دانشنامه مهاجرت

  مهاجرت

 • مقایسه تحصیل رایگان در کشور های مختلف • بسیاری از علاقمندان به ادامه تحصیل در خارج از کشور، در جست و جوی کشورهایی هستند که به صورت رایگان یا با هزینه ای ناچیز، بهترین خدمات آموزشی را ارائه دهند. در قاره اروپا، چند کشور چنین امکانی را فراهم می کنند که با توجه به مزیت های چشمگیر کشورهای اروپای غربی نسبت به اروپای شرقی، ما در این مقاله بیشتر بر کشورهای گروه نخست تمرکز می کنیم.

  یادآوری می شود که کمبود امنیت داخلی و اعتبار اندک مدارک صادر شده از کشورهای اروپای شرقی و همچنین ناممکن بودن اخذ اقامت از این کشورها سبب می شود آنها گزینه چندان مناسبی برای ادامه تحصیل نباشند.

  در میان کشورهای اروپای غربی، کشورهای فنلاند، نروژ، آلمان، فرانسه و اتریش کشورهایی هستند که امکان تحصیل رایگان یا تحصیل با هزینه نزدیک به رایگان را فراهم می کنند. در این مقاله، هدف مؤسسه برگزیدگان ملک پور ( MIE) این است که با مقایسه این کشورها، امکان تصمیم گیری را برای مخاطبان سایت فراهم کنیم.


  کشورهای اسکاندیناوی
  در میان کشورهای اسکاندیناوی، دو کشور نروژ و فنلاند همچنان تحصیل رایگان را برای دانشجویان خارجی ممکن می کنند. این دو کشور، از نظر رفاه اجتماعی برای اتباع خود، جایگاه بالایی دارند و هزینه تحصیل نیز در آنها اندک است.

  با این همه، بسیاری از مؤسسات مشاوره این نکته مهم را به مخاطبان خود نمی گویند که خدمات رفاهی این کشورها، برای شهروندان خود آن کشورهاست و برای دانشجویان خارجی، چنین خدماتی ارائه نمی شود. در هر دو کشور فنلاند و نروژ، هزینه های زندگی بسیار بالاست و به ویژه، شهر اسلو نروژ یکی از گران ترین شهرهای جهان به شمار می آید. در این کشورها انرژی بسیار گران میباشد.

  کشور فنلاند این عیب را نیز دارد که برای پذیرش در دانشگاه های این کشور، گذراندن امتحان ورودی مشابه کنکور ایران ضروری است. برای این امتحان ورودی، باید ویزایی کوتاه مدت گرفته شود و در صورت قبولی در این آزمون، باید دوباره برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام شود.

  از سوی دیگر، آب و هوای کشورهای اسکاندیناوی برای ایرانیان و دیگر مردم خاورمیانه، نامطلوب است. این کشورها که با سرمای شدید خود در جهان شناخته شده اند، در بسیاری از روزهای سال از نعمت آفتاب تابان و روشنایی روز محرومند. ثابت شده است که تاریکی روزها و سرمای فرساینده، مشکلاتی همچون دلتنگی، ضعف اعصاب و افسردگی را به همراه خواهند داشت.

  افزون بر این ها، گرفتن ویزا برای همراهان فرد متقاضی ادامه تحصیل در این کشورها بسیار دشوار هست. این مسئله به ویژه برای افراد متأهل بسیار نگران کننده است.زیرا ممکن است شخص اصلی ویزا دریافت نماید ولی همسرو فرزندان ویزا دریافت ننمایند.این نکته را نیز یادآور می شویم که برای ارتباط با مردم در خارج از دانشگاه ها، تسلط به زبان های نروژی یا فنلاندی ضروری است زیرا مردم این کشورها انگلیسی زبان نیستند. و طبیعتا برای ترویج زبان و فرهنگ خود از صحبت به زبان انگلیسی خودداری میکنند

  در اروپای غربی، کشورهایی دیگر هستند که با آب و هوای بهتر، هزینه زندگی پایین تر خدمات تحصیل رایگان را ارائه می کنند و برای صدور ویزا برای همراهان شما نیز سختگیری نمی کنند.


  فرانسه
  هزینه های زندگی در فرانسه، با کشورهای اسکاندیناوی تفاوت چندانی ندارد و در مقایسه با آنها، این کاستی بزرگ را دارد که تحصیل به زبان انگلیسی در آن ممکن نیست. شما باید مدرک زبان فرانسوی داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول شوید. و طبیعتا گرفتن مدرک زبان فرانسوی از شما وقت ،هزینه و انرژی زیادی از شما کسب میکند.

  از آنجا که تحصیل در این کشور به زبان فرانسوی است، کشورهای اندکی هستند که این تحصیلات و مدارک صادر شده از این کشور را بپذیرند و بیشتر کشورها، تحصیلات انگلیسی را ترجیح می دهند.

  از سوی دیگر، با توجه به این که حتی در صورت اقامت بلند مدت در این کشور، شما از حق اقامت در آن برخوردار نمی شوید. بنا بر این، برای کسانی که مدرک دانشگاهی فرانسوی دارند، دورنمای شغلی بین المللی، چندان درخشان نیست. همین موضوع باعث شده برای افرادی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند نگران کننده باشد.


  آلمان
  آلمان کشوری صنعتی، منظم و پیشرفته است که از نظر امنیت و رفاه اجتماعی، در سطحی بسیار بالا قرار دارد. هزینه تحصیل در این کشور، نزدیک به رایگان است و برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور، کافی است 4 تا 6 میلیون تومان هزینه ثبت نام پرداخت شوید و برای شهریه، هیچ هزینه ای گرفته نمی شود.

  آب و هوایی بسیار بهتر از کشورهای اسکاندیناوی، هزینه کمتر زندگی نسبت به این کشورها، امکان بیشتر برای یافتن کار و اعتبار  تحصیلات به زبان آلمانی در بسیاری از کشورهای اروپایی، از مهمترین مزیت های این کشور برای داوطلبان ادامه تحصیل به شمار می آیند.

  آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز برای مخاطبان خود فراهم می کند و بسیاری از دانشگاه های انگلیسی زبان در این کشور فعالیت می کنند. رتبه علمی دانشگاه های آلمان نیز بسیار بالاست و ناگفته پیداست که این کشور از پیشتازان علم و فناوری در جهان به شمار می آید.

  با این همه، تحصیل در آلمان این عیب را دارد که متقاضی باید حسابی بانکی در این کشور باز کند و سپرده وی در آن حساب بلوکه می شود.و وی در هر ماه فقط حق برداشت 680 یورو از این حساب خواهد داشت. البته با توجه به تحریم های سال های اخیر اتحادیه اروپا، گشایش حسابی برای ایرانی ها در این کشور با چالش های زیادی همراه است. کشورهای اسکاندیناوی و اتریش، چنین شرطی را به متقاضیان تحمیل نمی کنند.


  اتریش
  شرایط تحصیل در اتریش، شباهت بسیار با شرایط تحصیل در آلمان دارد. دانشگاه های این کشور، امکان تحصیل رایگان را فراهم می کنند. سطح رفاه در اتریش، دست کمی از سطح رفاه در کشورهای اسکاندیناوی ندارد. اگرچه آلمان در کنار اتریش، بهترین مقصد در میان کشورهایی به شمار می آید که تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم می کند، باید اعتراف کرد که اتریش نسبت به آلمان برتری های قابل توجهی دارد.

  برای نمونه، برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان، برخورداری از مدرک زبان آلمانی با درجه B2ضروری است اما در اتریش چنین شرطی برای اخذ پذیرش وجود ندارد و می توان پس از اخذ پذیرش، یادگیری زبان آلمانی را در این کشور آغاز کرد.

  یادآوری می شود که این مسئله، مزیت بزرگی به شمار می آید، زیرا تحصیل زبان آلمانی در ایران، شاید چند سال طول بکشد اما در محیط بومی آلمانی زبان اتریش، می توان ظرف چند ماه به این هدف دست یافت.

  از دیگر مزیت های اتریش به آلمان این است که در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی، در آلمان باید پیشاپیش مدرک آیلتس ارائه شود اما در این مورد هم اتریش اجازه می دهد دانشجو پس از اخذ پذیرش، برای تکمیل زبان انگلیسی و اخذ مدرک آیلتس در اتریش اقدام کند.

  اتریش نسبت به کشورهای اسکاندیناوی نیز این برتری را دارد که برنامه دانشگاه های آن انعطاف بیشتری دارد. شما در دو مقطع از سال، می توانید برای پذیرش اقدام کنید و بر خلاف کشوری همچون نروژ، فرصت شما برای این کار محدود نیست.منظور از این مطلب این است که در هر سال در دو نیم سال تحصیلی پذیرش دانشجو دارد  ولی در کشوری مثل نروژ در سال فقط یک بار پذیرش دارد.

  با توجه به این ویژگی ها، مؤسسه برگزیدگان ملک پور (MIE) اتریش را بهترین گزینه برای کسانی می داند که در پی تحصیل رایگاه در کشورهای اروپای غربی هستند.

  باید توجه داشته باشید که قوانین مهاجرت و آموزش عالی کشورها، به سرعت در معرض تغییر قرار دارد. برای نمونه، تحصیل در دانشگاه های سوئد تا سال 2010 میلادی رایگان بود اما اکنون حدود سالانه 10 هزار تا 15 هزار یورو هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های سوئد است. به همین دلیل، بهتر است هر چه زودتر درباره آینده تحصیلی خود تصمیم گیری کنید.

  در پایان، یادآور می شود که تصمیم گیری درباره راه ادامه تحصیل، با شما مخاطبان محترم است و مؤسسه برگزیدگان ملک پور (MIE) در هر صورت، خدمات مشاوره خود را در اختیار شما قرار خواهد داد.

  برای دریافت مشاوره تخصصی و دقیق تر ، هم اکنون با یکی از دفاتر همکار ما در سراسر ایران تماس بگیرید.