دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • اخذ تابعیت از طریق ازدواج در جمهوری آذربایجان • نظام حقوقی کشور آذربایجان چگونه است؟ ازدواج در آذربایجان و اروپا ، سن ازدواج در کشور های اروپایی 16 سال است . کشور اسپانیا  تا سال گذشته 14 سال بوده است و برای رسیدن به استاندارد سن ازدواج در اروپا این تغییرات را اعمال نموده است .  ایا اخذ تابعیت از طریق ازدواج وجود دارد؟ اخذ تابعیت در آذربایجان به چه طریقی امکان پذیر است ؟ بهترین روش اخذ تابعیت در جمهوری آذربایجان چگونه می باشد؟ آیا فردی که با اتباع آذربایجان ازدواج کند  می تواند تابعیت جمهوری آذربایجان کسب کند ؟ در این نوشته  سعی شده است که به سوالات به شما همراهان همیشگی سایت موسسه ملک پوردر باب اخذ تابیعت از طریق ازدواج پاسخ داده شود.

  جمعیت قالب جمهوری آذربایجان را آذری ها تشکیل می دهند ، آذربایجانی ها اکثرا شیعه مذهب می باشند و دارای فرهنگی ایرانی هستند براساس مطالعات ژنتیکی که برروی مردم جمهوری آذربایجان صورت گرفته، مشخص شده است که مردم آذربایجان شباهت بیشتری به اقوام قفقازی  دارند تا نسبت به اقوام ترک زبان دنیا.

  در کشور جمهوری آذربایجان اقوامی همچون آذری ،تالش ، ارمنی ، اوکراینی ،تاتار ،ترک و روس سکونت دارند. حدود  نیمی از جمعیت جمهوری آذربایجان شهری و نیم دیگر روستایی می باشند. نزدیک به85  درصد از جمعیت کشور جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند و نیز مذاهب و ادیان دیگری نیز وجود دارند که به عنوان اقلیت شناخته می شوند. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

   

  در مورد کسب تابعیت از طریق ازدواج در حقوق بین الملل دو نظر وجود دارد:

  عقیده کلاسیک و عقیده استقلال تابعیت زن

  در قرن 19 میلادی علمای حقوق بین الملل خصوصی براین عقیده بودند که تعارض مربوط به قوانین ازدواج  باید از طریق  قانون ملی زن و شوهر اعمال شود یعنی آثار ازدواج طبق قانون دولت متبوعه زن و شوهر مقرر می گردد. چون عملا  براساس عرف همه گیراین امکان وجود ندارد که بیش از یک قانون ملی بر روابط زن وشوهر حکومت کند پس ناچارا بایستی وحدت تابیعت در خانواده حکم فرما شود. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  براساس قانون طبیعت ازدواج ، ازدواج یک همکاری مادام الحیات است. لذا برای تامین وحدت معنوی در خانواده بایستی زن و شوهر یک تابعیت داشته باشد به الاخص زن تابعیت شوهر را  باید بپذیرد. البته نکته  مهم که در اینجا وجود این است که تغییر تابعیت بعدی شوهر بر همسر تاثیر ندارد.

  عقیده استقلال تابعیت زن

  از قرن بیستم به بعد در مورد تغییر تابعیت از طریق ازدواج نظریات جدیدی مطرح شد. مبنای این تفکر فکر نوین تساوی حقوق زن ومرد و مبارزه برای رفع حجر زن بوده است. و می گویند زن فقط به شوهر علاقه مند می شود نه به تابعیت و رژیم حقوقی همسر خود.

  کنگره موسسه حقوق بین الملل که در سال 1932 در اسلو برگزار شد براین موضوع تاکید کرد که ” تابعیت یکی از همسرها قابل تسری به همسر دیگر نباشد، مگر با رضایت خود او” از طرفی دیگری دولت ها تمام سعی خود را برای تسهیل تابعیت واحد در کانون خانوادگی مبذول دارند. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  شرایط اخذ تابعیت از طریق ازدواج در کشور آذربایجان

  در ابتدا باید به دو نکته در مورد کسب تابیعت از طریق ازدواج در جمهوری آذربایجان توجه کرد:

  ازداواج یک زن یا مرد آذربایجانی با فرد بیگانه نمی تواند دلیل بر کسب تابیعت جدید آن فرد باشد.

  تغییر تابیعت همسر دلیلی بر تغییر تابیعت همسرش نمی باشد.

  ازدواج یک شهروند خارجی با جمهوری آذربایجان باید به طور رسمی در دفتر ثبت ازدواج در آذربایجان ثبت شود.
  مرکز ثبت ازدواج در آذربایجان معرف به zags است که تنها مرکز ثبت ازدواج برای ازدواج شهروند آذربایجانی با تبعه خارجی می باشد.
  اگر اتباع خارجی قصد ازدواج با شهروند اذربایجانی در جمهوری آذربایجان را دارند باید طبق قانون کشور آذربایجان تمام مدارک مربوط به خود را اعم از اسناد مدارک هویتی و اسناد مدارک مربوط به طلاق و گواهی مرگ همسر قبلی که نشانگر پایان ازدواج قبلی آنها می باشد را به همراه خود داشته باشند. این مدارک باید حتما ترجمه و دارای یک رونوشت برابر اصل از دادگاه باشد تا در دادگاه آذربایجان معتبر شناخته شود. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)
  همه اتباع بیگانه که تمایل به  ازدواج با شهروند آذربایجانی را دارند  باید  به دولت جمهوری آذربایجان گواهی ارایه دهند که دال بر عدم نکاح فرد می باشد.
   

  مدارک مورد نیاز قبل از صدور ویزا ازدواج :

   

  اصل گذرنامه امضا شده و با حداقل 6 ماه اعتبار
  عکس گذرنامه
  کپی از تایید رزرو هتل
  نامه شخصی به سفارت آذربایجان توضیح هدف از سفر مراسم ازدواج در آذربایجان
  مراسم ازدواج با یک شهروند آذربایجانی از نظر قانونی می تواند در جمهوری آذربایجان، کانادا، یا هر کشور دیگری تا زمانی که هر دو طرف ویزا لازم برای ورود به کشور جمهوری آذربایجان را دارند قانونی است. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)
   مراسم ازدواج در آذربایجان

  مراسم ازدواج به یک شهروند آذربایجان از نظر قانونی می تواند در جمهوری آذربایجان، کانادا، یا هر کشور دیگری تا زمانی که هر دو طرف ویزا لازم برای ورود به این کشور قانونی است.

  در کشور جمهوری آذربایجان اتباع بیگانه بعد از ازدواج می توانند تقاضا برای اقامت دائم یا ویزای بازدید کننده برای همسر آذربایجانی را انجام دهند.

  پس از ازدواج با اتباع آذربایجان می توان اقامت دایم و یا ویزا بازید از همسر را دریافت کرد. اگر فرد آذربایجانی دارای فرزند وابسته باشد این فرزند تاثیری بروی ازدواج با اتباع بیگانه ندارد. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  در آذربایجان شما فقط می توانید به مدت شش ماه دوره نامزدی داشته باشید و باید ظرف این مدت ازدواج دایم خود را ثبت کنید.

  **در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته از مشاوران حقوقی بین المللی اطلاعات بیشتری دریافت کنید.***

   

  منبع:

   

  LAW OF AZERBAIJAN On Citizenship of the Azerbaijan Republic

  امید محمدی