دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • اخذ تابعیت از طریق تولد در جمهوری آذربایجان • نظام حقوقی کشور آذربایجان چگونه است؟ ایا اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند وجود دارد؟ اخذ تابعیت در جمهوری آذربایجان به چه طریقی امکان پذیر است ؟ بهترین روش اخذ تابعیت در جمهوری آذربایجان چگونه می باشد؟ آیا فرزندی که از پدر و مادر خارجی در خاک جمهوری آذربایجان متولد شده باشد می تواند تابعیت جمهوری آذربایجان کسب کند ؟ در این نوشته سعی شده است که به سوالات شما در باب اخذ تابیعت از طریق تولد پاسخ داده شود.

  کشور آذربایجان یکی از کشورهای حوزه قفقاز می باشد که در همسایگی ایران واقع شده است. کشور آذربایجان در سال ۱۹۹۲توانست از اتحاد جماهیر شوروی جدا شود و به استقلال برسد. زبان رسمی این کشور آذری می باشد اما اقوام دیگری همچون : کرد، تالش ، روس ، و اوکراینی در این کشور زندگی می کنند و به زبان خودشان صحبت می کنند. پایتخت کشور آذربایجان شهر باکو می باشد که بالغ بر دو میلیون نفر جمعیت دارد. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  در مورد اخذ تابعیت از طریق تولد:

  کشورهای مختلف دارای دو سیستم متفاوت می باشند که عبارت اند از سیستم خاک و سیستم خون.

  سیستم خاک یا تابعیت ارضی: این سیستم به این صورت می باشد که افراد در هر کشوری که متولد بشوند تبعه همان کشور به شمار می آیند بدون توجه به تابعیت پدر و مادر این کودک، این سیستم بیشتر در کشور های همچون کانادا یا استرالیا اجرا می شود دلیل این امر هم بخاطر مهاجر پذیر بودن آنها می باشد و دلیل اصلی بخاطر این است که این کشورها تمایل دارند اتباع بیگانه بعد از ورود به کشور خودشان احوال شخصیه انها براساس قانون خودشان باشد و نه قانون کشور بیگانه. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  به طور کل طرفداران این نظریه دلایل به این شرح دارند:

  قاعدتا قدرت هر دولتی نسبت به اشخاصی اعمال می شود که در خاک آن کشور هستند و همین که فرد از آن کشور خارج بشود دیگر آن دولت سلطی بر آن فرد ندارد.
  سیستم خاک عاملی برای جلوگیری از تولد اشخاص آپاترید می باشد.
  هرگاه شخصی به هر دلیل در کشوری اقامت گزیند نمی تواند نسبت به سکنه آن سرزمین مزیت داشته باشد زیرا برخلاف مساوات و عدالت می باشد.
  فردی که در محیطی متولد می شود بتدریج اختلاط کامل با سکنه پیدا می کند و چه بسا تاثیر عوامل اجتماعی بیشتر از خون خواهد بود.
    سیستم خون یا تابعیت نسبی: در این سیستم تابعیت از طریق نسب به فرد متولد شده تحمیل می شود البته منظور این نیست که تابعیت از طریق نژادی می باشد بلکه این موضوع با موضوع نسب تفاوت دارد برای مثال فردی می کنند است نژاد پدر ومادرش ژاپنی باشد اما پدر و مادر تابعیت انگلیس را دارند پس فرد متولد شده تبعه انگلیس به شمار می آید. در واقع سیستم خون بر پایه نیت احتمالی افراد می باشد. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  به طور کل طرفداران این نظریه دلایل به شرح زیر دارند:

  از آنجا که جمعیت زیاد و زاد ولد در زمان صلح نشانه قدرت سیاسی یک کشور و در زمان جنگ موجب قدرت نظامی کشور می شود پس به مصلحت کشور های مهاجر فرست این است که سیستم خون را اجرا کنند تا تبعه آنها در هرکجا که ساکن بود تبعه همان دولت شناخته شود.
  سیستم خون باعث افزایش حیثیت و اعتبار یک کشور می شود زیرا اسم آن کشور بیشتر سر زبان می افتد و باعث نفوذ سیاسی و معنوی آن کشور می باشد.
  به طور به نظر می اید هیچ کدام از دو سیستم نباید به گونه صفر صد اجرا بشوند و بهتر است هر نظام حقوقی از هردو سیستم بهره مند بشود کشور آذربایجان نیز به همین صورت عمل کرده است و هردو سیستم را مورد پذیرش و تایید قرار داده است.

  مطابق ماده 52 قانون اساسی جمهوری آذربایجان شهروندان آذربایجانی دارای حقوق و تکالیف می باشند. مطابق قانون شهروندی جمهوری آذربایجان دولت حق خلع تابعیت از اتباع خود را ندارد و نیز نمی تواند اتباع خود را از کشور اخرج کند از طرفی تمام اقوامی که در آذربایجان سکونت دارند با هم برابر هستند و هیچ قومی بر قوم دیگر برتری ندارد. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  شرایط اخذ تابیعت از طریق تولد در جمهوری آذربایجان:

   هر شخصی که در جمهوری آذربایجان متولد شود تبع آن کشور می باشد بدون توجه به تابعیت پدر و مادر آن کودک ،در نتیجه فرزنداندپناهندگان و افراد بدون تابعیت فرزنداشان تبعه کشور آذربایجان شناخته می شوند.

  هر شخصی که درهر کجای دنیا متولد شده باشد و از پدر و مادر آذربایجانی متولد شود تبعه آذربایجان شناخته خواهد شد.

  پدر و مادر فرد متولد شده  باید به کنسولگری آذربایجان رفته و با به همراه داشتن شناسنامه و پاسپورت تبعه بودن خودن را ثابت کند و بعد برای فرزند خود در خواست پاسپورتی آذربایجانی بدهد. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  کودکانی که در خاک آذربایجان متولد می شوند و پدر و مادرشان نا مشخص است تبعه آذربایجان شناخته می شوند.

  کودکان افراد آپاترید تبعه کشور آذربایجان شناخته خواهند شد.

  اگر زن و شوهری تابعیت کشور آذربایجان را کسب کنند و فرزند انها نیز کمتر از چهارده سال سن داشته باشد تبعه جمهوری آذربایجان شناخته خواهد شد و ملاک سن کودک در زمان اخذ تابعیت پدر و مادر خواهد بود و نه زمان درخواست برای مثال اگر زن و مردی در خواست تابعیت بکنند  و فرزندشان سیزده سال داشته باشد ولی فرایند کسب تابیعت سه سال طول بکشد و بعد از سه سال انها تبعه جمهوری آذربایجان شناخته شوند فرزندشان تبعه آذربایجان نخواهد بود زیرا پانزده سال سن دارد و خودش باید به طور مستقل درخواست تابیعت بدهد.

  نکته بسیار مهم این است که کسب تابعیت برای از طریق تولد برای فرزندان اتباع خارجی مزیتی برای خود والدین به حساب نخواهد آمد. (نویسنده:رضا (امید)محمدی،موسسه حقوقی ملک پور)

  **در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته از مشاوران حقوقی بین المللی اطلاعات بیشتری دریافت کنید.***

  منبع:

  THE LAW OF THE AZERBAIJAN REPUBLIC On Citizenship of the Azerbaijan Republic

   

   

  امید محمدی