دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • پناهندگی در ایتالیا • هر روزه افراد زیادی از سراسر جهان با مشقت و جسارت فراوان از طریق راههای صعب العبور و دشوار مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا را انتخاب می نمایند.این افراد درطول سفر دچار مشکلات فراوانی می شوند و به همین دلیل موسسه ی حقوقی ملک پور  ، مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا را به شما عزیزان پیشنهاد  نمی دهد. طبق آمارهایی که همه ساله توسط کشور ایتالیا در امر مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا گرفته شده است به دلیل تلفات بسیاری که در راههای آبی افراد متحمل شده اند مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا از راه آبی کمتر شده است.موسسه ی حقوقی ملک پور  در این مقاله به طور تفصیل به توضیح امر مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا می پردازد.

   

  چه کسانی قصد مهاجرت از طریق پناهندگی را دارند؟دلایل اینکه افراد به پناهندگی با شرایط سخت رو می آورند چیست؟چه کشورهایی بیشتر پناهنده می فرستند؟ آیا کشور ایتالیا پناهنده پذیر است؟ از چه کشورهایی به کشور ایتالیا پناهنده مهاجرت می نماید؟ واکنش دولت ایتالیا در رابطه با موضوع پناهندگی چیست؟

   

   

  اول اطلاعات کلی در رابطه با پناهندگی در اروپا به  شما عزیزان ازائه  می شود:

  اغلب دو گروه  به مهاجرت از طریق پناهندگی می پردازند:
  1-افرادی که وضعیت مناسبی در کشور خود از نظر اقتصادی ، اجتماعی،فرهنگی و سیاسی را دارا نمی باشند  به طور مثال مردم کشورهایی مانند کشور سوریه که از نظر امنیتی ،وضعیت مناسبی ندارند و همچنین مردم برخی کشورهای افریقایی که از شدت فقر فرار را ترجیح می دهند.2-گروه دوم افرادی می باشند که  به امید زندگی بهتر با امکانات بالاتر به کشورهای دیگر سفر می کنند در صورتی که اطلاعات کافی از وضعیت معیشت و مشکلاتی را که چه بسا سخت تر از زندگی در کشور خود می باشد را ندارند.

  کشور ایتالیا و کشور یونان به عنوان دو قطب اصلی ورود پناهندگان به قاره ی اروپا می باشد. زیرا برای ایشان ورود به این دو کشور از کشورهای مقصد در اروپا آسان تر می باشد و از طریق این کشورها قصد پناهندگی به کشور مورد نظر خود را دارند غافل از اینکه کشور مورد نظر آنها به یک نکته توجه ویزه ای دارد و این نکته این است که این کشور توجه می نماید که فرد اول  از چه طریق و وارد کدام کشور شده  است ، اگر مثلا قصد فرد پناهندگی در کشور آلمان باشد ولی از کشور خود به کشور ایتالیا وارد شده و از آنجا قصد ورود به کشور آلمان را دارا باشد کشور آلمان پذیرای این پناهنده نمی باشد.( این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملک پور می باشد.)

  این عمل بدین صورت انجام می پذیرد : به گونه ای که کشور های اروپایی برای ردیابی این گونه افراد مهاجر شبکه ی ایجاد کرده اند که از طریق اثر انگشت افراد  آنها را شناسایی و باز می گردانند. همچنین است افرادی که ویزای شنگن اروپا را دارند و از این طریق(پناهندگی) قصد مهاجرت می نمایند این افراد نیز از طریق ویزای شنگنی که از قبل اخذ کرده اند شناسایی شده و به کشوری که برایشان ویزای شنگن را صادر کرده است باز گردانده می شوند.

  هجوم مهاجران آفریقایی به کشور ایتالیا

  کشور ایتالیا همواره پذیرای مهاجران پناهجوی آفریقایی از سواحین کشور خود می باشد که این مهاجران به علت فقر و کمبود بهداشت دچار بیماری های عفونی پوستی می باشند . دولت ایتالیا هر ساله نگران سیل مهاجران آفریقایی در فصل تابستان می باشد زیرا در این فصل وضعیت آب و هوا مساعدتر و راحت تر از مسیر دریا می توانند به کشور ایتالیا مهاجرت نمایند.

  همانطور که می دانیم مهاجرت از طریق مرزهای آبی بسیار خطرناک می باشد و آمار چندین سال اخیر نشان دهنده ی این است که مهاجرت از طریق دریا رو به نزول می باشد.

  دولت ایتالیا نزدیک به هفت سال است که درگیر مسایل مهاجرت مردم آفریقایی به این کشور می باشد و به تازگی سازمان ملل جلساتی را به این مورد اختصاص داده و تصمیم گیری می نماید.

   

  قانون دابلین چه می باشد؟

  در کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا قانونی وجود دارد به عنوان قانون دابلین که این قانون عبارتست از اینکه اگر فردی در خواست پناهندگی به کشوری از عضو اتحادیه ی اروپا  دهد و درخواست او از طرف کشور مورد نظر رد شود دیگر ،ان فرد نمی تواند به هیچ کدام از کشورهای عضو درخواست پناهندگی دهد.مثلا اگر فردی درخواست پناهندگی در کشور ایتالیا داده  و درخواست او از طرف دولت ایتالیا رد شده فرد دیگر نمی تواند به کشورهای دیگر اروپایی درخواست پناهندگی دهد. ( این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملک پور می باشد)

   

  بخش UNHCR سازمان ملل متحد وظیفه ی حمایت و حفاظت از پناهندگان در سطح بین الملل را در طی 50 سال گذشته دارد. این سازمان وظیفه دارد تا بر وضعیت پناهندگان و امنیت و حقوق اولیه آنها در کشورهای مورد نظر را بررسی کند.

  این سازمان با کشورهایی که عضو کنوانسیون پناهندگی ژنو می باشند  همکاری می نماید تا بتواند بر وضعیت پناهندگان در آن کشور آگاهی یابد.

   

  UNHCR  به موارد زیر نظارت دارد:

   

  1-نحوه ی رسیدگی به پناهندگان بیمار و درمان این پناهندگان در کشور مورد نظر

  2-اطمینان بر امنیت پناهندگان

  3-با دولت های مذکور در زمینه ی انجام امور پناهندگی از قبیل ثبت نام و … همکاری می نماید.

  4-موقعیتی را فراهم می کند تا فرد پناهنده به دلخواه یکی از موارد زیر را انتخاب بنماید:

  *اقامت در کشور میزبان

  *بازگشت به کشور خود

  *اقامت در کشور ثالث

  5-اگر فرد پناهنده  به کشور ثالثی رفته و در آنجا اقامت بنماید این سازمان بر وضعیت زندگی و اسکان ان فرد در کشور میزبان نظارت می نماید.

  6- این سازمان همچنین با سازمان خصوصی NGO همکاری می کند.

   

  وظیفه ی سازمانunhcr به طور کلی هم می تواند کمک به پناهندگان و نظارت بر شرایط ایشان باشد و هم می توان نتیجه گرفت که این سازمان بر کشورهای  عضو کنوانسیون زنو نیز نظارت می نماید تا بر طبق پیمان ژنو در جهت حل مشکلات پناهندگان و پناهجویان قدم مثبت و مفیدی بردارند.  ( این مقاله متعلق به موسسه ی حقوقی ملک پور می باشد)

   

  سلسله مراتب انجام امور پناهندگی در کشور ایتالیا:

  کسانی که قصد انجام مهاجرت از طریق پناهندگی را دارا می باشند سعی بر این دارند تا از طرق غیرقانونی  و خطرناک وارد کشور مورد نظر شوند زیرا کشور مورد نظر آنها به طریقه ی مهاجرت آنها توجه ویژه ای می نماید و افراد به این دلیل متوجه خطرات فراوانی می شوند و عده ای حتی در این راه جان خود را نیز از دست می دهند.

  این افراد از طریق راههای آبی یا خاکی خطرناک ، خود را به کشور ایتالیا رسانده و به  یک اداره ی پلیس مراجعه کرده و فرم مربوطه ی پناهندگان را از مامورین درخواست می نمایند .  در این مرحله که اولین کار توسط دولت ایتالیا تعیین هویت است، از شما اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی ، تاریخ تولد ،  ادرس محل زندگی  گرفته می شود و اینکه علاوه بر این از افراد اثر انگشت نیز گرفته می شود بعد از تعیین هویت و تکمیل فرم مربوطه منتظر برای تعیین وقت دادگاه می مانند.

  لازم به ذکر است تعیین هویت در هر صورت از افراد انجام می پذیرد به این طریق که اگر فرد را در خشکی یا آب پیدا کنند یا در زمان ورود به کشور ایتالیا فرد مدرکی از خود ارائه ندهد پلیس این کشور برای شناسایی این افراد ، تعیین هویت می نماید.

   

  در کشور ایتالیا معمولا  پروسه ی تعیین هویت به دو طریق انجام می شود:

  1-تعیین هویت ساده

  2- تعیین هویت کامل

  تعیین هویت ساده:در پروسه ی تعیین هویت ساده که  الان به علت کثرت مهاجرت از طریق پناهندگی کمتر انجام می پذیرد تنها به گرفتن عکس و اثر انگشت شصت او اکتفا و به فرد شماره ای جهت شناسایی میدهند. همانطور که گفته شد این نوع تعیین هویت دیگر زیاد مورد استقبال کشور ایتالیا نمی باشد و بیشتر زمانی که پلیس گذارش خاصی در مورد فرد مهاجر ارائه داده و فرد موقعیت زمان و مکانیه خاصی را داشته باشد از این پروسه استفاده می شود.

  تعیین هویت کامل:در پروسه ی تعیین هویت کامل از طریق دولت ایتالیا ، نام نویسی و مراحل تععین هویت کامل انجام می گردد به گونه ای که از فرد اول عکسبرداری می نمایند و از تمامی انگشتان وی اثر انگشت گرفته البته از کودکان زیر 14 سال اثر انگشت گرفته نمی شود. تا وارد سیستم کنند بعد از آن گذارش پلیس را گرفته و بعد از این مراحل تمامی اطلاعات فرد وارد سیستم می شود  و بعد به فرد شماره شناسایی اعطا می شود.ُ

  رابطه ی تعیین هویت فرد با قانون دابلین:

  با توجه به توضیح مختصری که از قانون دابلین در اتحادیه ی اروپا ارائه شد بهتر است بدانید که سیستم تعیین هویت ،سیاستی است برای اجرای هر چه بهتر قانون دابلین حال به توضیح مختصری در این باره میپردازیم:

  همانطور که می دانید با توجه به مواردی که در مورد قانون  دابلین ارائه شد اگرفرد قبلا در کشوری از اتحادیه ی اروپا درخواست پناهندگی نماید و درخواست پناهندگی او مورد قبول کشور ایتالیا واقع نشود ،فرد نمی تواند به کشور دیگری از اتحادیه ی اروپا درخواست پناهندگی دهد حال زمانی که فرد در مرحله ی اول مورد شناسایی و تعیین هویت قرار میگیرد و تمام اطلاعات شخصی وی در این سیستم ثبت می شود اگر درخواست پناهندگی وی از طریق دولت ایتالیا رد شود به آسانی شناسایی شده  و دیگر نمی تواند به کشوری از کشورهای اروپایی رفته و درخواست پناهندگی نماید. در ضمن باید به این نکته در امر پناهندگی در کشور ایتالیا توجه داشته باشید ، اگر قصد دارید به شهری غیر از شهر ساکن در آن رفته و در آنجا تقاضای پناهندگی دهید باید گزارش پلیس را در دست داشته باشید و همچنین فرم c3 را هنوز پر نکرده باشید در صورت پر کردن این فرم دیگر قادر به این نخواهید بود که در شهرهای دیگر کشور ایتالیا درخواست پناهندگی کنید.

  حقوقی که فردپناهنده  در پروسه ی تعیین هویت کشور ایتالیا دارد چیست؟

  میتوان گفت این امر باید در آرامش کامل از فرد پناهنده انجام شود و مامورین پلیس به هیچ عنوان اجازه ی انجام رفتار خشونت آمیز با فرد پناهنده را ندارند. اما باید  به این نکته توجه داشت که همکاری با پلیس کشور ایتالیا  در امز شناسایی و تعیین هویت از تکالیف فرد پناهنده  در قانون این کشور می باشد و اگر فرد پناهنده این کار را انجام ندهد به مدت 12 ساعت بازداشت می گردد  باید به این نکته توجه داشت که فرد پناهنده حق گرفتن وکیل را در این مورد دارا می باشد و می تواند خانواده یا دوستان خود را از وضعیت خود آگاه کند.جریمه ی فردی که به پلیس گذارش مربوطه را در تعیین هویت نداده است حدود 200 یورو می باشد و فرد باید این مبلغ را پرداخت نماید.

   

  در نهایت می توان گفت که نه تنها در کشور ایتالیا بلکه در سراسر جهان مهاجرت از طریق پناهندگی مشکلات فراوانی را در پی دارد و موسسه ی حقوقی ملک پور به شما عزیزان این راه را برای مهاجرت پیشنهاد نمی نماید بلکه  در اختیار شما راههای قانونی بسیاری قرار می دهد .از جمله ی این راهها می توان مهاجرت از طریق تحصیل به کشور ایتالیا باشد که اتفاقا کشور ایتالیا زمینه ی مناسبی  را به خاطر داشتن دانشگاههای معتبر همراه با هزینه ی رایگان برای شما در نظر گرفته است.

   

   

  منابع

  www.unhcr.it

  www.data.unhcr.org

  www.washingtonpost.com

   

   

  سپیده ایمانعلیزاده