گردد.


  پناهنده چه کسی است ؟


  آیا می دانید کشور ژاپن به کنواسیون های سازمان ملل متحد سال 1951 متعهد است و هر ساله سهمیه ای برای پذیرش پناهندگان در نطر گرفته است؟


  آیا می دانید پروسه پناهندگی در ژاپن چقدر زمان بر است؟


  آیا متقاضیان می توانند از طریق پناهندگی اقامت دائم کشورژاپن را کسب کنند؟


  آیا میدانید شرایط پذیرش پناهندگان در کشور ژاپن چگونه است؟


  اگرمایل به کسب اطلاعات بیشترهستید  با ما همراه باشید و  در صورت هر گونه شبهه و سوالات بیشتر در مورد پناهندگی در ژاپن از طرق قانونی می توانید با مشاوران و وکلای برجسته امر حقوق بین الملل در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.


  مقدمه: مطابق کنواسیون های سازمان ملل متحد در سال 1951 در واقع پناهنده به کسی اطلاق می شود که شخص در کشور خود (کشور مبداء) به دلایلی همچون نژاد،مذهب ،ملیت ،تعلق به یک گروه اجتماعی خاص ،وعقاید سیاسی  مورد آزار و اذیت جدی قرار گرفته و ترس موجه ای در شخص وجود دارد که نمی تواند از کشور و تابعیت خود دفاع کرده و حاضر به ترک کشور خود بوده است و یا اینکه شخص فاقد تابعیت بوده و به کشور ثالثی پناه می برد تا بتواند از حمایت های آن کشور بهرمند شود.پذیرش پناهندگی در کشورژاپن به اقامت دائم آن کشور منتهی می شود اما پروسه پذیرش پرونده های پناهندگی بسیار زمان بر است و کشور ژاپن نیز از این قاعده مستثنی نبوده است وامکان دارد تا سالها طول بکشد  .در طول این مدت ، پناهندگان بلاتکیف بوده و دوره سختی را پشت سر می گذراتتد.مهمترین مرحله اخذ پناهندگی داشتن یک پرونده مناسب ،با کیس های قوی  است که نشان می دهد شخص جانش در خطر است و باید ثابت کند به محض ورود خود به کشور مبداء زندانی وشکنجه می شود .


  سیستم پناهندگی در ژاپن

  ژاپن دولتی متعهد به کنواسیون 1951 و پروتکل الحاقی 1967 در باب وضعیت پناهندگان است براین اسا س مقامات ژاپنی صالح برای تعیین وضعیت پناهندگان در ژاپن است .

  هر کسی  که در نظر دارد به عنوان پناهنده در ژاپن زندگی کند نیاز به درخواست اعمال پناهندگی از اداره مهاجرت وزارت دادگستری ژاپن (Ministry Of Justice  )دارد .یک تبعه خارجی صرف نظر از ملیت و وضعیت قانونی خود می تواند تقاضای پناهندگی خود را به دولت خود مختار ژاپن ارائه دهد  .فردی که به صورت غیر قانونی وارد ژاپن شده است یا کسی که در ژاپن اقامت دارد اما بیشتر از اقامت خود در ژاپن  باقی مانده میتواند درصورت ترس موجه ای از بازداشت  در کشور خود درخواست پناهندگی  بدهد .قاعدتا پناهندگی به صورت خودکار اعمال نمی شود باید کیس برجسته ای داشته و درخواست بدهید.

  دولت ژاپن باید ادعای متقاضی را بررسی کرده تا مشخص شود پناهنده به رسمیت شناخته می شود یا خیر.اگر پناهنده به رسمیت شناخته نشود شخص ممکن است بازداشت و به کشور مبداء خود بازگردد.

  قانون کنترل مهاجرت ژاپن و تشخیص پناهندگان هیچ مهلتی را برای درخواست پناهندگان تنظیم نکرده است .علاوه بر این اگر شما یک وضعیت اقامت (Zairyu – Shikaku ) مشخص نداشته باشید در حالی که نتیجه درخواست پناهندگی شما هنوز در حال بررسی باشد به شما اجازه اقامت موقت داده می شود.


  کسانی که تحت اقامت موقت یا مشروط در ژاپن هستند زندانی نمی شوند  با این حال شما می توانید از امکانات و معیارهایی  زیر که به پناهندگان اختصاص داده شده ،بهرمند شویداگر:


  ارائه درخواست پناهندگی ظرف 6 ماه از ورود شما به ژاپن و یا از تاریخی که در ژاپن بوده اید و از وضعیت پناهندگی خود آگاه شوید با توجه به آن ممکن است شرایط پناهندگی را در ژاپن به دست آورید.

  به طور مستقیم از کشو.ر مبداء وارد ژاپن شده که امنیت فیزیکی یا آزادی فیزیکی شما طبق ماده 1 کنواسیون 1951 مورد تهدید قرار گیرد.

  از کشور خود اخراج نشده باشید.

  اگر شما به عنوان یک پناهنده توسط وزارت دادگستری ژاپن (Ministry Of Justice ) به رسمیت شناخته شوید شما مجاز به ماندن به صورت قانونی در ژاپن با وضعیت اقامت مناسب و حقوق مشخص  ( طبق کنواسیون 1951) هستید.

  پروسه تعیین وضعیت پناهندگان:

  وزارت دادگستری ژاپن کتابی را تحت عنوان” کتاب راهنمای رسمی”را  برای به رسمیت شناختن وضعیت پناهندگی به زبان های مختلف در دفاتر اداره مهاجرت در دسترس شما قرار داده است تا بتوانید با توجه به مطالب این کتاب درخواست خود را به اداره مهاجرت ارائه دهید.

  فرم تقاضای پناهندگی :فرم درخواست مهاجرت در دفاتر اداره مهاجرت ژاپن در سایت زیر در دسترس است شما می توانید این فرم را دانلود کنید : http://www.moj.go.jp/ONLINE/IMMIGRATION/16-6-1.pdf


  و همچنین این فرم در انجمن پناهندگان ژاپن (JAR ) در دسترس است.


  مصاحبه :


  شما باید با افسر مهاجرت ژاپن (Refugee inquirer )مصاحبه داشته باشید که ممکن است بیش از یک بار به مصاحبه فراخوانده شوید یا بارها از شما در مورد وضعیتتان سوال کنند.


  تصمیم گیری:بعد از مصاحبه به شما اطلاع داده می شود که آیا شما به عنوان یک پناهنده شناخته شده اید یا خیر .معمولا روند پناهندگی از چند ماه تا چند سال طول می کشد.


  اگر درخواست پناهندگی شما ردشود به شما این حق داده میشود که ظرف 7 روز به دفتر اداره مهاجرت ژاپن اعتراض تجدید نظر در پرونده خود را ارسال کرده و می توانید برای حمایت ازپرونده خود وکیل بگیرید البته وکیل گرفتن در مرحله تجدید نظر اختیاری است.


  اگر باز هم درخواست شما از دادگاه تجدید نظر رد شود می توانید برای بررسی دوباره پرونده خود به  دادگاه های ژاپن رجوع فرمایید البته در این مرحله حضور وکیل اجباری است.پرونده شما باد ظرف 6 روز به دادگاه فرستاده  شود.


  کمک های حقوقی از طرف سازمانهای غیر دولتی ژاپن (NGO s ) :


  سازمان های غیر دولتی ژاپن (JLAA ) کمک های حقوقی و خدمات مشاور ه ای فراهم میکتد.هزینه های هر ساعت برای مشاوره 5000 ین می باشد البته در روزهای پنجشنبه مشاوره رایگاه به پناهندگان ارئه داده می شود .برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره  تلفن03-3581- 6941  تماس حاصل فرمایید.


  روند بررسی تقاضای پناهندگی :

  با در نظر گرفتن تقاضای پناهندگی شما خدمات دادگستری ژاپن بر روی اظهارات شما متکی می شود . در حد امکان شما باید تمام مدارک وکیس های که توان حمایت از پرونده شما را دارند ،ارئه دهید مثال : ارائه کارت شناسایی ، کارت پایان خدمت یا گواهی مدرسه و دانشگاه  یا مدرکی ارائه داده که نشان بدهد شما در یک حذب اجتماعی یا سیاسی شرکت کرده اید، یا اسنادی وجود داشته که نشان دهد شما بازداشت یا مورد آزار و اذیت فیزیکی و روحی قرار گرفته اید.یا هر کیس دیگری که امکان دارد برای 7پرونده شما مفید باشد.


  از شما انتظار می رود که برای کمک به وزارت دادگستری ژاپن در ارزیابی ادعای خود حقایق واقعی را ارائه دهید .توجه داشته باشید سازمان کنترل مهاجران و پناهندگان ژاپن طبق قانون مهاجرت ژاپن بیان میکند:


  کسی که با ارائه  مدارک دروغین یا عبارت نادرست به عنوان پناهنده در ژاپن به رسمیت شناخته شود به 3 سال حبس و جزای نقدی 300000 ین مجازات می شود.


  اجازه مخصوص برای اقامت به دلایل بشردوستانه در ژاپن :


  دولت ژاپن اجازه مخصوص رابرای اقامت به دلایل بشر دوستانه به پناهندگان ارائه می دهد. در سال 2005 وزارت دادگستری ژاپن 97 نفر را به دلایل بشر دوستانه به عنوان پناهنده در ژاپن قبول کرده است البته قوانین پناهندگی برای این افراد صدق نمی کند زیرا این اشخاص ممکن است به دلایلی مانند جنگ خارجی یا داخلی و غیره نتوانند به کشور خود بازگردند.با این حال وزارت دادگستری ژاپن معیار های مشخصی را برای این افراد  اعلام نکرده است.امااگر شما کیس های پناهندگی را نداشته باشید ممکن است پرونده شما رد شود لیکن  برای اقامت ویژه سازمان UNHCR  اطلاع رسانی می کنند.

  کمک موجود برای پناهندگان :

  در اصل UNHCR  هیچ کمکی برای پناهجویان موجود در ژاپن ارائه نمی دهد چرا که مسئولیت ارائه خدمات با ژاپن است .دولت ژاپن توسط ستا د پناهندگان (RHQ  )حمایت های مالی رابرای پناهجویان نیازمند  فراهم می کند.با توجه به بروشور اطلاعاتی RHQ  اعلام می دارد:

  ” متقاضیانی که به عنوان پناهنده در ژاپن به رسمیت شناخته شده و درخواست آنها ثبت و واجد شرایط برای دریافت کمک هستند،دولت ژاپن باید حمایت مالی از این افراد داشته باشد.پناهندگان در ژاپن مانند افرادی که یک درجه بالاتر از فقر هستند زندگی می کنند .متقاضیاتی که به عنوان پناهنده در ژاپن شناخته نشده اند از حمایت مالی ژاپن محروم می شوند اگر این افراد دارایی یا درآمدی داشته باشند یا قادر به کار کردن در ژاپن داشته باشند یا در صورتی که در ژاپن بستگانی داشته باشند و یا اگر آنها کمک های عمومی و غیره دریافت کنند.در واقع اگر مشخص گردد اجرای اقدامات حفاظتی برای آنها نا مناسب است.”

  کسانی که به عنوان پناهنده توسط RHQ   واجد شرایط شناخته شده اند درامد ماهانه که برایشان تعیین شده دریافت می کنند.و همچنین ممکن است در صورت لزوم هزینه های درمانی را تحت پوشش قرار دهند. پناهجویان برای اقامت خود در ژاپن می توانند از RHQ  کمک درخواست کرده که این درخواست باید به زبان انگلیسی یا ژاپنی ارسال شود.


  اطلاعات تماس باستاد پناهجویان ژاپن RHQ  :


  اطلاعات تماس  تلفن :03-3449-7015  در روزر های عمومی هفته می توانید از ساهت 5PM –  10 AM   تماس بگیرید


  اگر شما  برای کمک ار RHQ  واجد شرایط نیستید کمیساریای عالی پناهندگان UNHCR  ممکن است شما را به سازمان غیر دولتی NGO  معرفی کند برای ارائه پشتیبانی کمک های مانند  قبول مشاوره اجتماعی ،خدمات ارجاع پزشکی ،مشاوره حقوقی ،کاریابی و کمک های مالی محدود می توانید مراجعه کنید.


  پناهندگان می توانند از طریق تلفن های  03-5451-5053  با JAR UNHCR  تماس حاصل فرمایند.لطفا توجه کنید سازمانهای غیر دولتی نمی توانند همیشه  تمام نیاز های شما را برآورده کنند.


  علاوه بر این اداره مهاجرت ژاپن ممکن است به منظور حمایت از پناهندگان بسته به شرایطشان به این افراد اجازه کار دهد .پناهندگان تا زمانی که تصمیم درخواست تجدید نظر دارند اجازه کارآنها را  می توان تمدید کرد حتی اگر به پرونده هایشان به دادگاه های قضایی رسیده باشد.

  حقوق پناهندگان :

  پناهندگان به رسمیت شناخته شده توسط مقامات ژاپنی به طور معمول اقامت طولانی مدت را از 1 تا 3 سال دریافت میکنند که البته قابل تمدید و تجدید نطر است .پناهنده شناخته شده می توانند از بیمه بهداشت بهرمند شوند و در شرایط خاصی از شهرداری محلی ژاپن (Municipal office ) می توانند کمک های رفاهی دریافت کنند.


  پناهندگان نیز ممکن است برای برنامه های ادغام تحت حمایت دولت ژاپن که شامل آموزش زبان ژاپنی ،کلاسهای راهنمای  زندگی در ژاپن ،کمک برای جستجو کار و کمک های محدود مالی مشارکت داده شوند.


  برنامه های ادغام 6 ماه طول می کشد .پناهندگان می توانند  این خدمات را در مرکز توسعه یکپارچه سازی در تاکادانوبابا  دریافت کنند.


  در آخر : سالهای اخیر شمار زیادی از آوارگان سوری و افغانی و حتی هموطنان ما درخواست پناهندگی داده اند .ما به شما مهاجرت از طریق پناهندگی را توصیه نمی کنیم زیرا راهی بسیار سخت و حتی در آخر امکان دارد کیس های شما مورد قبول واقع نشود و برای ورود دوباره خود به کشورتان با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. در صورت هرگونه راهنمایی می توانید به صورت رایگان با  مشاورین تلفنی موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل قرمایید .موسسه حقوقی ملک پور با مشاوران و وکلای مجرب خود در زمینه مهاجرت و حقوق بین الملل آماده ارائه خدمات به شما سروران گرامی هستند.