دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مهاجرت به جمهوری چک • این مقاله در خصوص مهاجرت به جمهوربی چک تنظیم گردیده است . آیا از شرایط  مهاجرت به جمهوری چک اطلاعاتی دارید ؟ شرایط قانونی مهاجرت مهاجران چیست ؟ وضعیت مهاجران به کشور چک چگونه می باشد ؟ قانون مهاجرت اتباع بیگانه در کشور چک ، چه قانونی است ؟ آمار مهاجرت در سال های اخیر در جمهوری چک چگونه اعلام شده است ؟ کدامیک از شهرستان های جمهوری چک ، جهت مهاجرت مهاجران محبوب تر است ؟ آیا چک در ردیف کشورهای عضو اتحادیه شنگن می باشد ؟ وضعیت تردد و اخذ ویزای مهاجران به کشور چک به چه صورتی است ؟ تاریخ مهاجرت در جمهوری چک به کدام زمان و کدام دسته از مهاجرین بر می گردد ؟

   

   

  معرفی جمهوری چک : جمهوری چک را می توان به عنوان یک کشور متوسط اروپایی با میراث فرهنگی غنی و متنوع چند کشور که یک منطقه را محاصره نموده اند معرفی نمود. در حال حاضر جمعیت کشور چک حدود 10.2 میلیون نفر برآورد شده است. زبان رسمی این کشور چک می باشد ، اما با این حال حدود 14 زبان اقلیت جمهوری چک ( از جمله روسیه )  می باشد ، که به رسمیت شناخته شده است.  تولید ناخا لص داخلی چک ، سرانه می باشد که در حدود 579.18 دلار برآورد شده است. ارز رسمی چک ، koruna  (CZK) است. جمهوری چک ، عضو افتخاری اتحادیه اروپا و منطقه شنگن می باشد ، که مزایای زیادی برای ساکنان آن دارد. براساس قانون مهاجرت ؛  اگر شما یک غیر شهروند اتحادیه اروپا می باشید و قصد مهاجرت به جمهوری چک برای بیش از 90 روز متوالی دارا هستید و یا اگر قصد فعالیت های کسب  و کار دارید ، بایستی جهت اخذ ویزا اقدام نمایید.

  پراگ ، پایتخت جمهوری چک ، یکی از زیباترین شهرهای دنیا  که قدمت آن حدودا به 1100 سال قبل باز میگردد. شهر توریستی پراگ واقع در چک ، به جهت جاذبه های گردشگری و قدمت ان هرساله پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط دنیا است.

  جمهوری چک یک جمهوری پارلمانی است. قانون عالی آن ، قانون اساسی جمهوری چک ، همراه با منشور قانون اساسی و آزادی های مندرج در ان است . قانون اساسی آن از سال 1993 ، از زمان جدایی چک و اسلواکی معتبر و قابل اجرا بوده است و  قدرت در آن به قوه مقننه و یا همان مجلس جمهوری چک ، قوه مجریه  ( دولت و ریاست جمهوری ) و قوه قضاییه منقسم می گردد.

   

   

  خدمات مهاجرت

   

  خدمات مهاجرت به جمهوری چک قابل مقایسه با دیگر کشورهای توسعه یافته اروپا  و یا حتی با دیگر کشورهای اروپای شرقی مثل لتونی نمی باشد. با این حال وزارت کشور ( http:/www.mvcr.cz ) ، مسائل مرتبط با امور مهاجرت و اجازه اقامت برای واجدین شرایط را ارائه می نماید . با این حال برای کسانی که تمایل به اخذ ویزای بلند مدت ، برای زندگی ، کار ، تحصیل  در جمهوری چک دارد تحت شرایطی ممکن است.

  به هنگام برخورد با مقامات اداره مهاجرت چک ، در حال حاضر ضروری است که حتما تحت حمایت پلیس خارجی ،  به صورت محلی که توسط وزارت کشور اختصاص داده شده است .

   

  سه شرکت موجود که خدمات مهاجرت در جمهوری چک را ارائه می دهند ، عبارتند از ؛

   


  MoveEurope-Gzech Republic

   

   مهاجرت قانونی

   

  به منظور مهاجرت قانونی به چک ، مهاجر بایستی ، پایبند و ملزم به تمام قوانین و الزامات مندرج در قانون چک باشند. قانون اصلی در قانون چک ، قانون اقامت اتباع خارجی مهاجرت غیر شهروندان اتحادیه اروپا در جمهوری چک است .

  چندین گزینه و یا طریق مهاجرت نسبت به هدف مهاجرت به کشور چک وجود دارد . ممکن است از طریق اخذ ویزای کار ، تحصیل ، اخذ ویزای شنگن به جهت بازدید از کشور باشد. در صورتی که شما قصد اخذ اقامت برای یک دوره زمانی طولانی را دارید ، شما نیاز به کسب اجازه اقامت و یا ویزای بلند مدت را دارید . متقاضیان برای اخذ ویزای جمهوری چک از سال 2007 زمانی که جمهوری چک به عنوان یک عضو دولت اتحادیه اروپا ویا یک کشور عضو منطقه شنگن شد می توانند اقدام به اخذ ویزای شنگن نمایند.

   

   

  قانون مهاجرت

   

  قانون مهاجرت اصلی برای مهاجرین از کشورهای غیر اتحادیه اروپا در جمهوری چک ، قانون اتباع خارجی ، در جمهوری چک است.

   

   

  قانون اقامت اتباع خارجی در جمهوری چک

   

  http://www.czechlegisation.com

   

   

  وزارت کشور ( گروه سیاست پناهندگی و مهاجرت  )

   

  http://www.mucr.cz

   

  در مقاله اول ( بخش 1 ) از قانون اقامت بیگانگان در جمهوری چک مانند یک خارجی را به شرح ذیل توصیف می نماید :

  فرد خارجی باید یک شخص حقیقی ، باشد که نمی تواند یک شهروند جمهوری چک باشد.
  من جمله شامل یک شهروند اتحادیه اروپا هم نمی باشد.
   

  آمار مهاجرت

   

  آمار مهاجرت در جمهوری چک ، در میان شهروندان چک کاملا بحث برانگیز است. با توجه به سرشماری 2011 ، تقریبا حدود 000/543 نفر از مهاجران بصورت قانونی و دائمی در چک زندگی می نمایند ، که 5% از کل جمعیت چک را تشکیل می دهند و بزرگترین گروه این مهاجران به چک از کشور اوکراین به چک مهاجرت نموده اند که حدودا 000/118 نفر اقدام به اخذ اقامت دائم نموده اند.

   

  اسامی شهرستان های محبوب از طریق جمعیت مهاجران

   

   

  محبوب ترین شهرستان در جمهوری چک ، جهت مهاجرت مهاجران ، پراگ است . که بزرگترین شهرستان در جمهوری چک است . دو شهرستان بزرگ دیگر که مهاجرین بسیاری به آن می روند برنو و استروا است . با وجود این پراگ تقریبا دو برابر این دو کشور است.

  توریست و گردشگران پراگ به جاذبه های تاریخی و توریستی از قبیل پل ها ، موزه ها ی آن مثل اتریش و مجارستان مراجعه می کنند . برنو نیز به جهت کلیسای جامع و باغ وحش آن و تپه های دیدنی آن در جنوب موراویا ، منطقه انگور آن شهرت دارد.

   

  مهاجرت در داخل و خارج از منطقه شنگن

   

  جمهوری چک یک کشور عضو منطقه شنگن است. کشورهای عضو موافقتنامه شنگن ، پاسپورت ، کنترل مهاجرت در مرزهای مشترک خود را جهت سفر بین کشورهای عضو خود لغو نموده اند . کشورهای عضو شنگن ، ویزای شنگن صادر شده توسط دیگر کشورهای شنگن را تشخیص می دهند. در مرز بیرونی ، یا پس از ورود برای اولین بار ، به منطقه شنگن ، روش های کنترل مهاجرت عادی اعمال می شود ، با این حال ورود به هر کشور شنگن تحت کنترل است . و لازم به ذکر است که قوانین کنترل ، ورود به تمام حوزه شنگن ( تمام کشورهای عضو ) و همچنین جمهوری چک نسبت به مهاجران بیشتر اعمال می شود.

  اتباع کشورهای ثالث برای دریافت ویزای بلند مدت ، ممکن است در جمهوری چک برای بیش ار 90 روز و یا سه ماه  بتوانند اقدام نمایند . با توجه به سیاست های مهاجرتی سخت گاهی اوقات ممکن است برای بدست آوردن یک ویزای شنگن به طور مستقیم از جمهوری چک سخت باشد. لیستی از اسناد و زمینه را برای درخواست ویزا می توان در وب سایت وزارت کشور تهیه نمود.

   

  اجازه اقامت

   

  در حال حاضر ، به استثنای تشکیل کسب وکار مقدماتی ، تنها سه راه برای به دست آوردن اجازه اقامت در جمهوری چک برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا یی وجود دارد :

   

  الحاق به خانواده

  مطالعه

  تحقیقات علمی

   

  همانطور که مستحضر هستید ، طرق مهاجرتی محدودی برای یک برنامه کاربردی اجازه اقامت در جمهوری چک وجود دارد . اگر شما اطلاعات بیشتری در خصوص اجازه اقامت در جمهوری چک  می خواهید، شما می توانید از راهنمایی وزارت کشور در اینجا بخوانید :

   

  /http://www.mzv.cz

   

   

  تاریخ

   

  یکی از لحظات قابل توجه در تاریخ مهاجرت در جمهوری چک ، در زمان شوروی که در طی ان زمان  ، دولت ویتنام و چکسلواکی ، یک معامله مربوط به آموزش و پرورش از مردم ویتنام در چکسلواکی ، حال رخ داده است.

  مردم ویتنام مهاجرت را به چکسلواکی در سال 1956 میلادی آغاز نموده اند و در حال حاضر جمعیت این کشور ( جمهوری چک ) در حدود 000/83 نفر برآورد شده است .

   

  مهاجرت چک از سیاست لیبرال به عضویت در اتحادیه اروپا

   

  جمهوری چک پس از استقلال ان در سال 1993 ، کشوری است که به ده ها هزار نفر از مهاجران اقتصادی تبدیل شد. اما به بعنوان

  Drbohlav     Dusan ، از دانشگاه چارلز گزارش محدودیت بیشتر و قوانین جدید مطابق با استناندارد های اتحادیه اروپا ، در حال حاضر نیز ، مشکلات مهاجرت قانونی و حمل و نقل آن حل نشده است.

   

   

  آیا کشور چک عضو اتحادیه اروپا می باشد ؟

   

  شهروندان اتحادیه اروپا ، شامل شهروندان کشورهای ؛ اتریش ، بلژیک ، بلغارستان ، کرواسی ، قبرس ، جمهوری چک ، دانمارک، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایرلند ، ایتالیا ، لیتونی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، لهستان ، پرتغال ، رومانی ، اسلونی ، اسپانیا ، سوئد است. شهروندان ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ و سوئیس ، دارای حقوق مشابه به شهروندان اتحادیه اروپا هستند.

   

  اسناد و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای جمهوری چک

   

  1.در مرحله اول ، متقاضیان ، فرم درخواست اخذ ویزای شنگن را صادقانه تکمیل نمایند و حتی فرم درخواست ویزای شنگن جمهوری چک را می توانند ، بصورت الکترونیکی تکمیل و سپس نسخه آن را چاپ نمایند.

  2.دوعکس بایستی پیوست شده که عکس فوق بایستی مطابق با فرمت گذرنامه باشد.

  3.پاسپورت و کپی در صورت وجود از ویزای قبلب متقاضی و حداقل سه ماه از اعتبار ان باقی باشد. گذرنامه بایستی حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.

  4.کپی از بلیط سفر به جمهوری چک و همچنین رزرو بلیط برگشت از جمهوری چک.

  5.تائیدیه بیمه خدمات درمانی حداقل تا سقف 30000 یورو که کل کشور چک و منطقه شنگن  را تحت پوشش قرار می دهد.

  6.نامه متضمن دلیل و هدف از سفر متقاضی به این کشور.

  رزرو برنامه سفر پرواز با تاریخ و شماره پرواز مشخص ورود و خروج از جمهوری چک
  8.ارائه مدرکی معتبر جهت اعلام محل اقامت و یا اسکان در طول دوره ایی که متقاضی در آن کشور جمهوری چک می باشد.
  9. مدرک وضعیت مدنی (گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی مرگ همسر، کارت جیره بندی در صورت وجود)
  10.مدرک تمکن مالی کافی برای مدت اقامت در جمهوری چک.

   

  چگونه و از کجا برای دریافت ویرای شنگن جهت ورود به کشورهای عضو شنگن  اقدام گردد ؟

   

  برای اخذ ویزای شنگن بایستی همانطور که ذکر شد ، درخواست ویزای شنگن را دانلود نموده و متقاضی ان را صادقانه و صحیح تکمیل نماید ، همچنین در نظر داشته باشید که ابتدا از طریق نرم افزار فرم را دانلود نموده ، فرم فوق را می توان با دست خط و یا از طریق تایپ گزینه های مندرج در ان تکمیل نمود. همه گزینه ها بایستی تکمیل شود و گزینه ایی خالی باقی نماند